Bývalý náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (vpravo) a šéf krajských...

Bývalý náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (vpravo) a šéf krajských silničářů Jan Míka přichází k jednání u jihlavského okresního soudu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nečekaný zvrat u soudu s exnáměstkem, znalec přiznal špatné vyčíslení

  • 6
Skončily první tři dny hlavního líčení v případu údajně předražených sypačů pro krajské silničáře. Obžalovaní, bývalý náměstek hejtmana Libor Joukl a šéf silničářů Jan Míka, si na konečný verdikt musejí počkat. Kvůli doplnění znaleckého posudku bylo jednání odročeno na neurčito.

Libor Joukl sedící na lavici obžalovaných se usmívá. Soudní znalec Pavel Prokš před jihlavským soudem právě řekl to, co chtěl bývalý náměstek hejtmana Kraje Vysočina slyšet.

„Ano, kdybych měl zohlednit cenu u odběratele s kompletní montáží, byla by vyšší, než jsem uvedl ve svém posudku,“ pronesl Prokš.

Právě on sestavoval pro policii jeden z klíčových dokumentů v kauze údajně předražených sypačů, kvůli níž teď před soudem kromě Joukla stojí ještě šéf krajských silničářů Jan Míka (oba ČSSD). Podle Prokšova posudku měla Krajská správa a údržba silnic zaplatit za 28 vozidel Iveco 95,4 milionu korun, a ne 128,6 milionu, kolik ve skutečnosti uhradila.

Jenže tyhle závěry se při jednání jihlavského soudu ukázaly jako minimálně nedostatečné. Prokš totiž přiznal, že při své práci si nechal od dealerů poslat pouze ceny jednotlivých komponentů.

„Na kompletní sypače jsem se jich neptal, pouze na jednotlivé části,“ uznal.

V konečné částce tak nebyly zahrnuty další položky, jako jsou práce na sestavení celého sypače, jeho převoz z místa montáže na Krajskou správu a údržbu silnic nebo prodloužená záruka, kterou si silničáři v zadání vymínili. Celková suma v posudku tak vznikla pouze součtem průměrných cen poptaných komponentů.

Stejně tak Prokš u soudu přiznal, že některá data, která při zpracování použil, nebyla optimální. Řada prodejců mu totiž prý odmítla požadované údaje zaslat, proto v některých případech pracoval pouze se dvěma cenovými nabídkami.

„Dvě jsou málo, to je pravda. Ale víc prodejců jsem nezjistil,“ vysvětloval.

Soupis prodejců dala znalci policie. „To se mi stalo poprvé“

Seznam dealerů, které oslovil, dostal prý přímo od policie, která případ vyšetřovala.

„Je to obvyklé, aby vám policie dávala nějaký takový seznam?“ ptal se ho Jouklův obhájce Vít Široký.

„Nemohu posoudit, zda je to obvyklé, ale mně se to stalo poprvé,“ připustil Prokš.

Dokument, který pak odevzdal policii, čítal deset stránek. Naopak oponentní posudek, který si nechal vypracovat Joukl v Ústavu soudního inženýrství na Vysokém učení technickém v Brně, nabobtnal na 180 stran.

„Mí advokáti mi říkali, že tento soud bude zejména o posudcích. Tak jsem jim řekl, ať mi seženou to nejlepší, co v České republice je,“ vysvětloval Joukl.

Na posudku pracoval tým šesti znalců. Ten došel k závěru, že cena za 28 kompletních sypačů dodaných přímo do sídla krajských silničářů, se měla v inkriminovaném roce 2009, pohybovat v rozmezí 111 až 124 milionů korun. V této částce však údajně nejsou započítány další vícenáklady jako například pojištění při přepravě.

„Lze tedy konstatovat, že 128 milionů korun byla v daném čase cena obvyklá,“ pronesl před soudem Marek Semela, jeden z autorů posudku.

Znalec bude muset svůj posudek doplnit, líčení se odkládá

Jeho výpovědí prozatím soudní líčení v kauze sypačů skončilo. Státní zástupce Kamil Špelda totiž požádal soudce Zdeňka Chalupu, zda by nebylo možné posudek z Ústavu soudního inženýrství doplnit.

„Znalci se neseznámili s veškerým spisovým materiálem a jeho obsah může mít vliv na otázku ceny,“ zdůvodnil svoji žádost. Dále chtěl, aby posoudili, zda technickou specifikaci zakázky, konkrétně podvozku, mohli splnit i jiní výrobci než Iveco.

Soudce jeho požadavkům vyhověl. „Odpověď na tyto otázky je tím podstatným, co soud potřebuje znát,“ ozřejmil rozhodnutí Chalupa. Líčení se tak odkládá na neurčito.

Jeho přesné datum bude známé, až bude doplněn znalecký posudek. Vypracování původní verze trvalo zhruba tři měsíce.