Nový operační program by měl zajistit této vodní nádrži i obcím v okolí miliardy korun.

Nový operační program by měl zajistit této vodní nádrži i obcím v okolí miliardy korun. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pro okolí nádrže Švihov vznikne dotační program, nabídne téměř 7 miliard

  • 9
Do okolí Želivské přehrady, či jinak také vodní nádrže Švihov, by mohlo během následujících dvaceti let natéct téměř sedm miliard korun. Speciální program, jehož přípravy finišují, na konferenci v Havlíčkově Brodě představil europoslanec Tomáš Zdechovský. Peníze mají oživit umírající region.

„Naše ideální představa je taková, že vznikne zvláštní operační program Želivka. Do něho by Evropská unie vložila v první fázi 3,5 miliardy korun, v druhé pak 3,2 miliardy. Peníze by byly určené na projekty jednotlivých žadatelů,“ popsal Zdechovský.

O finance by mohlo žádat široké spektrum zájemců. Od měst a obcí přes organizace a spolky, zemědělce až po Povodí Vltavy nebo Úpravnu vody Želivka. Podmínkou by bylo, aby přišly s projekty na ekologický rozvoj krajiny na území povodí říčky Želivky.

„Do toho spadá vše od budování čistíren odpadních vod až třeba po zateplování budov. Je v tom ekologické hospodaření, podpora firem, rozvoj cyklostezek, ekologické turistiky, vznik vyhlídkových míst a mnoho dalšího,“ vyjmenoval příklady europoslanec.

Praha čerpá vodu. O problémy, které tím působí, se nestará

„Do programu vkládáme velké naděje,“ zmínil Petr Kubala, ředitel Povodí Vltavy, jež bude jako velká státní organizace garantem projektu.

Peníze z programu by mohli žadatelé dostávat v příštím plánovacím období mezi roky 2021 a 2028. Výsledky projektů by se měly dostavit nejpozději do roku 2035.

Do příprav programu se daří zapojit jak Středočeský kraj, na jehož území se nachází hráz přehrady a úpravna vody, tak i Vysočinu, kde se rozprostírá největší plocha povodí Želivky.

Zatím se však ke spolupráci nepodařilo přimět Prahu. Ta je zdaleka největším odběratelem vody z nádrže. „Praha Želivku nevnímá, neřeší, je pro ni vzdálená. To, co tam padá za slova o ní, tady ani nemůžu tlumočit. Přitom je klíčové zatáhnout Prahu do hry, bez ní bychom měli menší šance program prosadit,“ konstatoval předseda představenstva Úpravny vody Želivka Mark Rieder.

Region by chtěl peníze i z výdělků vodárenského gigantu

Podle Zdechovského by série jednání s pražským magistrátem měla začít zhruba za půl roku. Jedním z bodů bude přesvědčit Prahu, aby se na rozvoji oblasti, kterou ona sama značně omezuje kvůli své vodě, i finančně podílela.

„Za kubík surové vody povodí platíme 2,50 koruny. Na hranici Prahy ji upravenou předáváme za 7,80 koruny. Odběratelé v Praze platí vodné 45 korun za kubík,“ naznačil Rieder, kde vidí mezeru.

Miliardy do okolí Želivské přehrady mají jít kvůli velkým dopadům vodní nádrže na život v okolí. Jsou zde omezení kvůli ochranným pásmům, což limituje rozvoj obcí i zemědělství a má negativní vliv na podnikání. Region se vylidňuje, nejsou peníze na investice do infrastruktury, není tu práce.