Letecký pohled na jihlavské Masarykovo náměstí ze dne 5. září 2013.

Letecký pohled na jihlavské Masarykovo náměstí ze dne 5. září 2013. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Zazelenit, zrušit ostudné stánky. Jihlavané dumají, jak vylepšit náměstí

  • 8
Masarykovo náměstí v Jihlavě slouží především službám a obchodu. Po revoluci se odsud vystěhovali poslední obyvatelé. MF DNES zjišťovala, jak živo je v centru a jaká opatření by uvítali tamní podnikatelé.

Selský bar na horním Masarykově náměstí v Jihlavě funguje hodně dlouho.

"To bude tak sto padesát let," říká s nadsázkou pamětnice Věra, která si bar pamatuje už od dětství. Dnes v něm podniká zemědělec Jaroslav Kreuz.

Retro atmosféra s chlebíčky, smaženkami, barevnou limonádou a dalšími dobrotami vítá milovníky české alternativy fast foodů, a tak má bar své stálé zákazníky.

"Přesto tady ale prodělávám, jestli se situace nezlepší, tak budu muset zavřít," sdělil Kreuz.

Myslí si, že důvodem je i špatná údržba domu ze strany města.

"Zvenku není dům v dobrém stavu, což je podle mě vzhledem k výši nájmu nepřijatelné. Je potřeba vyměnit okna, dveře, prostě věci, které více přitáhnou zákazníky. Dům, bohužel, není můj, takže cpát do něj peníze pro mě nemá smysl," vysvětlil Kreuz.

"Je důležité podívat se, co přesně stojí ve smlouvě. Obvykle je tam uvedeno, co si nájemník opravuje sám a co má udržovat město. Nicméně město v uplynulých letech podpořilo nové fasády a střechy v městské památkové rezervaci přibližně 250 miliony korun," reagoval mluvčí radnice Radek Tulis.

Náměstí nabídne osvícené pohledy do podzemí

Masarykovo náměstí v Jihlavě patří k největším v zemi. Jeho podzemí ukrývá spletitou síť chodeb, jejichž historie sahá až do středověku.

A možná už v příštím roce budou turisty z náměstí na prohlídku katakomb lákat osvětlené průhledy do podzemí. Ty budou zasazeny v dlažbě na chodníku před budovou bývalé prodejny Baťa a ve spodní části náměstí u lékárny.

"V úterý 17. září se otvírají obálky, začátkem října by se mohlo předávat staveniště," sdělil mluvčí radnice Radek Tulis.

Průhledy do podzemí jsou součástí projektu úprav památkové rezervace. Na hradebním parkánu v okolí svatojakubského kostela vzniknou chodníky, vedlejší kaple Olivetské hory se dočká oprav. Součástí projektu za celkem 9 milionů korun je i zhotovení průchodu do lesoparku Heulos z Hluboké ulice. Jihlava na úpravu získala 85procentní dotaci z EU. Dokončení je v plánu do října 2014.

Nedobrá situace je podle Kreuze dána i odlivem zákazníků do větších nákupních center.

"Postavení City Parku zasadilo naší situaci poslední ránu," domnívá se Jaroslav Kreuz. Vysvětlil také, že lidé kromě bank a obchodů nemají na náměstí co dělat, proto jich sem už tolik nepřichází.

Podle mluvčího radnice se ovšem na náměstí pořádají akce. Jenže...

"Pravidelně řešíme stížnosti na přílišný hluk při různých akcích. Stejně silné jsou i hlasy, které kritizují, že centrum města nežije. Nelze vyhovět všem, každý má o životě v centru své představy," vysvětlil Radek Tulis.

Radnice přispívá granty na kulturu

Život na náměstí se svými projekty snaží zlepšovat podnikatel Miroslav Tomanec, který zde vede rodinný podnik.

"V nájmu máme prostory Radniční restaurace a Muzejní kavárny. S návštěvností jsme celkově spokojeni, ale samozřejmě by vždycky mohla být vyšší. V našem podnikání je dnes velká konkurence a lidé mají možnost výběru. Volí proto místa s určitou přidanou hodnotou. Tu se jim snažíme poskytnout například koncerty, komponovanými večery či letním kinem," vysvětlil Tomanec.

Náměstí nepovažuje za příliš mrtvé, ani příliš živé. Nemá pocit, že by se nějak výrazně odlišovalo od těch v ostatních městech, i podle něho na něm chybí ucelenější koncepce, jak turisty přilákat.

Podle podnikatele Tomance má jihlavské Masarykovo náměstí kouzelnou atmosféru, ovšem zatím se nenašla síla, která by jeho atraktivitu rozdmýchala.

"Vedení města snahu o zvýšení ruchu zatím redukuje zejména na poskytování grantů. Za to jsme ale hodně vděční, právě díky těmto příspěvkům může fungovat letní kino zdarma, koncertní seriál Jazz do Jihlavy nebo cyklus Živá Jihlava," sdělil podnikatel.

Vedení města by se podle něho mělo stát i aktivním spolutvůrcem budoucí koncepce. "To je věcí diskuse, vidíme spíše prostor pro další spolupráci s lidmi, kteří budou mít zájem kulturu zde více rozvinout.

Myslíme si ovšem, že se u nás odehrává dostatek akcí, například jihlavský kulturní kalendář měl na léto stovky položek a desítky z nich se odehrávaly přímo v centru města a nejbližším okolí," uvedl Radek Tulis z jihlavského magistrátu.

Pro zlepšení vzhledu náměstí by Tomanec doporučil například odstranit stánky s občerstvením ve spodní části náměstí u Prioru.

"Jsou ostudou města. Bylo by hezké, kdyby zde místo nich mohlo vyrůst něco kulturního," naznačil Tomanec.

"Stánkový prodej se rušit nebude, budeme ale řešit kritizovaný vzhled stánků. Radnice má několik návrhů na nové řešení a po prázdninách se jimi vedení města bude zabývat," přiblížil budoucnost diskutovaných stánků Radek Tulis.

"Určitě by také bylo vhodné zlikvidovat severní nakládací rampu u Prioru, která komplikuje využití této části náměstí," připomněl známý jihlavský architekt a bývalý zastupitel Jaroslav Huňáček.

Podle něho by bylo vhodné náměstí více zazelenit a oddělit tak přesně přechodovou část od té, po níž se pohybují automobily.

"Úpravou by určitě mělo projít i dláždění, které je nyní monotematické a nenápadité," vysvětlil architekt. Původní dlažba z kočičích hlav bývala podle místního historika Ladislava Vilímka osobitější.