Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Senioři žijí v jídelně i suterénu. Nový pavilon se ještě stavět nezačal

  14:09aktualizováno  14:09
Vystěhování nemocničního pavilonu a jeho demolice se v Havlíčkově Brodě stihly za dva měsíce, aby prvního září premiér Bohuslav Sobotka poklepal na základní kámen budoucího domova pro seniory. Jenže do teď se do země nekoplo. Za to se ozývají výtky na podmínky, v jakých teď přestěhovaní klienti žijí.

Takto by nová přístavba domova pro seniory v areálu nemocnice měla vypadat. I když stará budova byla zbourána už v létě, stavba té nové nezačne dříve než na jaře. | foto: Archiv Kraje Vysočina

Poznámek na adresu postupu při rozšíření domova důchodců v nemocnici v Havlíčkově Brodě je po městě slyšet mnoho. Se zatím nejostřejší stížností nyní přišla Věra Pilarová, dobrovolnice, která v domově vypomáhá. Zaslala otevřený dopis hejtmanovi Jiřímu Běhounkovi.

Domov pro seniory v areálu havlíčkobrodské nemocnice

Domov seniorů funguje na okraji nemocničního areálu směrem k centru města už několik let. Má kapacitu 52 lůžek.

Kraj Vysočina před nedávnem přišel s myšlenkou na jeho rozšíření o dalších 109 míst. Přístavba vyroste v místech, kde do léta stával starý nemocniční pavilon číslo 10.

V něm do poslední chvíle fungovalo plicní oddělení i oddělení dlouhodobě nemocných. Tato nemocniční oddělení měla fungovat v pavilonu 13 na jižním okraji areálu. Jenže ten se opravuje.

Na několik měsíců se tedy přestěhovala do provizorních prostor. A toto dočasné řešení přestává vyhovovat. Zejména pak v kontrastu s tím, že od vystěhování a demolice pavilonu 10 se kromě poklepání na základní kámen na místě nic nedělo.

„Prvního září letošního roku jste sice domov pro seniory navštívil společně s premiérem, ale to bylo v takové rychlosti, že jste ty hlavní problémy neviděli nebo nechtěli vidět,“ píše Pilarová. A ani dál si nebere servítky.

„Měli jste si s panem Sobotkou místo té komedie s kladením základního kamene raději prohlédnout suterén domova, kde klienti mají v pokojích u stropu malá zamřížovaná okna. Nebo jste měli navštívit společný pokoj v bývalé jídelně. Ale tímto byste se asi chlubit nechtěli a pan Sobotka by se asi tak neusmíval,“ uvedla Pilarová.

Průtahy jsou voda na mlýn těm, kdo od počátku demolici pavilonu kritizovali. Nyní se domnívají, že tak překotný začátek byl jen kvůli krajským volbám a kvůli tomu, aby se mohlo slavnostně klepat na základní kámen při návštěvě premiéra.

Pokud by demolice počkala do doby, než bude jiný nemocniční pavilon 13 opraven a otevřen, nic by se podle nich nestalo.

Sestěhování nebylo komfortní. Jiné prostory nemocnice nenašla

Navíc jsou teď kvůli tomuto projektu stísněné podmínky ve stávajícím domově pro seniory. Týkají se už pět měsíců i pacientů nemocničního oddělení dlouhodobě nemocných, které má nyní v budově dočasný azyl.

Fotogalerie

„Prostorové podmínky jsou tu opravdu obtížné,“ potvrdila diskomfort v domově důchodců jeho ředitelka Hana Hlaváčková. Po budově se kvůli získání místa stěhovali i klienti domova.

„Nebylo vůbec snadné najít nové prostory. Oddělení dlouhodobě nemocných má stoprocentní obložnost a místa pro pacienty jinde nemáme. Děkujeme, že nám domov pro seniory vyšel vstříc,“ omlouvala se mluvčí nemocnice Petra Černo.

„Jsme v jednom areálu, hned vedle sebe, máme stejného zřizovatele, tak jsme nemocnici vyšli vstříc,“ doplňuje ředitelka domova pro seniory Hlaváčková.

Kdo se nechtěl přizpůsobit, mohl na čas odejít jinam

Jak ale upozornila, klienti o situaci dopředu dobře věděli. „Nabízeli jsme jim i dočasné přestěhování do domovů v Reynkově ulici nebo do domova ve Ždírci u Jihlavy. Několik klientů toho skutečně využilo,“ dodává ředitelka.

Velká většina seniorů se ale s jistými omezeními smířila, a kdo nastupoval nově, věděl, do čeho jde.

Otevřený dopis jedné z dobrovolnic adresovaný hejtmanovi proto Hlaváčkovou překvapil. Jak ujišťuje, situace v domově i přes provizorní podmínky není nikterak otřesná, jak se pisatelka dopisu zmiňuje.

Lůžka sice opravdu jsou také v jídelně a v suterénu, ale rozsah a kvalita poskytovaných služeb se nezměnily. „Pokoje v suterénu běžně slouží pro dobrovolnice. Jsou plně a moderně zařízené a jsou větší. Klienti si je sami vybrali,“ vrátila se Hlaváčková ke kritice.

A snížit platby za služby, jak Věra Pilarová ve stížnosti navrhuje, rovněž podle ní nejde. „Náklady nám zůstaly stejně vysoké, nikoho jsme nepropustili,“ argumentuje.

Až do ledna se protáhne výběrové řízení na dodavatele stavby

Už dopředu se hovořilo o tom, že takové přestěhování oddělení bude pouze dočasné, maximálně na půl roku. A tato doba se rychle chýlí ke konci. Pavilon 13, kam se oddělení dlouhodobě nemocných a plicní přestěhují natrvalo, se má otevřít na začátku prosince.

„Ve čtvrtek se uskuteční kolaudace, poté plánujeme slavnostní otevření. Předpokládáme, že stěhování by mohlo proběhnout v týdnu od 5. prosince. Uvnitř je vše hotovo, teď už jen asfaltujeme silnice a upravujeme okolí,“ konstatovala mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Nová přístavba domova pro seniory, která přinese více lůžek i komfortu klientům a zaměstnancům, by se podle krajské mluvčí Jitky Svatošové mohla začít stavět na jaře příštího roku a dokončena by měla být v roce 2018. Stát bude přibližně 150 milionů korun, dvě třetiny z toho získá kraj ve státních dotacích.

„Stále probíhá veřejná zakázka na dodavatele stavby, termín příjmu nabídek se protáhl do první půlky ledna 2017. Stavba je rozdělena do několika etap, které na sebe navazují a musí si předcházet,“ přiblížila Jitka Svatošová.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz