Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kočka ze Záběhlic pochází z Třebíče. Na housle ji učil hrát Josef Kemr

  18:05aktualizováno  18:05
Je to dáma s nezaměnitelným hlasem. Zahrála si například ve známém filmu Smrt černého krále – po boku policejního rady Vacátka. Na konci října převezme Věra Nerušilová Cenu města Třebíče.

Píseň o kočce ze Záběhlic utkvěla v paměti širokému publiku ve spojení se jménem Věry Nerušilové zřejmě nejvíc. Ona sama na natáčení ráda vzpomíná, potkala se při něm s hercem Josefem Kemrem. | foto: archiv Věry Nerušilové

Má hluboký, podmanivý hlas a nejčastěji si ji lidé pojí s Kočkou ze Záběhlic. Tedy s písní, ze které doslova sálá atmosféra prvorepublikových dekadentních tančíren. Zpěvačka a herečka Věra Nerušilová je dnes interpretkou výsostně pražskou. Na Vysočinu má ale jednu dost zásadní vazbu.

„Na to, že bych se chtěla živit zpíváním a hraním, jsem přišla v Třebíči – městě, ve kterém jsem strávila nejdůležitější roky svého dětství a mládí. Žila jsem tam od svých čtyř do sedmnácti let a ráda na to vzpomínám,“ říká. U příležitosti svátku 28. října a jejích letošních kulatých narozenin jí třebíčští zastupitelé udělí Cenu města.

Věra se narodila v roce 1935 ve Zlíně do rodiny Soudkových, její otec tam pracoval jako kvalifikovaný dělník u Bati a byl na to patřičně hrdý. Na počátku války se ovšem rodiče rozhodli, že bude lepší přestěhovat se s dětmi do Třebíče, rodného města Věřiny matky. Obávali se bombardování průmyslového Zlína.

„Bydleli jsme v třebíčské Krajíčkově ulici. U nás doma se vždycky muzicírovalo. Legendární bývaly Vánoce u Soudků, to lidé z okolí chodívali potajmu poslouchat pod naše okna. My totiž zpívali koledy trojhlasně, do toho se hrálo na trubku a housle. No, byla to paráda,“ vybavuje si po letech.

Vzniklo rodinné trio

V Třebíči vychodila devítiletku na Jejkově. Podle Nerušilové to bývala ponurá budova, dnes už nestojí. „Mívala jsem to do školy víc jak kilometr, autobusy nejezdily, takže jsem měla dobrou fyzičku. Pak jsem chodila na ekonomickou školu. A tam nás desítka děvčat utvořila hudební soubor, který na americké melodie zpíval a hrál o aktuálním dění ve škole.“

To nebyla jediná aktivita budoucí šansoniérky, jež má ve svém oboru u nás nejhlubší hlas, krásný, nezaměnitelný alt, jenž vynikne i tehdy, když zpívá staré židovské písně.

Dospívající Věra utvořila nejprve duo se svou starší sestrou. Později je doplnila další ze sester a vzniklo rodinné trio.

„Věděla jsem, že chci zpívat a že práci v oboru najdu v Praze. Tam jsem taky odešla a byla přijata do Československého státního souboru písní a tanců. Hned rok nato jsem jela do Číny na čtyři měsíce,“ říká umělkyně.

V roce 1962 založila se třemi kamarádkami Inkognito kvartet, vystupovaly v Divadle Paravan. Její role zpěvačky v kriminálním filmu Smrt černého krále, který v roce 1971 volně navázal na jeden z nejslavnějších českých seriálů Hříšní lidé města pražského, se vepsala do paměti širokého publika asi nejvíc.

Verš Já jsem ta kočka ze Záběhlic a vemlouvavá melodie doprovázejí příběh z pražské periferie, v němž rada Vacátko a jeho mordparta pátrají po pachateli loupežné vraždy inkasisty Krále. Na scéně se objevují herci jako Jana Brejchová, Stanislav Fišer nebo Josef Kemr.

Hluboký hlas zdědila asi po tátovi

„Představovala jsem tam takovou šufťandu vedle pana Kemra. Měla jsem hrát na housle, jenže ty byly z barrandovského fundusu, hrát se na ně nedalo. Pan Kemr, který ovládal několik hudebních nástrojů, zkusil naladit aspoň jednu strunu,“ poznamenala.

Nerušilová Kemrovi neprozradila, že v dětství chodila do houslí a že ví, jak se na ně hraje. „On mi je dal do rukou a trpělivě mě učil, jak se tvářit na kameru, aby to působilo věrohodně. Tahal mi ruku se smyčcem po strunách. Ani jsem nemukla,“ usmívá se.

Manžel paní Věry – Zdeněk Nerušil, tanečník, filozof, překladatel a básník – se přátelil se Stellou Zázvorkovou a znal se i s Josefem Kemrem.

„Jednou k nám zašli na návštěvu, diskutovalo se, byli vzdělaní, a co řekli, to bylo opravdu fundované. Pro mě byl zážitek je poslouchat,“ přidala další vzpomínku šansoniérka.

Když manžel předčasně zemřel, poradila jí paní Stella, jež měla zkušenost se smrtí své dcery, ať co nejdřív vystupuje. „Paní Zázvorková taky hrála hned, aby se ze své situace nezbláznila. Já zpívala tři dny po manželově úmrtí. Věci, které pro mě on vytvořil. Prací jsem se z toho postupně dostávala.“

Jak v nadsázce říká, hluboký hlas zdědila asi po tátovi. Její máma zpívala o dvě oktávy výš. „Taky má dcera Bára má stejný hlas, učí ve škole hudební výchovu,“ uvedla.

Od roku 1973 se vydala na sólovou dráhu šansoniérky. V současnosti vystupuje v Divadle ABC, Na Fidlovačce či v Balbínově poetické hospůdce. V Třebíči se představí publiku právě 28. října v rámci předávání Ceny města. S mladým hudebníkem Ondřejem Rumlem.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Další z rubriky

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz