Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brod vyhověl hazardu, zastupitelé zrušili už schválený zákaz automatů

  19:50aktualizováno  19:50
V Havlíčkově Brodě budou moci na automatech zkoušet štěstí hráči i v příštím roce. Ačkoliv město už před třemi roky přijalo vyhlášku, že do konce roku 2015 veškeré automaty zmizí, nakonec bude všechno jinak. Do konce roku Brod připraví novou vyhlášku, pod novými podmínkami umožní hrát i nadále.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V polovině roku 2012 byl Havlíčkův Brod jedním z prvních měst v republice, který si dal za cíl vymýtit hazard za hranice města. Zastupitelé tehdy schválili vyhlášku, která od 1. ledna 2016 provoz jakýchkoliv hracích automatů zakazovala. Město dalo provozovatelům heren tři a půl roku, aby se na odchod připravili (více čtěte zde).

Dva měsíce před tím, než měla vyhláška vejít v platnost, brodští zastupitelé otočili. „Na půdě parlamentu se vyvíjí nový loterijní zákon, během roku ho očekáváme. Přijměme zatím vyhlášku, která by provoz heren nezakazovala a reagujme až na novelu zákona,“ vysvětlil starosta města Jan Tecl (ODS).

Zařazení bodu na program jednání však odůvodnil i tím, že v minulých letech se obměnila část zastupitelů a ti nynější mají na herny jiný názor než jejich předchůdci před třemi roky. Mimochodem, Jan Tecl v minulosti, ještě dávno před tím, než se stal starostou, byl majitelem jedné z nejnavštěvovanějších heren ve městě.

Tento návrh zastupitelé nakonec těsnou většinou jednoho hlasu schválili. I když až napodruhé. Napoprvé bylo hlasování po stejném výsledku prohlášeno za zmatečné a muselo se opakovat. Stejně vzrušená byla i debata, která mu předcházela. Trvala skoro hodinu a nebyla při ní nouze o osobní útoky.

„Nemáme na sport a kulturu!“ „Ale jsou to černé peníze!“

„Snad každá strana má v programu, že chce vymést hazard z města,“ rozčiloval se komunista Zdeněk Dobrý, že se vyhláškou opakovaně zastupitelé vůbec zabývají.

„Pokud má vzniknout zákon, který loterie a hazard řeší, počkejme si na něj. Je to rozumnější než šmahem vše zakázat. Lepší je přísná regulace než černé herny při trvání na zákazu,“ argumentoval lékař, zastupitel a poslanec ČSSD Pavel Antonín.

Podle jeho stranické kolegyně, místostarostky Ivany Mojžyškové, klesají městu příjmy a nedostává se peněz na sport, kulturu a školství. „Do doby platnosti loterijního zákona jsem ochotna přimhouřit oko a nechat herny v provozu,“ pravila.

Na její slova ihned reagovaly další ženy v brodském zastupitelstvu. „Jsou to špinavé peníze, které za to nestojí,“ vyjádřila se o příjmech z hazardu Martina Matějková (ODS). „Jako dětská lékařka vidím, jaké jsou veškeré závislosti zlo. Radovat se z těchto peněz je nemorální a neetické,“ dodala Magdalena Chvílová-Weberová (KDU-ČSL).

„Miliony může člověk prohrát v sázkových hrách na každé trafice, na benzince, na poště. A když porovnám závislost na automatech s alkoholem a tabákem, jsou pro mě automaty tím nejmenším zlem,“ oponoval Ivan Kuželka (nezávislí – Broďáci).

Novou přísnější vyhlášku přežijí asi dvě třetiny heren

Schválené usnesení ovšem neznamená, že by se na provozu heren od Nového roku v Brodě nic nezměnilo. Pondělním rozhodnutím zastupitelé schválili přípravu nové vyhlášky, která nahradí tři roky starý zákaz. A podle předkladatelů bude nová vyhláška na herny přísnější, než byla ta dosavadní.

Už teď je jasné, že nepovolí zřízení žádné nové, zakoupení žádného dalšího automatu. Zároveň ty stávající musí být pro svůj provoz herny už z minulosti zkolaudované. Musí mít vnitřní kamerový systém i monitorovaný vstup do provozovny. Zároveň nesmí být v blízkosti škol nebo v budovách nádraží, státních institucí, sociálních zařízení nebo třeba v církevních budovách. Zakázána by měla být i světelná reklama a velké poutače lákající do heren.

V Havlíčkově Brodě je momentálně městem povoleno provozování 108 automatů, další 107 videoloterijních terminálů je povoleno ministerstvem financí. V konečném součtu by nová vyhláška umožnila další provoz přibližně dvou třetin z jejich celkového součtu.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz