Žádostí o odškodné za úrazy na chodníku v Jihlavě přibylo, krajské město se proto rozhodlo zpřísnit pravidla pro jejich uznání. Ilustrační foto

Žádostí o odškodné za úrazy na chodníku v Jihlavě přibylo, krajské město se proto rozhodlo zpřísnit pravidla pro jejich uznání. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Získat odškodné za úraz na chodníku bude v Jihlavě těžší, město přitvrdilo

  • 2
Jihlava zpřísní podmínky pro přiznání náhrad za úrazy na chodnících v majetku města. S platností takzvaného chodníkového zákona se totiž počet žádostí o náhradu z obvyklých šesti až osmi případů ročně letos zvýšil na 75. Podobné zkušenosti mají i v jiných městech na Vysočině.

Jihlavská radnice zatím všechny poškozené osoby odškodnila. "Nelze ale vyplácet odškodné za úrazy, které se nestaly, nebo byly nahlášeny jako úrazy na chodníku města, ale staly se jinde. Úřad to bude důsledně prověřovat," uvedl primátor Jaroslav Vymazal.

Poškozený by měl mít svědka, jímž může být i přivolaný policista nebo záchranář, vhodné je mít i lékařskou zprávu. Doporučuje se také pořídit fotografie z místa události a neodkládat podání požadavku na odškodnění.

"Pokud se v žádostech o odškodnění opakují stále stejná jména, nebo se v seznamu objevují jména několika lidí z jedné rodiny, pak je důslednější prověřování na místě," řekl Ján Tinka z odboru dopravy.

V Pelhřimově si lidé uklízejí sami, úrazů je minimum

V Třebíči mají podobné zkušenosti jako v Jihlavě. "Počet ohlášených úrazů se několikrát zvýšil," potvrdil místostarosta Stanislav Mastný. Město bude případy pečlivěji prověřovat.

Radnice navíc změnila související vyhlášku. "Počet dnů k úklidu chodníků jsme snížili z 50 na 14, stanovili jsme prioritu úklidu podle důležitosti chodníků," dodal Mastný.

V Havlíčkově Brodě ohlásilo úraz 12 občanů, odškodněn nebyl žádný. V Pelhřimově podle starosty Leopolda Bambuly evidují jen tři úrazy. "Naprostá většina občanů chodníky uklízí, město jim na požádání zajistí posypový materiál," řekl Bambula.