Žena s cigaretou v ruce se vetřela k žirafám v jihlavské zoo a fotila se

  16:56aktualizováno  16:56
Žena s cigaretou v ruce se v jihlavské zoologické zahradě vetřela k žirafám. Seděla na okraji vysoké zdi, hladila je a nechala se u toho fotit. Obrázek pak vystavila na svém Facebooku, na což upozornili zahradu příznivci. Podle vedení zoo porušila snad všechny zákazy. Zahrada její totožnost zná, ale jejími prohřešky se nechce dále zabývat.

Žirafy ve svém výběhu v jihlavské zoologické zahradě. | foto: MAFRA

„Slečna na fotografii v tuto chvíli porušuje většinu zákazů, které v naší zoo platí. Nachází se mimo vyznačenou cestu, je v kontaktu se zvířetem, u kterého to není povoleno a ještě u toho kouří,“ napsal k fotografii správce facebookového profilu jihlavské zoo.

Žena s cigaretou v ruce sedí na vysoké zdi, kam návštěvníci nemají přístup a kam není snadné se dostat. Žirafu si hladí a doslova si s ní hledí z očí do očí.

„Žena se musela dostat za vysoký plot a zamčenou branku. Není to vůbec jednoduché,“ uvedl mluvčí zahrady Martin Maláč.

Pokud by spadla do výběhu, stal by se velký malér. „Je to pět metrů vysoko. Navíc žirafy jsou hodně lekavé. Zpanikařily by a pokopaly by sebe i nezvaného hosta. Pokud si uvědomíme, že jediným kopnutím dokáže žirafa zabít třísetkilového lva, jak by asi dopadla šedesátikilová žena,“ konstatuje Maláč.

Na žirafy je navíc nyní vedení zoologické zahrady velice citlivé. Před necelými dvěma měsíci uhynul osmiletý samec Manu. Před smrtí měl akutní střevní potíže. Pitva ukázala, že se na jeho stavu projevil stres a nejspíš mu selhalo srdce.

Zoo fotografii bere jako varování ženě i ostatním návštěvníkům

Totožnost nevychované návštěvnice nebylo pro zoologickou zahradu složité zjistit. Ta totiž fotografii umístila na svůj veřejný facebookový profil. „Přátelé zoologické zahrady si toho všimli a odkaz nám poslali,“ prozradil mluvčí zoo.

Fotogalerie

Vedení zahrady však další kroky vůči ženě činit nebude. „Bereme to jako varování dotyčné a zároveň jako apel na ostatní návštěvníky, aby se v zahradě chovali slušně a v souladu s návštěvním řádem. Zas tolik zákazů v něm nemáme,“ podotkl Martin Maláč.

Jihlavská zoo je vůči návštěvníkům poměrně benevolentní. Zakazuje jim pouze vstupovat do prostor pro zaměstnance a mimo vyznačené trasy, dostávat se do kontaktů se zvířaty a krmit je, pokud to není výslovně povoleno. Nad rámec běžných norem dokonce kuřákům vyhradila dva koutky v ústraní, kde si mohou nerušeně zapálit. V zoo se totiž obecně kouřit nesmí.

„Pokud někdo touží dostat se k žirafám, lze to udělat i oficiálně. Nabízíme speciální programy, kde zájemce proškolíme a s ošetřovateli mohou do výběhu i do běžně nepřístupných prostor,“ dodává Maláč.

Za pokousání tuleni si neukáznění lidé podle zoo mohli sami

S neukázněnými návštěvníky se jihlavská zoologická zahrada potýká takřka denně. V naprosté většině případů jde o drobné prohřešky, kdy lidé krmí volně pobíhající zvířata, zejména drápkaté opičky.

Větší problém se odehrál před pěti lety. Na přelomu srpna a září 2013 tuleni pokousali několik návštěvníků včetně malých dětí. „Zprvu jsme byli ti špatní. Ale vyšetřováním se ukázalo, že se do expozice s bazénem lidé až příliš nakláněli a dokonce tam rodiče zvedli a doslova strčili malé dítě,“ popsal mluvčí. Zoo poté zvýšila ohrazení a instalovala síť.

Extrémem pak byl útok dětí na plameňáky, k němuž došlo loni na jaře. Tři chlapci ve věku od pěti do osmi let vnikli do ubikace ptáků a začali je mlátit klacky a házet po nich kameny. Jedno zvíře při tom zabili. Případem se zabývala i policie. Teprve před koncem roku rodiče dětí zaplatili vzniklou škodu.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

VIDEO: K dívce si přisedl zloděj a sebral jí mobil, muže hledá policie

Zloděj obral dívku o mobil

Chvilička nepozornosti stačila k tomu, aby dívka v hale na autobusovém nádraží v Jihlavě přišla o svůj mobilní telefon....

Znal jsem i sedmdesátiletého hráče, takže mám pořád čas, říká kuželkář

V Jihlavě Jan Kotyza kdysi s kuželkami jako kluk začal a teď už za ni druhou...

Letos je to osm let, co se stal Jan Kotyza vicemistrem světa v kuželkách jednotlivců. A ačkoli v reprezentaci už rodák...

Sport park u Jihlavy nebude, nájemce procitl ze sna o Čeřínku a končí

Před zimní sezonou byl areál na Čeřínku ve stadiu kompletní renovace. Ta...

Jedna sezona stačila, aby se nový nájemce lyžařského areálu na Čeřínku u Jihlavy přesvědčil, že středisko není...

Najdete na iDNES.cz