Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na zookoutek s exotickými zvířaty ve Studenci došly peníze. Prozatím

  11:34aktualizováno  11:34
Ideální poloha na půl cesty vlakem mezi Jihlavou a Brnem měla být základem komerčního úspěchu soukromého Parku zvířat Studenec. Mohl konkurovat zoo v krajských městech. Majitel teď ale své plány zabrzdil.

Podnikatel Michal Novák buduje ze staré pily ve Studenci zvířecí park. Už nyní v něm chová mnoho šelem, například lvy, tygry nebo hyeny. Časem mají přibýt i třeba sloni, zebry nebo pandy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nové jsou tam jen obrovské hromady zeminy a drcené stavební suti. Jinak se navenek už měsíce nic zvláštního v areálu bývalého dřevozpracujícího závodu naproti vlakovému nádraží Studenec neděje.

„Ráno je tam slyšet řvaní zvířat, ale nic moc dalšího tam nezaznamenáváme,“ shodli se včera dva zaměstnanci Českých drah, kteří se v poledne pohybovali po peroně sousedního vlakového nádraží.

Hyeny a lvi u lesa

V halách bývalé pily jsou od loňska ustájená exotická zvířata. U studeneckého lesa našli domov například lvi, tygr, hyeny či vlci.

Jejich majitelé ze společnosti 9 mm chtěli těžit z dobré dopravní dostupnosti a bývalý dřevařský závod hodlali přebudovat na veřejně přístupný soukromý chov. Místo se tak mělo stát atraktivním zejména pro rodiny s dětmi.

Fotogalerie

„Došly ale peníze, letos nic nezpřístupníme. Uvidíme, co bude příští rok, nechci teď nic předpovídat,“ vyjádřil se pouze ve stručnosti Třebíčan Michal Novák, jednatel firmy 9 mm. Víc to rozvádět nechtěl. Podotkl pouze ještě, že zvířata jsou v areálu víceméně stále stejná, jen vlky plánuje stěhovat pryč.

Přitom areál u lesa, navíc v těsném sousedství silnice první třídy I/23 či železnice, jež vedou do Brna, Jihlavy i Velkého Meziříčí, to jsou faktory, které by mohly přispět ke komerčnímu úspěchu takového podnikatelského záměru.

„Zvěsti mezi lidmi kolují různé, prý tam dokonce má být něco úplně jiného. Slyšel jsem už hodně verzí. Tak jsem se ptal projektanta, s majitelem jsem ještě nemluvil,“ uvedl včera studenecký starosta Jiří Tomešek.

Projektant mu řekl, že stavba má dvě fáze, kdy v té první se vyřešilo stavební povolení pro budovy určené k soukromému chovu zvířat.

„A ve druhé fázi má vzniknout zookoutek přístupný veřejnosti. Prý to stále platí,“ dodal starosta.

Železniční přejezd bude vadit

Soukromý majitel uzpůsobil staré haly uvnitř tak, aby v nich mohla být ustájená zvířata. Postavil tam vnitřní výběhy a kotce.

Venku začal dělat například přístavby výběhů, ovšem chybělo mu stavební povolení. Kvůli tomu se dostal do sporu s náměšťským stavebním úřadem.

„Stavební povolení už získal. Ovšem zdůrazňuji, že zatím pouze pro soukromý chov zvířat, nikoli pro veřejně přístupný areál,“ upozornil vedoucí náměšťského stavebního úřadu Jaroslav Čech.

K první fázi se vyjádřily všechny dotčené strany včetně hygieniků, drah a veterinářů. „Se stavbou v nynějším rozsahu souhlasili,“ dodal Čech. Podle jeho slov ale nebude jednoduché získat stavební povolení pro veřejně přístupný areál.

„Zatím tam vůbec není řešené zázemí pro veřejnost, parkování, a co vidím jako podstatnou budoucí komplikaci, to je železniční přejezd. Nachází se dost blízko vjezdu do areálu,“ přidal postřeh Čech.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Najdete na iDNES.cz