Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zkoušení před tabulí poznala Američanka Malina až teprve v Třebíči

  6:22aktualizováno  6:22
Jmenuje se Malina Hisako Kelemen a zanedlouho po téměř roce opustí Českou republiku. Jak říká, zpět domů do Spojených států amerických se netěší až tak, jak by se Čech mohl domnívat.

Malina dostala od svých spolužáků ze 7.G příznačný dárek – tričko s malinou. „Míváme tu studenty na výměnný pobyt. Malina byla výjimečná. Bezvadně se sžila s kolektivem, naučila se česky,“ řekla ředitelka gymnázia Alice Burešová. Po prázdninách tam zavítají studenti z Jižní Ameriky. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Vždyť je v Česku všechno o tolik lepší. Krajina, lidi, jídlo, já jsem tady byla tak moc spokojená,“ říká slušnou češtinou a s odzbrojujícím úsměvem.

Devatenáctiletá dívka se do regionu dostala v rámci výměnného pobytu studentů, který organizují rotariáni. Bydlela postupně ve třech rodinách a studovala na Gymnáziu Třebíč.

Fotogalerie

„Existují i komerční výměnné pobyty. Tam se rodina přizpůsobí příchozímu studentovi ze zahraničí. V rámci Rotary je to naopak. Student je ten, který musí absorbovat modely rodinného života postupně ve třech domácnostech,“ podotkla Kateřina Decknerová. Právě u ní v třebíčském panelákovém bytě Malina svůj pobyt v naší zemi dokončila.

Loni v srpnu začínala v novém prostorném domě v Třebíči. Pak se přestěhovala do malé vsi Štěpánovice do rodinného domku.

Malina do Česka přicestovala z Lancasteru, což je město v americké Pensylvánii, o něco větší než Třebíč. V USA žije v rodinném domě s rodiči a starší sestrou. Maminka je původem Japonka. Odtud i první dvě jména.

„Mimochodem Malina, pokud vím, nic speciálního v japonštině neznamená. Je to prostě jméno,“ říká. Už si zvykla, že se jí u nás na to každý ptá.

Tatínkovi rodiče emigrovali do Ameriky z Maďarska. On už se v USA narodil. Jeho předci pocházejí ze Szegedu. Ve Státech otec provozuje obchod s ojetými auty.

Štěpánovice místo New Yorku

Jaké hlavní vzpomínky si Malina domů poveze? Je to prý pestrá mozaika. První Vánoce, které nestrávila u babičky v New Yorku, ale ve Štěpánovicích. Taky to, že dárky se dají rozbalovat večer 24. prosince. Ne až ráno další den, jak je obvyklé u nich.

Vybaví se jí neskutečně krásný Český Krumlov a Praha. I zkoušení před tabulí, které vůbec ze své střední školy v Pensylvánii nezná.

„U nás se píšou testy anebo eseje. To znamená, že student vytvoří v počítači práci o rozsahu obvykle tří stran, ve které například rozebere knihu, kterou přečetl, a přidá svůj osobní pohled na její obsah. Vysloví názor. Na druhou stranu musím říct, že studenti českého gymnázia mají určitě těžší osnovy než my na střední škole,“ porovnala studentka z USA.

Když už v její americké škole šel někdo mluvit před třídu k tabuli, bylo to v případě, že prezentoval nějaký projekt.

„Obtížný mi přišel dějepis. U vás si musíte pamatovat velmi mnoho letopočtů. A vztah kantorů na americké škole je o něco méně formální než v České republice,“ přidala další postřeh.

Další rozdíl vidí v mimoškolních aktivitách. „V Americe je obvyklé, že školy mají své sportovní kluby nebo třeba orchestry. S nimi pak reprezentují. Já například hraju osm let na příčnou flétnu a chodila jsem do školního orchestru,“ zmínila studentka.

Naučila se česky

Když před rokem v srpnu sedla v New Yorku do letadla a mířila na evropský kontinent, nejvíc se bála jazyka.

„Obava, že neporozumím, byla obrovská. Ale lidé tu na mě mluvili dobře anglicky. Já se snažila i s pomocí jednoho vstřícného učitele na gymnáziu co nejvíc pochytat z českého jazyka. A za krátký čas už se to obrátilo,“ vysvětlila pěknou češtinou. Je prý schopná i číst texty v našem jazyce.

Co jí k srdci moc nepřirostlo, jsou české filmy. Podle ní jsou zvláštní a nedávají moc smysl. Americké se prostě točí jinak.

Malý kulturní šok prožila ve chvíli, kdy po příjezdu zjistila, jak moc se v Česku chodí pěšky po ulicích. V Americe se bez auta člověk nikam nedostane. Malině se mnohem víc líbí český způsob.

Zamilovala si taky kuře na paprice. A bavilo ji se „štěpánovickou babičkou“ péct cukroví, i když jí to moc nešlo.

V prvním třebíčském domě měla spoustu místa. Ve Štěpánovicích zase měli psa. A v panelákovém bytě je sice méně místa, ale aspoň k sobě lidé mají blízko. „Všude bylo něco fajn,“ podotkla.

Rodiče tu prý nejsou přísnější než ti její. „I mně doma pořád říkají: Malino, máš binec, ukliď si.“

Teď si ještě vychutná výlet do Budapešti. Se sestrou si prohlédnou také Vídeň a pak už vyrazí domů. Od podzimu už dívku čeká univerzita v Pittsburghu.

Bude čtyři roky studovat, aby se mohla stát diplomovanou zdravotní sestrou. „Do Česka se ještě někdy musím vrátit. Až vydělám na letenky,“ ví s určitostí mladá Američanka.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Chřipka ustupuje, ale dál bere životy. Na Vysočině už má osm obětí

(Ilustrační snímek)

Vlna chřipek na Vysočině je po pěti týdnech konečně na ústupu. Počet nemocných po dlouhé době spadl pod hranici...

Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Najdete na iDNES.cz