Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brod vyhověl hazardu, zastupitelé zrušili už schválený zákaz automatů

  19:50aktualizováno  19:50
V Havlíčkově Brodě budou moci na automatech zkoušet štěstí hráči i v příštím roce. Ačkoliv město už před třemi roky přijalo vyhlášku, že do konce roku 2015 veškeré automaty zmizí, nakonec bude všechno jinak. Do konce roku Brod připraví novou vyhlášku, pod novými podmínkami umožní hrát i nadále.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V polovině roku 2012 byl Havlíčkův Brod jedním z prvních měst v republice, který si dal za cíl vymýtit hazard za hranice města. Zastupitelé tehdy schválili vyhlášku, která od 1. ledna 2016 provoz jakýchkoliv hracích automatů zakazovala. Město dalo provozovatelům heren tři a půl roku, aby se na odchod připravili (více čtěte zde).

Dva měsíce před tím, než měla vyhláška vejít v platnost, brodští zastupitelé otočili. „Na půdě parlamentu se vyvíjí nový loterijní zákon, během roku ho očekáváme. Přijměme zatím vyhlášku, která by provoz heren nezakazovala a reagujme až na novelu zákona,“ vysvětlil starosta města Jan Tecl (ODS).

Zařazení bodu na program jednání však odůvodnil i tím, že v minulých letech se obměnila část zastupitelů a ti nynější mají na herny jiný názor než jejich předchůdci před třemi roky. Mimochodem, Jan Tecl v minulosti, ještě dávno před tím, než se stal starostou, byl majitelem jedné z nejnavštěvovanějších heren ve městě.

Tento návrh zastupitelé nakonec těsnou většinou jednoho hlasu schválili. I když až napodruhé. Napoprvé bylo hlasování po stejném výsledku prohlášeno za zmatečné a muselo se opakovat. Stejně vzrušená byla i debata, která mu předcházela. Trvala skoro hodinu a nebyla při ní nouze o osobní útoky.

„Nemáme na sport a kulturu!“ „Ale jsou to černé peníze!“

„Snad každá strana má v programu, že chce vymést hazard z města,“ rozčiloval se komunista Zdeněk Dobrý, že se vyhláškou opakovaně zastupitelé vůbec zabývají.

„Pokud má vzniknout zákon, který loterie a hazard řeší, počkejme si na něj. Je to rozumnější než šmahem vše zakázat. Lepší je přísná regulace než černé herny při trvání na zákazu,“ argumentoval lékař, zastupitel a poslanec ČSSD Pavel Antonín.

Podle jeho stranické kolegyně, místostarostky Ivany Mojžyškové, klesají městu příjmy a nedostává se peněz na sport, kulturu a školství. „Do doby platnosti loterijního zákona jsem ochotna přimhouřit oko a nechat herny v provozu,“ pravila.

Na její slova ihned reagovaly další ženy v brodském zastupitelstvu. „Jsou to špinavé peníze, které za to nestojí,“ vyjádřila se o příjmech z hazardu Martina Matějková (ODS). „Jako dětská lékařka vidím, jaké jsou veškeré závislosti zlo. Radovat se z těchto peněz je nemorální a neetické,“ dodala Magdalena Chvílová-Weberová (KDU-ČSL).

„Miliony může člověk prohrát v sázkových hrách na každé trafice, na benzince, na poště. A když porovnám závislost na automatech s alkoholem a tabákem, jsou pro mě automaty tím nejmenším zlem,“ oponoval Ivan Kuželka (nezávislí – Broďáci).

Novou přísnější vyhlášku přežijí asi dvě třetiny heren

Schválené usnesení ovšem neznamená, že by se na provozu heren od Nového roku v Brodě nic nezměnilo. Pondělním rozhodnutím zastupitelé schválili přípravu nové vyhlášky, která nahradí tři roky starý zákaz. A podle předkladatelů bude nová vyhláška na herny přísnější, než byla ta dosavadní.

Už teď je jasné, že nepovolí zřízení žádné nové, zakoupení žádného dalšího automatu. Zároveň ty stávající musí být pro svůj provoz herny už z minulosti zkolaudované. Musí mít vnitřní kamerový systém i monitorovaný vstup do provozovny. Zároveň nesmí být v blízkosti škol nebo v budovách nádraží, státních institucí, sociálních zařízení nebo třeba v církevních budovách. Zakázána by měla být i světelná reklama a velké poutače lákající do heren.

V Havlíčkově Brodě je momentálně městem povoleno provozování 108 automatů, další 107 videoloterijních terminálů je povoleno ministerstvem financí. V konečném součtu by nová vyhláška umožnila další provoz přibližně dvou třetin z jejich celkového součtu.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Další z rubriky

Nové soukromé Alzheimer centrum má v Třebíči začít sloužit ještě letos

Takto by mělo podle představené vizualizace vypadat zařízení pro pacienty s...

Nové soukromé specializované pobytové centrum se zvláštním režimem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a osoby trpící...

Chřipka ustupuje, ale dál bere životy. Na Vysočině už má osm obětí

(Ilustrační snímek)

Vlna chřipek na Vysočině je po pěti týdnech konečně na ústupu. Počet nemocných po dlouhé době spadl pod hranici...

Odchod na oběd z koupaliště v Havlíčkově Brodě bude i po opravě složitý

Areál letního koupaliště v Havlíčkově Brodě momentálně připomíná jedno velké...

Koupaliště v Havlíčkově Brodě se v létě návštěvníkům otevře v nové podobě. Místo dosavadních zděných bazénů s...

Grafton Recruitment Praha
TECHNOLOG DŘEVOVÝROBY s AJ/NJ

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz