Z informační tabule řádek s ordinačními hodinami v pondělí až pátek od léta...

Z informační tabule řádek s ordinačními hodinami v pondělí až pátek od léta zmizí. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Žďárská poliklinika zruší večerní pohotovost, lidé musí do Nového Města

  • 3
Žďár nad Sázavou dosud dotoval pohotovost, aby lidé nemuseli jezdit do nemocnice v Novém Městě na Moravě. Od léta už ale pacientům v pracovní dny nic jiného nezbude. Večerní pohotovost ve městě skončí. Zachována bude pouze o víkendech. Důvodem změny jsou vysoké náklady.

Žďárská poliklinika výrazně omezí pohotovost od července. Radní odhlasovali, že v městském zdravotnickém zařízení zůstane lékařská pohotovostní služba (LPS) pouze o víkendech a svátcích od 8 do 21 hodin.

„Od pondělí do pátku tahle služba poskytovaná nebude,“ řekl starosta Zdeněk Navrátil (Žďár - Živé město).

Vedení města se zaštítilo hned několika důvody. „Město Žďár je v kontextu kraje i České republiky v této věci výjimkou, povinnost poskytovat tuto službu mají kraje,“ podotkl starosta Navrátil.

Žďár se v minulých letech i přesto rozhodl pohotovost zachovat a dotovat. Okresní město s 22 tisíci obyvateli je ve specifické situaci, protože nemocnice i s urgentním příjmem a dětskou pohotovostí funguje v sousedním Novém Městě na Moravě.

Vedení polikliniky se omezení nelíbí. „Šest měsíců jsem předkládal argumenty pro zachování LPS ve městě. Zdravotní komise, kterou si rada města zřídila jako poradní orgán, byla pro zachování lékařské péče i v pátek, ale i přes toto doporučení se rada rozhodla jinak,“ reagoval ředitel příspěvkové organizace a zastupitel za ČSSD Michal Hubert Zrůst.

„Pro mě a všechny sloužící lékaře byl každý pacient důležitý, žádnou diagnózu jsme nebrali na lehkou váhu,“ dodal.

Ve hře je zřízení žurnální služby, v minulosti chtěná nebyla

Ve hře je aspoň to, že by praktičtí lékaři drželi v pátek takzvanou žurnální službu, což je neodkladná lékařská pomoc ve zdravotnickém zařízení poskytovaná žurnálním lékařem mimo pravidelnou pracovní dobu, popřípadě v nepřítomnosti příslušných lékařů.

„V usnesení rady města je doporučení, aby se pan ředitel pokusil sjednat žurnál na páteční odpoledne,“ informoval místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL).

„Pokusím se žurnál dojednat. Stejnou možnost jsme však neúspěšně řešili už v letech 2012 a 2014. Praktičtí lékaři jsou soukromníci a záleží jen na jejich svobodném rozhodnutí,“ reagoval ředitel Zrůst.

Komise prorodinných aktivit, sociální a zdravotní řešila celkem čtyři varianty, jak naložit s pohotovostí. Předseda komise Václav Dobrovolný navrhl omezit pohotovost v pracovní dny o hodinu, tedy do 20 hodin.

Podle jeho hrubých propočtů by takový krok přinesl úsporu asi 300 tisíc. Pro svůj návrh však nezískal dostatečnou podporu.

Podle statistik využívají pohotovost v pracovní dny od 17 do 21 hodin v průměru pouze tři pacienti. „Návštěvnost je nízká, v některé dny nepřišel vůbec nikdo,“ poukázal starosta Navrátil.

Radnice zrušením večerní pohotovosti ušetři přes půl milionu

Město dosud přispívá na pohotovost 1,67 milionu korun ročně. Podle vedení polikliniky aktuální provoz stojí kolem dvou milionů korun ročně, zhruba 400 tisíc získá poliklinika na poplatcích a od pojišťoven.

Od omezení pohotovosti v pracovní dny si město slibuje úsporu ve výši zhruba 600 tisíc korun. „Ušetřené prostředky budou vloženy zpět do rozvoje zdravotnických služeb, na nákup zařízení, případně investic do budovy,“ popsal starosta.

Rozhodnutí radniční koalice o omezení služby je hned municí pro opozici.

„Za náš klub jsem navrhoval na posledním jednání zastupitelstva usnesení, které by kvůli zapojení občanů pověřilo komunitního a mediálního koordinátora informační kampaní o LPS a přípravou ankety. Toto bylo striktně odmítnuto,“ řekl lídr opoziční ČSSD Vladimír Novotný.

Nové vedení města po volbách avizovalo, že do rozhodování víc zapojí veřejnost. Zatím se konaly ankety například k barvě fasády divadla, hotelového domu, k revitalizaci okolí řeky a tradici síťkování.

Pohotovost však radní vyhodnotili jinak. „Téma jsme řešili s odborníky a také zástupci stran a hnutí v komisi,“ reagoval místostarosta Josef Klement. I starosta Navrátil považuje pohotovost za téma pro odbornou veřejnost a taková diskuse se podle něj uskutečnila.

„Důležitá témata si rada rozhoduje v úzkém kruhu. To, že takto důležitý problém neprojednávala se zastupiteli, je špatně, ale neochota ptát se občanů je prostě ignoranství,“ kontruje Novotný.