Opuštění psi se mají nyní v třebíčském útulku už mnohem lépe.

Opuštění psi se mají nyní v třebíčském útulku už mnohem lépe. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Už žádná kolínka. Psi a kočky jsou v třebíčském útulku v lepší kondici

  • 9
Třebíčský psí útulek sice dříve provozovala Liga na ochranu zvířat, ale poté, co zmizel její jediný zdejší člen a bývalý šéf celé organizace, je o opuštěné mazlíčky postaráno paradoxně lépe.

Finanční a osobní problémy Petra Ondráčka, bývalého šéfa útulku pro opuštěná zvířata v Třebíči, nakonec znamenají lepší život pro zdejší psy a kočky. Ondráček před pár měsíci zmizel a s ním podle informací Ligy na ochranu zvířat a třebíčského městského úřadu i více než milion korun. Celou věc už si převzala kriminálka.

Psí útulek začalo v létě provozovat město samo a v zařízení to znamenalo rychlý obrat k lepšímu.

„Zásadní změnou je princip krmení. Původní stravu, tvořenou drůbežím separátem a vařenými kolínky, jsme nahradili granulovanými komplexními krmivy. Psi a kočky jsou v lepší kondici,“ uvedl třebíčský radní Pavel Heřman, do jehož kompetence útulek spadá.

Dřív byla zvířata podle něj šizená, protože peníze určené na provoz podle všeho zřejmě nešly na potravu, ale z velké části „jinam“. Ani zaměstnanci nedostávali výplaty, jak měli, a státu za ně nešly platby, které ze zákona jít měly.

Samotná liga, jejímž byl ještě na jaře Ondráček celorepublikovým předsedou, na něj podle Heřmana podala trestní oznámení. Město Třebíč se připojilo, protože Ondráček nezdokladoval, za co se utratilo 280 tisíc korun z městem poskytnutého provozního příspěvku.

„Ondráček je vyšetřován brněnskou kriminálkou, jelikož výběr z účtu se uskutečnil na území Brna. Tam tedy zřejmě páchal trestnou činnost, ze které je podezřelý,“ prozradil Heřman. Podle informací od zdroje blízkého policii se bývalý šéf třebíčského psího útulku stále pohybuje v Brně nebo jeho okolí.

Brněnská policejní mluvčí Andrea Straková to ovšem nechtěla jakkoli komentovat. „Ke konkrétním osobám nemůžu ze zákona poskytnout v průběhu vyšetřování žádné informace,“ konstatovala.

Tradiční potravinová sbírka se letos nekoná

Ale zpátky ke krmení v útulku. Pro psy i kočky je lepší, když jsou dlouhodobě živené jedním typem kvalitních granulí.

„Přijdou do útulku vystresovaní, často je majitel týral. Když ještě dostanou mizernou stravu, ze které mají průjmy, moc je to do života nepovzbudí. Jsou v nepohodě,“ popsal Heřman, původní profesí veterinář. Separát podle něj obsahuje minimum bílkovin, které zvířata potřebují. Když je dostanou, nejsou zbytečně podrážděná. A život v nesourodé skupině v útulku snášejí líp.

Heřman také vysvětlil, proč se letos před Vánocemi nekoná ve městě potravinová sbírka pro psí útulek, jak to bývalo dřív pod hlavičkou ligy. Město nyní spíš uvítá, když lidé darují pamlsky, hračky, přikrývky nebo přímo peníze do pokladniček u veterinářů nebo v časově neomezené sbírce na účet 107-8023050277/0100.

O přerušení tradice už se diskutuje i na rodičovských sdruženích ve školách, protože třebíčští školáci bývali tradičními předvánočními dárci granulí a konzerv.

„Nechci, aby to vypadalo jako nevděk, to by mě mrzelo. Prostě levnější druhy granulí zvířatům moc nepomohou. To ví každý chovatel. Konzerva se snad ještě dá po malých dávkách ke krmné dávce přidat, ale taky ne moc,“ poznamenal Heřman.

V třebíčském útulku se teď zvířata víc „točí“, je tam větší pořádek a stálý veterinární dozor. Vypomáhají dva lidé na veřejně prospěšných pracích, takže je prodloužená pracovní doba od 7 do 21 hodin.

„Budeme rádi, když se veřejnost víc zapojí. Zájemci například můžou chodit zvířata venčit,“ říkají pracovníci útulku. Už za rok má být v Hrotovické ulici útulek nový, město na něj dá 8,5 milionu korun.