Obyvatelé světelského sídliště bradlo si stěžovali na kvalitu vody, jež jim tekla z vodovodu. Podle nich v ní bylo příliš chloru. Vodárenská společnost dávkování snížila. Ilustrační snímek

Obyvatelé světelského sídliště bradlo si stěžovali na kvalitu vody, jež jim tekla z vodovodu. Podle nich v ní bylo příliš chloru. Vodárenská společnost dávkování snížila. Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Z vody je cítit chlor, stěžují si ve Světlé. Vodárny chybu odmítají

  • 1
Lidé si ve Světlé nad Sázavou stěžují na kvalitu vody z vodovodu. Podle nich se dlouhodobě zhoršuje, je v ní moc chloru. Problémem se zabývá i radnice. Na její popud vodárny množství chloru snížily a nabízí otestování vody na zavolání. Přesto společnost trvá na tom, že se žádná chyba nestala.

„Z kohoutku nám teče čím dál horší voda,“ lamentují obyvatelé sídliště Bradlo ve Světlé nad Sázavou. Se stížností se nedávno obrátili na radnici, problémem se už zabývala dokonce i rada města.

„Dlouhodobě se zhoršuje kvalita vody. Pitná voda je cítit chlorem a hlavně o víkendech ve zvýšené míře,“ píší nespokojení lidé ve svém vyjádření. Dokument podepsalo zhruba sedm desítek osob, vesměs jsou to obyvatelé největšího světelského sídliště Bradlo.

Lidé si zároveň stěžují na to, že ve Světlé není laboratoř a vzorky vody jsou k testování odváženy mimo město jen jednou týdně, do zařízení v Havlíčkově Brodě. Podle nich je to nedostatečné.

V úpravně přidávali do množství hraniční množství chloru

Na radu města, která se peticí obyvatel zabývala, vedení města přizvalo i zástupce společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Havlíčkův Brod. Ta vodu ve Světlé a okolí dodává.

Vodní nádrž Kristiánka

  • Nachází se v hlubokých lesích a nedotčené přírodě tři kilometry severně od Světlé nad Sázavou, vybudována byla na Žebrákovském potoce.
  • I když je zhruba desetkrát menší než Velké Dářko, řadí se k největším zásobárnám vody na Vysočině. Pojme více než 381 tisíc metrů krychlových vody, rozkládá se na ploše deseti hektarů.
  • Je hlavním zdrojem pitné vody pro Světlou nad Sázavou a okolí. Úpravnu vody provozují Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod.

Že mohlo dojít ke drobnému zvýšení koncentrace chloru ve vodě, její ředitel Jan Kadlec připustil. Zároveň však upozornil, že v žádném případě nedošlo k překročení zákonných limitů. „Je možné, že je množství chloru o něco vyšší, než na co byli lidé dlouhodobě zvyklí,“ připustil.

Pro hygienické zabezpečení vody je přidávání chloru nezbytné. Hraničním limitem je 0,3 miligramu chloru na litr vody. A právě takové množství ho automatické přístroje na úpravně vody pro Světlou přidávaly.

„Koncentrace chloru v zásobním vodojemu a na odtoku z úpravny vody je řízena elektronicky a kontrolována nezávislým ručním měřením,“ vysvětlil obyvatelům výrobnětechnický náměstek VaK Vladimír Matějka.

Podle něho ke zvýšení koncentrace došlo v uplynulých třech měsících jen jednou na velmi krátkou dobu. Nadlimitní hodnoty, které mohl pocítit odběratel, se objevily při servisní kontrole sondy. Jinak se hodnoty držely v mezích.

Laborantka firmy na zavolání přijede do hodiny vodu otestuje

Vodovody a kanalizace však na žádost města nyní koncentraci chloru ve vodě nepatrně snížily. Už nedávkují 0,3 miligramu na litr, ale pouze 0,25. Jak Jan Kadlec vysvětlil, i drobné snížení koncentrace chloru může chuť a zápach vody podstatně ovlivnit. Při jejím snížení pod 0,2 už ho člověk ve vodě prakticky nepozná. „Ale koncentraci nemůžeme snižovat příliš, aby byl chlor ve vodě přítomen i na konci světelské sítě,“ dodal.

Kromě snížení dávkování chloru se zástupci firmy Vodovody a kanalizace s radnicí a obyvateli domluvili ještě na dalších opatřeních. „Byla vytipována tři odběrná místa v domácnostech osob citlivých na chlor, kde budou prováděny rozbory vody v průběhu celého roku,“ řekl starosta Jan Tourek (KDU-ČSL).

A lidé dostali i kontakt na centrální dispečink VaK, kam mohou svá podezření na zvýšený obsah chloru ve vodě okamžitě hlásit „Od nahlášení bude do jedné hodiny provedeno na místě stanovení koncentrace chloru laborantkou. Je třeba vzorek odebrat a prozkoumat okamžitě, zpětně už to dělat nelze,“ doplnil Kadlec. Během týdne od zavedení těchto opatření se ale nikdo ze Světlé na dispečink neozval.

Pitnou vodu většina Světlé, včetně sídliště Bradlo, desítky let odebírá z vodní nádrže Kristiánka. Do skláren a do jejich nejbližšího okolí je pak přiváděna voda z nádrže Švihov. „Pro zbytek města je to zdroj rezervní, hlavně pro suchá letní období,“ konstatoval ředitel Kadlec.