Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel ředitel, který dovedl jihlavské Horácké divadlo do nových časů

  8:52aktualizováno  8:52
Stovky představení odehrál v epizodních rolích na jevišti Horáckého divadla v Jihlavě jeho dlouholetý šéf Josef Fila, který zemřel minulý týden ve věku 66 let. Divadlo řídil patnáct let a dovedl ho do nových časů. Poslední rozloučení se konalo v rodinném kruhu.

Josef Fila se dokázal těšit z úspěchů. Třeba když s muzikálem Kabaret vyprodali i pražské vinohradské divadlo. Řešit však musel také řadu potíží. | foto: Michal Remeš, MF DNES

Na prknech Horáckého divadla se Josef Fila objevoval od osmdesátých let. Když se později v roce 2000 stal ředitelem téhož divadla, svoje herecké zkušenosti si pochvaloval.

„Fungoval jsem jako externista a měl přístup jak na jeviště, tak i do hlediště a zákulisí. Všechny poznatky jsem se pak později snažil zúročit,“ vysvětloval.

Fila se narodil v srpnu roku 1951. Doma uchovával obří lodní kufr jako dědictví po rodičích.

„V roce 1939 rodiče opustili republiku. Od firmy Baťa jeli do Ameriky a potom na Filipíny, kde zařizovali fabriku na boty. Tam je zastihla válka, takže se zpět vraceli v roce 1946 i s lodním kufrem,“ vzpomínal před lety.

Keramická škola byla jen malou odbočkou

K divadlu ho poprvé nasměrovala v šesté třídě jeho učitelka českého jazyka. Její manžel dlouho fotil divadelní inscenace. Školákovi tehdy maminka koupila sako a kravatu a začal pravidelně docházet do divadla.

Fotogalerie

To se mu stalo bližší než třeba hokej. Na ten se v Jihlavě také jako dítě vypravil ještě v době, kdy zimní stadion neměl střechu. Pamatoval si třeba zápas s Chomutovem, kdy padal sníh a všichni hlasitě fandili. Připadalo mu to poetické, ale nestalo se to jeho životním směrem.

Po základní škole ze své cesty k divadlu přece jen na čas uhnul. Vystudoval Střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni. Po vojně ale keramickou dráhu rychle opustil. V sedmdesátých letech se vrátil do Jihlavy a znovu začal chodit pravidelně do divadla. Jeho rodina se navíc přátelila s manželi Červinkovými, kteří tehdy byli výraznými postavami scény.

Josef Fila tak začal v roce 1981 poznávat divadlo i z druhé strany jako herec externista. Jeho první premiérou byla Mamzelle Nitouche, kde byli potřeba komparzisté.

Později se stal jeho vztah s divadlem ještě pevnější. Opustil práci v obchodní firmě a nastoupil do dnešní Komenského ulice jako šéf oddělení pro diváky. Tehdy šéfoval divadlu Zdeněk Dryšl, který je dodnes hercem Horáckého divadla.

Stál u stavby nové budovy za 141 milionů korun

Když se v roce 1990 ujal funkce ředitele Miloš Stránský, stal se Fila jeho zástupcem. Dostal na starosti ekonomickou a provozní část divadla.

Josef Fila

  • Narodil se 1. srpna 1951 a zemřel letos 2. srpna. Poslední rozloučení se uskutečnilo v rodinném kruhu.
  • Do začátku srpna roku 2015 byl ředitelem Horáckého divadla v Jihlavě, jediné profesionální scény na Vysočině. Tuto funkci vykonával od roku 2000.
  • Už od roku 1981 s divadlem spolupracoval jako herec externista.
  • Při výstavbě nové divadelní budovy byl v první polovině devadesátých let pravou rukou tehdejšího ředitele Miloše Stránského.
  • Za Filova vedení byla před 15 lety dokončena transformace divadla.

Bylo to složité období. Oba se ujali řízení v době, když divadlo skončilo ve staré budově a dočasně se přestěhovalo do náhradního sálu Na Kopečku v areálu psychiatrické léčebny. A oba byli opět u toho, když se otevíralo v polovině devadesátých let nové Horácké divadlo za 141 milionů v Komenského ulici.

Další zlom ve Filově práci nastal začátkem roku 2000. Miloš Stránský se tenkrát vzdal funkce a pracovnu předal svému letitému spolupracovníkovi, který zvítězil ve výběrovém řízení. Fila se stal v pořadí jedenáctým ředitelem Horáckého divadla v Jihlavě.

A hned na uvítanou řešil transformaci divadla, které přecházelo od okresního úřadu k hejtmanství. Kraj je zřizovatelem divadla dodnes. K Filovým zásluhám řadí současné vedení divadla také zajištění autobusových svozů pro diváky z celé Vysočiny.

Jenže ne všechno bylo idylické v emočně vypjatém prostředí, jakým divadla bývají.

Když se falšovaly výsledky, zakročil a celou slavnost zrušil

Herečtí odboráři se třeba přeli s Filou na téma pracovních smluv na dobu určitou. Ředitel byl přesvědčený o tom, že trvalými smlouvami mohl vystavit divadlo riziku kolapsu. Vztahy mezi zaměstnanci tenkrát nebyly dobré. Napjatá situace se uklidnila až po Filově odchodu do penze.

Ředitel musel řešit i z dnešního pohledu úsměvné problémy. Před devíti lety jakýsi podvodník zavinil, že jihlavští divadelníci vykročili do nové sezony špatnou nohou.

Fila tehdy anuloval výsledky divácké ankety Horác a zrušil slavnostní ceremoniál. Někdo se totiž pokusil zfalšovat výsledky diváckého hlasování o nejoblíbenější herce. Padělání odhalil sám ředitel. „Hlasovali“ totiž i lidé, kteří nikdy v Horáckém divadle nebyli.

Vážnější potíže řešil se sílícím finančním tlakem. „Na provozu už nedokážeme víc ušetřit, v posledních pěti letech jsme vyčerpali všechny možnosti úsporných opatření,“ hlásil v roce 2014.

Relaxovat dokázal během procházek, ale také v kuchyni

Dokázal se samozřejmě těšit také z mnoha úspěchů. Třeba když s muzikálem Kabaret vyprodali i pražské vinohradské divadlo.

Na Jihlavu neobvykle velký zájem diváků přitahoval také muzikál Donaha! „Byl to sukces,“ těšilo ředitele Filu.

Nežil ale jenom divadlem. Rád trávil čas na zahradě. Odpočíval i při štípání dřeva, pak poseděl u krbu.

Relaxoval též během procházek. Třeba na trase z Rantířova podél řeky se zastávkou na Zaječím skoku. Tudy chodil s tátou už v padesátých letech. Jezdívali vlakem na chatu do Rantířova a v zimě se vraceli po svých. „A když byla pořádná zima, tak to bylo po zamrzlé řece na bruslích až k Motorpalu,“ vzpomínal.

Rád také vařil, práce v kuchyni byla jeho koníčkem. Připravoval doma i štědrovečerní večeře.

Kliďasem nebýval. Stal se jím, až když začal bojovat s nemocí

Choroby se mu dlouho vyhýbaly. V nemocnici byl v roce 1976 a pak tam desítky let nemusel. Až v posledních letech svého ředitelování se potýkal s dlouhou těžkou nemocí. Léčil se v Brně. Na pokoji si vytvořil detašované pracoviště a divadlo řídil pomocí e-mailů a mobilního telefonu. A přiznal, že se částečně zklidnil.

„Do kliďase jsem měl dřív hodně daleko. Narodil jsem se ve znamení Lva. A klidných Lvů já osobně moc neznám. Vše se změnilo až v době, kdy jsem začal bojovat se svojí nemocí, hodně věcí jsem si srovnal v hlavě. To ovšem neznamená, že se už vůbec nerozčílím. Bez emocí tuhle práci dělat nemůžete, to by nestálo za nic,“ uvedl v jednom z rozhovorů, když ještě řídil divadlo.

Také si pořídil motocykl. „Je to lepší proti tomu ředitelování, protože řídím sám sebe,“ pochvaloval si po odchodu do penze.

Za svou práci dostal v roce 2015 Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina. Při předávání ceny řekl: „Pro mě je divadlo celý život, Horácké divadlo jsem poznal při své první návštěvě jako kluk před dvaapadesáti lety. Jak se do toho jednou namočíte, tak vám to už zůstane až nadosmrti...“

Autor:


Nejčtenější

Při festivalu na Vysočině zemřel pětiletý chlapec, spadl pod kola vláčku

Pětileté dítě vypadlo z vláčku.

Rodinný festival v zábavním areálu Šiklův mlýn u Bystřice nad Pernštejnem poznamenala tragická událost. Pětiletý...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...Oprava dálnice D1 u Humpolce má skluz, stát zvažuje ukončení smlouvy

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Oprava dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem má skluz. Práce za 1,7 miliardy korun dělá česko-italsko-kazažské...

Policie na Vysočině šetří případ šikany. Obětí je sedmiletá dívka

Ilustrační snímek

Na základní škole v Křižanově na Žďársku údajně spolužáci šikanovali teprve sedmiletou dívenku. Podle jejího otce...

Na Jihlavsku nalezli mrtvou ženu. V její blízkosti bylo motokolo

Ilustrační snímek

Krátce po půlnoci na sobotu vyjížděli policisté na Jihlavsku k nálezu mrtvé mladé ženy. Událost se stala v katastru...

Další z rubriky

Žirafího otloukánka nezabila otrava, ale zřejmě srdeční selhání a stres

Po nedávném uhynutí osmiletého Manua mohou návštěvníci jihlavské zoologické...

Žádná otrava. Za smrtí osmiletého žirafího samce Manua v jihlavské zoologické zahradě s největší pravděpodobností stojí...

Kvůli vrtulníku bude komunitní centrum v Jihlavě o patro nižší

Z původně navrhované čtyřpodlažní budovy komunitního centra bude třípodlažní...

Plánované Komunitní centrum sociálních služeb, které má být vybudováno v areálu jihlavské nemocnice a v sousedství...

Vesnici zachránil vrt, voda ale obsahuje velké množství nebezpečných kovů

Přestože přímo uprostřed obce jsou dva rybníky a další na okraji, má Zhoř, malá...

Zhoř, malá vesnice mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou, má už několik let problémy s vodou. A to přesto, že jsou...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK PRO NĚMECKÝ TRH

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz