Mláďata užovky červenohlavé se mají čile k světu. Ošetřovatelka jihlavské

Mláďata užovky červenohlavé se mají čile k světu. Ošetřovatelka jihlavské zoologické zahrady Marta Hudcová při rychlém fotografování trpěla bolestí. Užovka jí několikrát kousla. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlavská zoo odchovala vzácné užovky, jako teprve druhá na světě

  • 1
Zvířatům v teráriích zoologické zahrady v Jihlavě se daří. Teprve jako druhé zoo na světě se tu podařilo odchovat mláďata užovky červenohlavé. Ošetřovatelé také zaznamenali rekordní přírůstek malých želviček dlouhokrček červenobřichých.

Šest malých užovek se narodilo na konci září. "Je za nimi první krizový měsíc a mají se čile k světu," uvedla mluvčí zahrady Kateřina Kosová.

Užovky červenohlavé jihlavská zoo pravidelně odchovává jako jediná v České republice i v Evropě. Po zahradě v americkém San Diegu byla dokonce druhá na světě, kde se tyto vzácné plazy podařilo v roce 1996 rozmnožit.

Mláďata mají stejné zbarvení jako jejich rodiče, liší se pouze velikostí. Mláďata měří kolem 25 centimetrů, zatímco dospělý samec může dosahovat délky až desetkrát takové.

Užovky červenohlavé pochází z jihovýchodní Asie. Tam si v začínajícím období dešťů hadi zalezou do vlhké zeminy, kde přečkají zimu.

"Také v zoo musí chovatelé dospělé jedince zazimovat do speciálního rašelinného substrátu. Zimují při teplotě 10 až 15 stupňů," poznamenala Kosová.

Teprve na začátku března jim začnou v teráriu přitápět. Mláďata ale nezimují a minimálně prvního půl roku je chovatelé musí ručně krmit.

Malé želvy jsou o měsíc mladší. V teráriu se jich vyklubalo hned rekordních patnáct najednou. Tyto australské vodní želvy jsou charakteristické velmi klenutým krunýřem.

"V průběhu června nebo července snáší samička osm až dvacet vajec. Mláďata se líhnou za deset až patnáct týdnů a jsou ihned samostatná," popsala mluvčí zahrady. Živí se převážně rybami nebo mletým hovězím masem, s věkem se ale dlouhokrčky stávají vegetariány.