Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vztahy v obci poničilo vybudování nové haly galvanovny bez povolení

  8:24aktualizováno  8:24
Nad budoucností novostavby galvanovny firmy M-Kovo v Rantířově u Jihlavy stále není jasno. Verdikt vysloví až za měsíc jihlavský stavební úřad. Ať už načerno zbudovanou stavbu povolí, nebo ji nařídí odstranit, nebude to mít zřejmě vliv na poničené vztahy rantířovských lidí, podnikatelů a úřadů.

Nová galvanovna v Rantířově i s přístavbou. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Za mého působení zde ještě kolem žádné stavby nevznikla tak vyhrocená atmosféra napadání a obviňování,“ přiznává vedoucí jihlavského stavební úřadu Michal Jarco (o rantířovské galvanovně zde).

Lepší to zřejmě ani nebude. Oba hlavní kohouti na rantířovském dvoře - jednatel firmy M-Kovo Tomáš Mičke a starosta obce Tomáš Novotný - shodně odmítají, že by udělali ve věci nové investice Mičkeho firmy nějakou chybu.

Podle Mičkeho starosta Novotný firmu M-Kovo záměrně poškozuje tím, že místní obyvatele přesvědčuje o škodlivosti galvanovny.

„Firmy M-Kovo jsme si vážili a vážíme, ale podle mne chemický průmysl do středu obce nepatří,“ odmítá podnikatelovo obvinění Novotný. „Ovšem od loňského srpna upozorňujeme na černou stavbu, je nám vytýkáno, že předjímáme něco, co není, a dnes hala stojí. Co pak lidem z Rantířova máme říct?“ ptá se starosta a dodává, že současný stav snížil důvěru občanů v rozhodování a pravomoce úřadů.

Stavební úřad firmě M-Kovo za nepovolenou stavební činnost při budování galvanovny opakovaně vyměřil pokuty. Ty v tomto případě mohou být až ve výši půl milionu korun.

Starosta lituje, že nenechal vypsat referendum

Proč společnost začala stavět i s rizikem vysoké pokuty? Vysvětlení ze strany firmy lze zjednodušeně tlumočit takto: Protože obec Rantířov prý protahovala projednání stavby, rozhodla se firma mezitím již dodanou novou technologii zastřešit - a dokončení zastřešení oznámit stavebnímu úřadu jako „opláštění technologie neutralizační stanice“.

Fotogalerie

Stavební úřad stavební práce nařídil zastavit. V té době už ale firma měla hrubou stavbu hotovou.

„Na střešní konstrukci jsme dali provizorní plachtu, aby do technologie nezatékalo,“ napsal Mičke ve svém písemném prohlášení pro MF DNES.

„Tento stavebník dostal pokuty, ale i přesto mu stálo za to stavět,“ podotkl Jarco.

Starosta Novotný nyní podle svých slov lituje, že se loni postavil proti tomu, aby obec k záměru uspořádala referendum.

„Firma od obce chtěla ke galvanovně vyjádření a my řekli, že nejsme schopni ho za obec dát - navrhli jsme proto panu Mičkemu, ať obyvatele přesvědčí na veřejném shromáždění. Pak jsme bohužel udělali chybu: Když za mnou loni přišli lidi, že chtějí referendum, já je přesvědčil, že uspořádat referendum by nebylo účelné vynaložení peněz, že snad najdeme řešení i bez referenda. Dnes toho lituji, protože bychom měli v ruce papír s jasným vyjádřením, co lidi v Rantířově chtějí a nechtějí,“ lituje zpětně Novotný.

Provoz nebude mít dle posudku na životní prostředí vliv

Mičke namítá, že už na začátku projednávání záměru - při takzvaném zjišťovacím řízení EIA - obec Rantířov nepodala ke galvanovně připomínky.

„Ostře nesouhlasím, že obec něco zameškala. My jsme se v případě zjišťovacího řízení EIA jako zastupitelstvo dohodli, že je to tak rozsáhlý a odborný dokument, že ho necháme na posouzení nadřízeným úřadům a odborným orgánům,“ reagoval starosta Novotný.

Podobný výklad podává Jana Vitnerová z hnutí Bezjaderná Vysočina, které se do věci vložilo na podnět místních obyvatel.

„Místní lidé ani obec neargumentovali důrazně ve fázi, kdy to mohlo projednávání ovlivnit. Až pozdě jim došly důsledky, ale to je dnes zpětně těžko hodnotit. V Rantířově jsou nyní kvůli galvanovně vypjaté vztahy, na zastupitelích toho tam leží hodně a než se zorientují v nové situaci, stane se něco, s čím původně nepočítali,“ řekla Vitnerová.

Závěrem zjišťovacího řízení bylo, že galvanovna nebude mít negativní vlivy na životní prostředí, a proto ji není nutné posuzovat v řízení EIA. Bezjaderná Vysočina nicméně dodatečně podala podnět na ministerstvo životního prostředí, aby byl tento verdikt přehodnocen.

„Investice je významným rozšířením výroby, kde se uvažuje o třísměnném či nepřetržitém provozu. Taková investice měla být posouzena v procesu EIA, výroba se nachází u obytných částí a v klidové zóně,“ řekla Vitnerová.

Ministerstvo odpovědělo, že k pochybení nedošlo. Stavební úřad rozhodne asi za měsíc.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz