Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už žádná kolínka. Psi a kočky jsou v třebíčském útulku v lepší kondici

  9:02aktualizováno  9:02
Třebíčský psí útulek sice dříve provozovala Liga na ochranu zvířat, ale poté, co zmizel její jediný zdejší člen a bývalý šéf celé organizace, je o opuštěné mazlíčky postaráno paradoxně lépe.

Opuštění psi se mají nyní v třebíčském útulku už mnohem lépe. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Finanční a osobní problémy Petra Ondráčka, bývalého šéfa útulku pro opuštěná zvířata v Třebíči, nakonec znamenají lepší život pro zdejší psy a kočky. Ondráček před pár měsíci zmizel a s ním podle informací Ligy na ochranu zvířat a třebíčského městského úřadu i více než milion korun. Celou věc už si převzala kriminálka.

Psí útulek začalo v létě provozovat město samo a v zařízení to znamenalo rychlý obrat k lepšímu.

„Zásadní změnou je princip krmení. Původní stravu, tvořenou drůbežím separátem a vařenými kolínky, jsme nahradili granulovanými komplexními krmivy. Psi a kočky jsou v lepší kondici,“ uvedl třebíčský radní Pavel Heřman, do jehož kompetence útulek spadá.

Dřív byla zvířata podle něj šizená, protože peníze určené na provoz podle všeho zřejmě nešly na potravu, ale z velké části „jinam“. Ani zaměstnanci nedostávali výplaty, jak měli, a státu za ně nešly platby, které ze zákona jít měly.

Samotná liga, jejímž byl ještě na jaře Ondráček celorepublikovým předsedou, na něj podle Heřmana podala trestní oznámení. Město Třebíč se připojilo, protože Ondráček nezdokladoval, za co se utratilo 280 tisíc korun z městem poskytnutého provozního příspěvku.

„Ondráček je vyšetřován brněnskou kriminálkou, jelikož výběr z účtu se uskutečnil na území Brna. Tam tedy zřejmě páchal trestnou činnost, ze které je podezřelý,“ prozradil Heřman. Podle informací od zdroje blízkého policii se bývalý šéf třebíčského psího útulku stále pohybuje v Brně nebo jeho okolí.

Brněnská policejní mluvčí Andrea Straková to ovšem nechtěla jakkoli komentovat. „Ke konkrétním osobám nemůžu ze zákona poskytnout v průběhu vyšetřování žádné informace,“ konstatovala.

Tradiční potravinová sbírka se letos nekoná

Ale zpátky ke krmení v útulku. Pro psy i kočky je lepší, když jsou dlouhodobě živené jedním typem kvalitních granulí.

„Přijdou do útulku vystresovaní, často je majitel týral. Když ještě dostanou mizernou stravu, ze které mají průjmy, moc je to do života nepovzbudí. Jsou v nepohodě,“ popsal Heřman, původní profesí veterinář. Separát podle něj obsahuje minimum bílkovin, které zvířata potřebují. Když je dostanou, nejsou zbytečně podrážděná. A život v nesourodé skupině v útulku snášejí líp.

Heřman také vysvětlil, proč se letos před Vánocemi nekoná ve městě potravinová sbírka pro psí útulek, jak to bývalo dřív pod hlavičkou ligy. Město nyní spíš uvítá, když lidé darují pamlsky, hračky, přikrývky nebo přímo peníze do pokladniček u veterinářů nebo v časově neomezené sbírce na účet 107-8023050277/0100.

O přerušení tradice už se diskutuje i na rodičovských sdruženích ve školách, protože třebíčští školáci bývali tradičními předvánočními dárci granulí a konzerv.

„Nechci, aby to vypadalo jako nevděk, to by mě mrzelo. Prostě levnější druhy granulí zvířatům moc nepomohou. To ví každý chovatel. Konzerva se snad ještě dá po malých dávkách ke krmné dávce přidat, ale taky ne moc,“ poznamenal Heřman.

V třebíčském útulku se teď zvířata víc „točí“, je tam větší pořádek a stálý veterinární dozor. Vypomáhají dva lidé na veřejně prospěšných pracích, takže je prodloužená pracovní doba od 7 do 21 hodin.

„Budeme rádi, když se veřejnost víc zapojí. Zájemci například můžou chodit zvířata venčit,“ říkají pracovníci útulku. Už za rok má být v Hrotovické ulici útulek nový, město na něj dá 8,5 milionu korun.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Najdete na iDNES.cz