Nový třešťský biotop řeší, co s řasami. A chce víc písku pro děti

  8:36aktualizováno  8:36
Nové koupaliště v Třešti na Jihlavsku funguje dva měsíce. Za tu dobu mají provozovatelé první zkušenosti. Zjistili, že dospělí tu postrádají skříňky a děti pískoviště. A také přemýšlí, jak zamezit řasám prorůstat do hlavního bazénu.

Nové přírodní koupaliště Malvíny v Třešti. Nejčastějšími návštěvníky areálu jsou rodiny s malými dětmi. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Víkendové teploty okolo třiceti stupňů Celsia se postaraly o to, že se turniket u pokladny nového třešťského přírodního koupaliště Malvíny zase pořádně točil.

Areál, který stál zhruba 19 milionů korun, provozuje radnice. S letošní návštěvností areálu panuje spokojenost, město ale chystá - i po podnětech od koupajících - některá vylepšení. Připraví je na příští sezonu v roce 2017.

Fotogalerie

„Na Malvíny chodí především rodiny s malými dětmi. Proto určitě na příští rok připravíme větší pískoviště, aby děti měly možnost dovádět nejen ve vodě,“ uvedl třešťský starosta Vladislav Hynk.

Písek v současném areálu je, jenže jen na hřišti pro plážový volejbal a jeho hráči nemají radost, když se jim chtějí pod nohama motat malí kluci či holčičky a stavět hrady či dělat bábovičky.

Kromě pískoviště by děti stály také o závěsné houpačky. V areálu se nacházejí zatím jen lavicové.

Na koupaliště přijde v první sezoně celkem přes 15 tisíc návštěvníků. Zatím si musí dávat velký pozor na cennější věci a peněženky. To se ale také v další sezoně změní. „Chceme instalovat skříňky na cenné věci,“ potvrdil Hynk.

Řasy filtrují vodu, plavou ale i v bazénu

Seznam věcí, které je potřeba řešit, je ale delší. Patří na něj i položka navigace. „Na navigačním systému i papírových propagačních materiálech zapracujeme. Zatím žijeme z internetu - z webových stránek koupaliště a facebookového profilu,“ uvedl starosta.

V areálu chtějí mít i pódium na pořádání kulturních akcí. A v bufetu i nesmažené či nepečené pokrmy, třeba saláty.

Na třešťském koupališti nepoužívají k čištění vody chemické přípravky. Jde o takzvaný biotop.

„Voda se filtruje přes přírodní řasu. Bohužel se stane, že i přes filtraci se zárodky řasy dostanou do bazénu, proto tam občas plavou takové zelené kousky. Máme tu ale udělané výpusti určené k tomu, aby kousky řas zase odplavaly pryč,“ zmínil plavčík Martin Salamánek. „Sinice tu nejsou,“ ujišťuje.

Jeho slova potvrzují také krajští hygienici. „Průhlednost vody na dno, teplota 19 až 20 °C, bez mikrobiálního znečištění,“ uvedli minulý týden ve čtvrtek poté, co na Malvínách zjišťovali kvalitu vody.

„V červenci (což byl první měsíc fungování nového koupaliště - pozn. red.) jsme se učili se systémem čištění pracovat. Každý týden sem jezdí hygienici a říkají, že voda je bez problémů. Chceme ale koupit ještě bazénový vysavač pro tento typ koupališť,“ doplnil Hynk.

Některým návštěvníkům chybí u bazénu stín

A co říkají návštěvníci? „My jsme zde dneska poprvé, zkusili jsme to. Co tady vylepšit? Vysázela bych víc stromů, aby tu byl přírodní stín,“ řekla Pavlína Šťastná z Jihlavy.

Poprvé byla v sobotu na Malvínách také Hana Kalčíková. „Mé první dojmy jsou takové, že to tu je pěkné. I vzhledově, architektonicky se mi areál líbí. Je zde místo pro plavce i pro malé děti. Takže dobré,“ pravila návštěvnice koupaliště.

Její nejoblíbenější místo na koupání ale zůstává jinde - Velký pařezitý rybník poblíž Telče. „Jezdívám tam na kole. Dneska jsem ale tady kvůli svým neteřím, které dorazily z Jihlavy,“ vysvětlila Kalčíková.

Konkurencí nového třešťského koupaliště je i zatopený lom u Čenkova. Tam ale samozřejmě koupající nemohou čekat třeba bufet či moderní toalety přímo u vody. Zato je tam klid a průhledně čistá voda. „Když je hezky, jezdí sem hromada aut, stojí i podél silnice,“ řekl MF DNES jeden z místních obyvatel.

Otevření koupaliště v Třešti pocítil hostinec v Čenkově

„Otevření nového koupaliště se projevilo, ale nijak podstatně. Nejezdí sem už matky s malými dětmi. Na koupališti mají pro své potomky brouzdaliště i možnost dát si něco na občerstvení. Mají tam takovou pohodu,“ pověděl pan Karel. Své příjmení nechtěl uvádět.

„Ti skalní, kteří sem na lom vždycky jezdili, jezdí dál. A hodně sem míří cyklisté,“ doplnil starší muž žijící v jednom z domků u hlavní silnice v Čenkově.

To, že už na Čenkov nejezdí tolik rodin s dětmi, nenahrává místnímu hostinci. „Ano, u lomu je teď méně lidí a není tam tolik bordelu. Ale pro podnikání tady v Čenkově už to tak dobré není,“ uvedla provozovatelka hospody Vladimíra Čalkovská. Obec se snaží nalákat turisty kromě lomu i na akce, jež zde pořádají hasiči.

Nejčtenější

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Za kalamitu na D1 mohou oni, ukazují na sebe dopravci a správci dálnic

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

Kolapsový stav na dálnici D1 jen vyostřil dlouhodobý spor mezi kamionovými dopravci a Ředitelstvím silnic a dálnic....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Chotěboř opraví náměstí a po více než půlstoletí vyzvedne propadlou kašnu

Od poloviny minulého století mají na chotěbořském náměstí propadlou kašnu....

Chotěboř se přiřadila k městům, která hodlají vynaložit miliony na nové centrum. V příštím roce chce modernizovat...

Pelhřimovskem procházely svaté Lucie. Hlídaly, aby ženy neuklízely

Na snímku z Černova u Nové Bukové působí Lucie strašidelně, ale ve skutečnosti...

Na Pelhřimovsku drží velice vzácnou adventní tradici - předvánoční obchůzky svatých Lucií. Průvod, který míval až...

Víc kamionů vedle sebe na kluzké zúžené D1. Kolaps způsobí další vánice

Kolony nákladních aut na 66. km D1 (13. prosince 2018)

Hned několik příčin měl středeční kolaps D1 kolem Humpolce. Před zimou nedokončené práce v rekonstruovaném úseku a z...

Najdete na iDNES.cz