Živnostníkem roku 2012 na Vysočině se stal Dušan Tripal. "Podnikání se nedá

Živnostníkem roku 2012 na Vysočině se stal Dušan Tripal. "Podnikání se nedá přežít bez humoru," tvrdí podnikatel z Telče, který vyrábí palivové brikety z kartonového odpadu. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Podnikání se nedá přežít bez humoru, říká živnostník roku Dušan Tripal

  • 0
Kraj Vysočina zná svého Živnostníka roku a Firmu roku. V tradiční soutěži podnikatelů letos uspěl Dušan Tripal z Telče a První brněnská strojírna z Velké Bíteše. Vysočinu budou zastupovat na celostátním prosincovém finále v Praze.

Dušan Tripal se zaměřuje na zpracování kartonového odpadu, ze kterého vyrábí například palivové brikety a krabice.

Finále soutěže

Celostátní vítězové soutěží Firma roku 2012 a Živnostník roku 2012 budou vyhlášeni 4. prosince v Praze, finálový večer bude přenášet Česká televize. Na slavnostním finále bude také vyhlášen vítěz samostatné kategorie Účetní roku 2012. Jejím cílem je vyzdvihnout často opomíjenou práci účetních - právě účetním totiž mnoho firem a živnostníků vděčí za své finanční zdraví.

O živnostenský titul bojovalo v sedmém ročníku soutěže 185 podnikatelů. Na druhém místě skončil Bedřich Hloch, který se věnuje knihařství. Tripal zvítězil už podruhé, poprvé uspěl před dvěma roky.

"Dušan Tripal zaujal svým oborem. Dlouhodobě se snaží zbavovat nás odpadu, má bojovnou náladu a velké plány do budoucna. Je to člověk na svém místě a ocenění si právem zaslouží," uvedl porotce Milan Kramoliš.

"Jak se říká, že člověk může zbohatnout na dobrém nápadu, tak to je podle mě hloupost. Je to o dřině a píli, kolikrát máte mozoly na rukách, až se lidé diví z čeho. A nejste skoro vůbec doma. A nedá se to přežít bez humoru," řekl mimo jiné po slavnostním vyhlášení a předání cen Tripal.

A proč právě on? Podle poroty řídí tradiční firmu, která se zabývá zpracováním toho, co nás trápí, tedy odpady.

Krajskou firmou roku se stala První brněnská strojírna Velká Bíteš. "Do soutěže jsme se přihlásili poprvé, o to víc jsem dojatá, že naši práci porota ocenila," uvedla vedoucí personálního útvaru Jarmila Veverková.

"Pracuje u nás hodně obyvatel ze čtyřtisícové Velké Bíteše, takže jsme taková 'rodinná' firma. Zabýváme se hlavně leteckou technikou. Naším odbytištěm je i Čína a Rusko. Naše know-how je nejspíše opravdu kvalitní, když nás za deset let, co podnikáme, nedokázali napodobit," dodala.

První brněnská strojírna Velká Bíteš uspěla v konkurenci 185 společností. Tradice firmy s více než sedmi sty zaměstnanců sahá do roku 1950. Společnost se věnuje leteckému průmyslu, slévárenství a obrábění kovů. V jejím vlastním vývojovém středisku vznikl letecký motor, který strojírna začíná s úspěchem prodávat do celého světa.

,