Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Usmažím vajíčka, vyklopím konzervu, těší se Zeman na volno na Vysočině

  17:40aktualizováno  17:40
Prezident Miloš Zeman s chotí Ivanou přijel na oficiální třídenní návštěvu Vysočiny. V první den navštívil kromě hejtmanství i největšího zaměstnavatele na Vysočině, podnik Bosch Diesel v Jihlavě. V kraji rovnou zůstane i na dovolenou. Rozpovídal se o tom, jak ji bude trávit.

Do sídla krajského úřadu v Jihlavě prezident s chotí přijel v půl jedenácté dopoledne. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Boschi se prezident zajímal mimo jiné o výši platů a investic. Ve firmě se zhruba 4 400 zaměstnanci dostal informaci o tom, že průměrná mzda bez managementu dosahuje 35­ tisíc korun měsíčně.

"Někteří z­ vás se usmívají, jiní se možná teď zasmuší, ale musíme vzít v potaz, že je to průměrný údaj a že je výrazně vyšší, než je průměrná mzda na Vysočině a dokonce i než průměrná mzda v České republice," doplnil prezident.

Fotogalerie

Zeman se rovněž dozvěděl, že Bosch nabírá v letošním roce průběžně nové zaměstnance prostřednictvím pracovních agentur a část z nich převádí díky pozitivnímu vývoji na trzích do zaměstnaneckého poměru na dobu určitou.

"Ty nejlepší z agenturních pracovníků firma zařazuje mezi pracovníky tak říkajíc domácké. Dává jim tak možnost růstu a uplatnění," ocenil Zeman.

Naopak mu jsou podezřelé podniky, které neuvádějí jak výši průměrných mezd, tak investice, ale jen další ekonomická čísla bez těchto dvou údajů.

"Mám pak podezření, že tato firma pak vyplácí nízké mzdy a že dostatečně neinvestuje. Bosch Diesel oba údaje uvedl a já jsem hluboce přesvědčen, že jsou pravdivé," poznamenal Miloš Zeman.

Smažená vajíčka, konzerva a brambory se šnytlíkem

Po třídenní oficiální návštěvě zůstane v Novém Veselí na Žďársku, kde má chalupu. V Jihlavě prozradil, jak s volnými dny naloží.

Zeman podpořil krajský soud i Dukovany

Během debaty s hejtmanem Jiřím Běhounkem hovořil prezident Miloš Zeman mimo jiné o potřebě dobudovat strukturu krajských soudů a naznačil, že by se k tomu mohly využít peníze z Fondu dopravní infrastruktury, což mu prý už i přislíbilo několik ministrů. Zeman také vyjádřil svou plnou podporu rozšíření kapacity jaderné elektrárny v Dukovanech o pátý blok a Běhounek vyzval Zemana, aby vyvolal jednání na toto téma s ministrem průmyslu Janem Mládkem.

"Budu ji trávit přesně tak, jako jsem ji trávil deset let mezi roky 2003 až 2013. Ráno si usmažím topinky nebo namíchám vajíčka, protože to jsou jediná dvě jídla, která umím. K obědu otevřu konzervu a vyklopím ji na pánvičku. Občas se mi podaří tu konzervu otevřít, občas mi s tím někdo pomůže. K večeři dojím zbytky z plechovky nebo si udělám třetí a poslední jídlo, které umím, a to jsou brambory s máslem a šnytlíkem neboli pažitkou,“ uvedl Zeman.

„Mezitím se procházím po lese a když je ošklivo, tak si čtu. No a jednou si vyjedu na člunu, kterému říkám jachta. Je to nafukovací člun ve velké hodnotě dvou tisíc korun," rozesmál Zeman zaměstnance shromážděné v jídelně firmy Bosch.

Ochranka prezidenta bude podle Miloše Zemana v případě pěkného počasí také s ním jezdit po veselském rybníce - na druhém člunu.

"Budou veslovat vedle mě. A kdyby někdo z ochranky spadl do vody, tak využiji osušku, kterou mi dáváte, aby se utřel i topící člen mé ochranky," usmál se prezident na konci setkání se zaměstnanci jihlavského Bosche.

Osušku dostal od odborářů, od vedení firmy čerpadlo. To však patří do osobních aut, nikoli třeba do lodního motoru.

Ocenil také, že firma Bosch dokázala využít výzev, které přinesla ekonomická krize a nyní opět roste.

Zemanům program ve čtvrtek pokračuje v Pacově, Humpolci, Žďáru nad Sázavou a Novém Městě na Moravě. V pátek má v plánu jet do Velké Bíteše a Třebíče.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz