I dámy umí vzít do ruky vrtačky a zahalit se prachem, ukazují ve Žďáře

  17:43aktualizováno  17:43
Zvuk brusek, vrtaček a poťukávání kladívek či majzlíků se rozléhá Dvorskou ulicí ve Žďáře nad Sázavou. Kdepak, nejde o vrcholící stavební sezonu, ale o sochařské sympozium s názvem Žďáření. Tři autorky vybrané odbornou komisí mají dva týdny na to, aby z pískovcových kvádrů vytesaly sochy.

Mirka Špačková z Moravce sochá z pískovce objekt s názvem Vodní živel. Kámen ještě doplní kovové prvky, po dokončení dílo najde místo blízko řeky Sázavy. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Mirka Špačková, Věra Vejsová a Kamila Housová Mizerová nejsou schované před světem v klidu ateliéru. Až do pátku budou tvořit lidem na očích poblíž klášterské sokolovny na hasičském cvičišti.

Název sympozia sice odkazuje na původ názvu města, jenž připomíná vypalování lesů kvůli získávání zemědělské půdy, ale umělkyně pracují s mnohem trvanlivějším materiálem, než je dřevo.

„Tvoříme na téma Spojení. Pro sochy máme vybrané místo blízko řeky Sázavy v lokalitě u Modrého hřiště mezi cyklostezkou a řekou. Moje socha s názvem Vodní živel bude stát blízko u řeky, vodu budou symbolizovat zvlněné vlasy z kovu,“ představuje svoje vznikající dílo Mirka Špačková, sochařka a restaurátorka z nedalekého Moravce.

Fotogalerie

Kolemjdoucí většinou jen koukají přes plot. Cyklisté letmo otočí hlavu, když projíždějí po cyklistické stezce k Pilské nádrži.

„V prvních dnech se k nám nikdo neodvážil přijít. Možná proto, že děláme hluk a prach,“ říká s úsměvem Mirka Špačková. „Ale branka je otevřená, ať se lidé klidně přijdou podívat, jak sochy vznikají, i o tom sympozium je,“ dodává jedním dechem.

„Možná se lidé bojí, přece jen je to první ročník, akce se musí dostat víc do povědomí,“ míní další z tvůrkyň, Jihočeška Věra Vejsová, jíž pod rukama ze tří kusů pískovce vzniká Síla přírody.

Třetí do party, pražská sochařka, šperkařka a designérka Kamila Housová Mizerová, sochá objekt Živý kámen. Stejně jako ostatní opracovává kvalitní hořický pískovec, jaký využíval už dvorní stavitel a sochař Karla IV. Petr Parléř.

Pro umělkyně je horší všudypřítomný prach, než vedro

Práci nekomplikuje ani tak horký konec prázdnin jako všudypřítomný prach. „Kámen je při broušení hodně nebezpečný plicím. Pro nás je horší než horko vítr, který víří prach, pak bychom musely mít pořád nasazený respirátor, jinak by nám hrozila silikóza,“ zmiňuje Špačková nepříjemné onemocnění plic.

Když potřebují tři dámy otočit těžké kvádry do jiné pozice, přijede na pomoc „bobíček“, jak láskyplně říkají UNC bagru. Ale jinak si musí s nástroji určenými obvykle mužům poradit samy. Zaprášené od hlavy až k patě. „Obědy si raději nosíme s sebou, pořád se umývat, to by byla ztráta času. Začínáme v devět ráno a končíme v sedm večer,“ popisuje Věra Vejsová.

Nová akce pod hlavičkou města po pauze volně navazuje na sympozia Dřevěná plastika. „Do roku 2002 se ve Žďáře konalo deset ročníků, vzniklo při nich minimálně padesát dřevěných plastik,“ připomíná koordinátorka sympozia, žďárská sochařka a sklářka Monika Vosyková.

Zatímco ty dřevěné při nedostatečné péči postupně podléhají zubu času, pískovcové plastiky vydrží ve městě několik století.

Vernisáž je plánována na neděli 4. září v 16 hodin. „Nakonec bude přímo tady v Dvorské ulici. Jelikož bude pod sochami betonový sokl, který ještě podléhá schválení, umístíme na něj sochy později,“ vysvětluje Mirka Špačková.

Autor:

Nejčtenější

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Za kalamitu na D1 mohou oni, ukazují na sebe dopravci a správci dálnic

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

Kolapsový stav na dálnici D1 jen vyostřil dlouhodobý spor mezi kamionovými dopravci a Ředitelstvím silnic a dálnic....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Kraj Vysočina prodává zámek Těchobuz, sloužil jako ústav sociální péče

Původně barokní zámek v Těchobuzi, který od roku 2015 sloužil jako Ústav...

Zámek v Těchobuzi na Pelhřimovsku, v němž naposledy sídlil ústav sociální péče, je na prodej. Kraj Vysočina, kterému...

Ředitel jihlavské zoo má kancelář s opicemi. Teď už raději zavřenými

Stěnu ředitelské pracovny v zoo, kde od léta sedí Jan Vašák, tvoří expozice...

Kdyby se soutěžilo, kdo má nejhezčí kancelář, možná by vyhrála ta, ve které sedí ředitel jihlavské zoologické zahrady...

Punč, svařák i hudba. V Jihlavě a Třebíči začínají vánoční trhy

Náměstí v Jihlavě a Třebíči dnes ožijí vánočními trhy. A pro příští dny je zde...

Lidé ve dvou největších městech na Vysočině, Jihlavě a Třebíči, se odpoledne dočkají na náměstích vánočních trhů. V...

Najdete na iDNES.cz