Na zookoutek s exotickými zvířaty ve Studenci došly peníze. Prozatím

  11:34aktualizováno  11:34
Ideální poloha na půl cesty vlakem mezi Jihlavou a Brnem měla být základem komerčního úspěchu soukromého Parku zvířat Studenec. Mohl konkurovat zoo v krajských městech. Majitel teď ale své plány zabrzdil.

Podnikatel Michal Novák buduje ze staré pily ve Studenci zvířecí park. Už nyní v něm chová mnoho šelem, například lvy, tygry nebo hyeny. Časem mají přibýt i třeba sloni, zebry nebo pandy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nové jsou tam jen obrovské hromady zeminy a drcené stavební suti. Jinak se navenek už měsíce nic zvláštního v areálu bývalého dřevozpracujícího závodu naproti vlakovému nádraží Studenec neděje.

„Ráno je tam slyšet řvaní zvířat, ale nic moc dalšího tam nezaznamenáváme,“ shodli se včera dva zaměstnanci Českých drah, kteří se v poledne pohybovali po peroně sousedního vlakového nádraží.

Hyeny a lvi u lesa

V halách bývalé pily jsou od loňska ustájená exotická zvířata. U studeneckého lesa našli domov například lvi, tygr, hyeny či vlci.

Jejich majitelé ze společnosti 9 mm chtěli těžit z dobré dopravní dostupnosti a bývalý dřevařský závod hodlali přebudovat na veřejně přístupný soukromý chov. Místo se tak mělo stát atraktivním zejména pro rodiny s dětmi.

Fotogalerie

„Došly ale peníze, letos nic nezpřístupníme. Uvidíme, co bude příští rok, nechci teď nic předpovídat,“ vyjádřil se pouze ve stručnosti Třebíčan Michal Novák, jednatel firmy 9 mm. Víc to rozvádět nechtěl. Podotkl pouze ještě, že zvířata jsou v areálu víceméně stále stejná, jen vlky plánuje stěhovat pryč.

Přitom areál u lesa, navíc v těsném sousedství silnice první třídy I/23 či železnice, jež vedou do Brna, Jihlavy i Velkého Meziříčí, to jsou faktory, které by mohly přispět ke komerčnímu úspěchu takového podnikatelského záměru.

„Zvěsti mezi lidmi kolují různé, prý tam dokonce má být něco úplně jiného. Slyšel jsem už hodně verzí. Tak jsem se ptal projektanta, s majitelem jsem ještě nemluvil,“ uvedl včera studenecký starosta Jiří Tomešek.

Projektant mu řekl, že stavba má dvě fáze, kdy v té první se vyřešilo stavební povolení pro budovy určené k soukromému chovu zvířat.

„A ve druhé fázi má vzniknout zookoutek přístupný veřejnosti. Prý to stále platí,“ dodal starosta.

Železniční přejezd bude vadit

Soukromý majitel uzpůsobil staré haly uvnitř tak, aby v nich mohla být ustájená zvířata. Postavil tam vnitřní výběhy a kotce.

Venku začal dělat například přístavby výběhů, ovšem chybělo mu stavební povolení. Kvůli tomu se dostal do sporu s náměšťským stavebním úřadem.

„Stavební povolení už získal. Ovšem zdůrazňuji, že zatím pouze pro soukromý chov zvířat, nikoli pro veřejně přístupný areál,“ upozornil vedoucí náměšťského stavebního úřadu Jaroslav Čech.

K první fázi se vyjádřily všechny dotčené strany včetně hygieniků, drah a veterinářů. „Se stavbou v nynějším rozsahu souhlasili,“ dodal Čech. Podle jeho slov ale nebude jednoduché získat stavební povolení pro veřejně přístupný areál.

„Zatím tam vůbec není řešené zázemí pro veřejnost, parkování, a co vidím jako podstatnou budoucí komplikaci, to je železniční přejezd. Nachází se dost blízko vjezdu do areálu,“ přidal postřeh Čech.

Nejčtenější

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Farmář, který blokuje brodský obchvat, může zarazit lyžování na Vysoké

Správce sjezdovky na Vysoké Zdeněk Novotný může, pokud tomu počasí dovolí,...

Jako na veletoči je lyžařský areál Vysoká u Havlíčkova Brodu. Před pár lety byly myšlenky na obří modernizaci areálu,...

KVÍZ: Iglau, Gablonz, Dux... Znáte německé názvy českých měst?

Na historické pohlednici je morový sloup na jihlavském Masarykově náměstí ještě...

Je tu další vlastivědný kvíz Regionů iDNES.cz. Od středověku Němci postupně osidlovali pohraničí českých zemí a...

Jeden z mužů, kteří napadli trenéra Melenovského, dostal pět a půl let

Kvůli napadení a zranění hokejového trenéra Marka Melenovského stanul před...

V případu červnového napadení bývalého hokejisty Marka Melenovského na jihlavském náměstí padl první trest. Jeden ze...

Další z rubriky

Bývalý hokejista Melenovský prožil zlý rok, zbili ho a pak i okradli

Bývalý hokejista, dvojnásobný extraligový šampion, a nyní trenér druholigového...

Na rok 2018 bývalý dlouholetý extraligový hokejový útočník Marek Melenovský hned tak nezapomene. Začátkem června se...

Jihlavská zoo získala druhého aligátora z Japonska, chce odchovat mladé

Aligátoři čínští zvládnou nehnutě celý den ležet na hladině, ale nejraději...

Kačenka a Bohoušek. To jsou jména dvou aligátorů čínských, kteří jsou nadějí v chovu tohoto kriticky ohroženého druhu v...

Zákaz stání zůstal v Jihlavě i po opravě mostu, lidé v ulici nezaparkují

Po obou stranách ulice Dlouhá stezka se od rekonstrukce Brněnského mostu nedá...

Po rekonstrukci Brněnského mostu v Jihlavě zůstala lidem z ulice Dlouhá stezka nepříjemná „památka“ - značky zakazující...

Najdete na iDNES.cz