Porota pozitivně hodnotila citlivý přístup vítězného návrhu k centru města....

Porota pozitivně hodnotila citlivý přístup vítězného návrhu k centru města. Kritici mu zase vyčítají nekonkrétnost - například co se týká parkování či zahrádek. O podobě náměstí nyní v referendu rozhodnou sami občané města. | foto: Archiv Městského úřadu Velké Meziříčí

O podobě Náměstí v Meziříčí rozhodnou lidé v referendu. Nařídil ho soud

  • 3
Nejen poslance budou 20. a 21. října volit obyvatelé Velkého Meziříčí. Rozhodovat budou také o budoucí podobě Náměstí. Krajský soud v Brně potvrdil nárok aktivistů a nařídil městu vyhlásit na stejný termín místní referendum. Iniciativa Za Náměstí VM v petici nasbírala 1 888 podpisů.

„Možnost občanů vyjádřit se formou místního referenda k otázkám rozvoje své obce představuje jejich ústavně zaručené politické právo,“ uvedl v rozhodnutí soudu předseda senátu David Raus.

Koalici v čele se starostou Radovanem Necidem (To pravé Meziříčí) chyběly na zářijovém zastupitelstvu dva hlasy, aby referendum vyhlásila (více čtěte zde).

Opoziční zastupitelé a někteří koaliční „přeběhlíci“ obhajovali svůj zdrženlivý postoj tím, že mají pochybnosti o oprávněnosti požadavku občanské iniciativy. Tvrdili, že by mohl být v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách, a také proto, že položená otázka není jednoznačná vzhledem k použitému termínu „vítězný návrh“ (podrobnosti se dočtete zde). Soud se však vypořádal i s těmito námitkami.

Jaká bude otázka v referendu?

Občanská iniciativa Za Náměstí VM formulovala otázku takto: „Souhlasíte s tím, aby město Velké Meziříčí udělalo veškeré možné kroky k zahájení projektové přípravy obnovy Náměstí a přilehlých ulic ve Velkém Meziříčí dle vítězného návrhu jednokolové projektové architektonickourbanistické soutěže vyhlášené dne 7. 4. 2016 městem Velké Meziříčí?“

Aktivistům udělalo středeční rozhodnutí soudu radost. „Jasně, jsme spokojení i kvůli tomu, že soud rozhodl rychle od podání stížnosti a vyargumentoval všechny námitky,“ reagoval zmocněnec přípravného výboru referenda Tomáš Bílek.

Aktivisty v květnu naštvala část zastupitelů, kteří nerespektovali výběr odborné komise architektonickourbanistické soutěže na obnovu Náměstí a přilehlých ulic a odmítli pokračovat v přípravě projektu s týmem Davida Mikuláška, jehož návrh ocenila komise jako nejlepší (více se dočtete zde).

Aktivisté teď mají necelý měsíc na to, aby přesvědčili dostatek lidí a prosadili svůj požadavek.

„Budeme muset vyvracet další nesmysly opozičních zastupitelů, kteří určitě zase vydají nějaké články,“ dodal Bílek. Obává se také obstrukcí v zastupitelstvu.

Opozice žádá, aby radnice lidem prezentovala tři nejlepší návrhy

„Za sebe musím říct, že rozhodnutí soudu akceptuji a beru na vědomí. Referendum bude, i kdyby se podávala kasační stížnost (odpůrci ji mohou podat do 14 dní od rozhodnutí soudu - pozn. redakce), protože nemá odkladný účinek,“ řekl na dotaz MF DNES opoziční zastupitel Stanislav Rosa (KDU-ČSL).

Podle svých slov je připraven hlasovat i pro rozpočtová opatření, která budou zastupitelé řešit příští středu. Po radnici nyní vyžaduje, aby občanům poskytla všechny informace a prezentovala všechny tři oceněné projekty.

Rozhodnutí krajského soudu ocenil i starosta. „Je to dobrá zpráva pro všechny svobodomyslné lidi v obcích, kde není zastupitelstvo schopné se domluvit,“ reagoval Radovan Necid.

„Ale aby bylo referendum úspěšné a Náměstí se realizovalo podle vítězného návrhu, k tomu je ještě dlouhá cesta. A možná ani nebude lidi po té politické masáži zajímat. Mají v tom guláš a nechápou, co se děje,“ přemítá Necid.

Aby bylo referendum platné, je nutná účast alespoň 35 procent oprávněných občanů. K tomu, aby bylo rozhodnutí závazné, musí pro něj hlasovat nadpoloviční většina oprávněných voličů, kteří se referenda zúčastnili, a zároveň alespoň 25 procent všech oprávněných voličů.

Náklady na uspořádání referenda odhadl přípravný výbor na 300 tisíc korun. Radnice musí kvůli referendu ve stejném termínu jako volby zajistit třináct komisí navíc.