Nejvíce lidí má zájem podívat se do dílen, kde něco vzniká za pomocí ohně. Davy lidí proto i letos čeká kovářství Habermann v Klátovci na Jihlavsku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Přijďte o víkendu na vlastní oči sledovat, jak vznikají umělecká díla

  • 0
Stovka výtvarníků, umělců a galeristů v celém Kraji Vysočina předvede v sobotu a v neděli, jak šikovné ruce mají. Přímo do svých ateliérů zvou návštěvníky, kteří tak budou moci sledovat jejich práci. Do akce se zapojili nejen malíři a sochaři, ale i kováři, knihař nebo multimediální dílna.

Ve druhém ročníku akce otevře své brány návštěvníkům v sobotu a v neděli stovka tvůrčích dílen a galerií. Lidé se budou moci například kochat skvosty z řezbářských a kovářských dílen.

Kde najdete otevřené ateliéry

Havlíčkobrodsko 36

Jihlavsko 16

Pelhřimovsko 13

Třebíčsko 17

Žďársko 15

Pro vyznavače cyklistiky připravili pořadatelé i čtyři speciální cyklotrasy o délce 46 až 55 kilometrů Za kumštýři na kole, které zájemce dovedou celkem do 37 ateliérů.

Více informací včetně seznamu všech otevřených ateliérů a přesném vedení cyklotras najdete na webových stránkách www.vysocina-kultura.cz.

Jedním z těch, kteří se do projektu zapojili, je kovářství v Klatovci. Návštěvníkům tam ukážou ruční kování v ohni, popíšou výrobu některých předmětů a představí kovářství od historie po současnost.

"Budeme mít pro zájemce připravené i nějaké drobnosti k zakoupení, třeba jednoduchý svícen, kovaný lístek nebo malou podkovu. Přítomní se budou moci podívat na ukázku osvětlovadel a plastiky v našem areálu," uvedl majitel Kovárny v lese Alfréd Habermann.

Lidé podle koordinátora akce Františka Štibora vyhledávají nejvíce právě kováře, sochaře, skláře nebo řezbáře. "Líbí se jim, že zde něco vzniká a pracuje se při tom s ohněm," uvedl Štibor.

Velký úspěch v loňském ročníku Dnů otevřených ateliérů sklidili zrovna kováři Habermannovi.

"U nich jsme loni zaznamenali velkou návštěvnost. Tohle už je třetí generace Habermannů, která se drží tohoto řemesla. Takže jsou dost známí. O zájemce neměla nouzi ani Jana Mikysková, která má keramickou dílnu. Úspěch slavily i šperky Miroslava Štěpánka ve Velkém Meziříčí," uvedl další příklady Štibor.

"Hodně zajímavá je pak třeba Galerie Čertův ocas - Mohelský mlýn. To je surrealistická galerie, kde jsou zastoupení jak výtvarníci z Vysočiny, tak umělci z celého světa," pokračoval koordinátor Dnů otevřených ateliérů.

Otevře se i skanzen a mnohá muzea a galerie

Tento rok se můžou milovníci umění těšit i na novinky. "Letos jsme do projektu zapojili také skanzen na Michalově statku v Pohledi na Světelsku, kde se po oba víkendové dny představí tradiční řemesla. V sobotu oživí výstavu v Muzeu řemesel v Moravských Budějovicích přítomnost řezbáře," nastínil František Štibor.

V sobotu a v neděli nechá zájemce do svého ateliéru nahlédnout i malíř Petr Mirčev v Třešti.

Na projektu se podílí také Horácká galerie v Novém Městě na Moravě. Ta ukáže například expozici hutního skla nebo malířské práce nazvané Krajinomalba na Horácku. Keramický ateliér Lýdie Khekové, který najdete v třebíčských Židech, pak představí práci na hrnčířském kruhu a ozdobnou keramiku.

Mezi stovkou subjektů zapojených do letošního ročníku mají největší zastoupení malíři a grafici, ale milovníci umění si budou moci prohlédnout i dílny deseti řezbářů a sochařů, sedm sklářských ateliérů i několik hutí.

"Nahlédnout bude také možné do sedmi keramických dílen a desítky kováren. Zájem představit veřejnosti svoji autorskou tvorbu projevilo v tomto roce také několik fotografů a fotografických ateliérů. Nechybí ani kameníci, nožíř, sedlář, knihař a další. Svůj prostor dostane i ateliér multimediální tvorby," vyjmenoval Štibor.

Má i jedno upozornění, které se týká okolí Světlé nad Sázavou. "Tam bych rád upozornil na pravděpodobné uzavření některých silnic, které mohou zájemce pozdržet. Bude se zde konat rallye, což jsme bohužel dopředu nevěděli," vysvětlil koordinátor akce.