Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už žádná kolínka. Psi a kočky jsou v třebíčském útulku v lepší kondici

  9:02aktualizováno  9:02
Třebíčský psí útulek sice dříve provozovala Liga na ochranu zvířat, ale poté, co zmizel její jediný zdejší člen a bývalý šéf celé organizace, je o opuštěné mazlíčky postaráno paradoxně lépe.

Opuštění psi se mají nyní v třebíčském útulku už mnohem lépe. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Finanční a osobní problémy Petra Ondráčka, bývalého šéfa útulku pro opuštěná zvířata v Třebíči, nakonec znamenají lepší život pro zdejší psy a kočky. Ondráček před pár měsíci zmizel a s ním podle informací Ligy na ochranu zvířat a třebíčského městského úřadu i více než milion korun. Celou věc už si převzala kriminálka.

Psí útulek začalo v létě provozovat město samo a v zařízení to znamenalo rychlý obrat k lepšímu.

„Zásadní změnou je princip krmení. Původní stravu, tvořenou drůbežím separátem a vařenými kolínky, jsme nahradili granulovanými komplexními krmivy. Psi a kočky jsou v lepší kondici,“ uvedl třebíčský radní Pavel Heřman, do jehož kompetence útulek spadá.

Dřív byla zvířata podle něj šizená, protože peníze určené na provoz podle všeho zřejmě nešly na potravu, ale z velké části „jinam“. Ani zaměstnanci nedostávali výplaty, jak měli, a státu za ně nešly platby, které ze zákona jít měly.

Samotná liga, jejímž byl ještě na jaře Ondráček celorepublikovým předsedou, na něj podle Heřmana podala trestní oznámení. Město Třebíč se připojilo, protože Ondráček nezdokladoval, za co se utratilo 280 tisíc korun z městem poskytnutého provozního příspěvku.

„Ondráček je vyšetřován brněnskou kriminálkou, jelikož výběr z účtu se uskutečnil na území Brna. Tam tedy zřejmě páchal trestnou činnost, ze které je podezřelý,“ prozradil Heřman. Podle informací od zdroje blízkého policii se bývalý šéf třebíčského psího útulku stále pohybuje v Brně nebo jeho okolí.

Brněnská policejní mluvčí Andrea Straková to ovšem nechtěla jakkoli komentovat. „Ke konkrétním osobám nemůžu ze zákona poskytnout v průběhu vyšetřování žádné informace,“ konstatovala.

Tradiční potravinová sbírka se letos nekoná

Ale zpátky ke krmení v útulku. Pro psy i kočky je lepší, když jsou dlouhodobě živené jedním typem kvalitních granulí.

„Přijdou do útulku vystresovaní, často je majitel týral. Když ještě dostanou mizernou stravu, ze které mají průjmy, moc je to do života nepovzbudí. Jsou v nepohodě,“ popsal Heřman, původní profesí veterinář. Separát podle něj obsahuje minimum bílkovin, které zvířata potřebují. Když je dostanou, nejsou zbytečně podrážděná. A život v nesourodé skupině v útulku snášejí líp.

Heřman také vysvětlil, proč se letos před Vánocemi nekoná ve městě potravinová sbírka pro psí útulek, jak to bývalo dřív pod hlavičkou ligy. Město nyní spíš uvítá, když lidé darují pamlsky, hračky, přikrývky nebo přímo peníze do pokladniček u veterinářů nebo v časově neomezené sbírce na účet 107-8023050277/0100.

O přerušení tradice už se diskutuje i na rodičovských sdruženích ve školách, protože třebíčští školáci bývali tradičními předvánočními dárci granulí a konzerv.

„Nechci, aby to vypadalo jako nevděk, to by mě mrzelo. Prostě levnější druhy granulí zvířatům moc nepomohou. To ví každý chovatel. Konzerva se snad ještě dá po malých dávkách ke krmné dávce přidat, ale taky ne moc,“ poznamenal Heřman.

V třebíčském útulku se teď zvířata víc „točí“, je tam větší pořádek a stálý veterinární dozor. Vypomáhají dva lidé na veřejně prospěšných pracích, takže je prodloužená pracovní doba od 7 do 21 hodin.

„Budeme rádi, když se veřejnost víc zapojí. Zájemci například můžou chodit zvířata venčit,“ říkají pracovníci útulku. Už za rok má být v Hrotovické ulici útulek nový, město na něj dá 8,5 milionu korun.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

VIDEO: Technici vynášeli na meteorologický stožár tunový box na přístroje

Technici 15. března 2018 vynesli na stožár atmosférické stanice Křešín na...

Na čtvrtkilometrovém stožáru atmosférické stanice Křešín na Pelhřimovsku se objeví nové přístroje za zhruba 25 milionů...

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Najdete na iDNES.cz