Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Usmažím vajíčka, vyklopím konzervu, těší se Zeman na volno na Vysočině

  17:40aktualizováno  17:40
Prezident Miloš Zeman s chotí Ivanou přijel na oficiální třídenní návštěvu Vysočiny. V první den navštívil kromě hejtmanství i největšího zaměstnavatele na Vysočině, podnik Bosch Diesel v Jihlavě. V kraji rovnou zůstane i na dovolenou. Rozpovídal se o tom, jak ji bude trávit.

Do sídla krajského úřadu v Jihlavě prezident s chotí přijel v půl jedenácté dopoledne. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Boschi se prezident zajímal mimo jiné o výši platů a investic. Ve firmě se zhruba 4 400 zaměstnanci dostal informaci o tom, že průměrná mzda bez managementu dosahuje 35­ tisíc korun měsíčně.

"Někteří z­ vás se usmívají, jiní se možná teď zasmuší, ale musíme vzít v potaz, že je to průměrný údaj a že je výrazně vyšší, než je průměrná mzda na Vysočině a dokonce i než průměrná mzda v České republice," doplnil prezident.

Fotogalerie

Zeman se rovněž dozvěděl, že Bosch nabírá v letošním roce průběžně nové zaměstnance prostřednictvím pracovních agentur a část z nich převádí díky pozitivnímu vývoji na trzích do zaměstnaneckého poměru na dobu určitou.

"Ty nejlepší z agenturních pracovníků firma zařazuje mezi pracovníky tak říkajíc domácké. Dává jim tak možnost růstu a uplatnění," ocenil Zeman.

Naopak mu jsou podezřelé podniky, které neuvádějí jak výši průměrných mezd, tak investice, ale jen další ekonomická čísla bez těchto dvou údajů.

"Mám pak podezření, že tato firma pak vyplácí nízké mzdy a že dostatečně neinvestuje. Bosch Diesel oba údaje uvedl a já jsem hluboce přesvědčen, že jsou pravdivé," poznamenal Miloš Zeman.

Smažená vajíčka, konzerva a brambory se šnytlíkem

Po třídenní oficiální návštěvě zůstane v Novém Veselí na Žďársku, kde má chalupu. V Jihlavě prozradil, jak s volnými dny naloží.

Zeman podpořil krajský soud i Dukovany

Během debaty s hejtmanem Jiřím Běhounkem hovořil prezident Miloš Zeman mimo jiné o potřebě dobudovat strukturu krajských soudů a naznačil, že by se k tomu mohly využít peníze z Fondu dopravní infrastruktury, což mu prý už i přislíbilo několik ministrů. Zeman také vyjádřil svou plnou podporu rozšíření kapacity jaderné elektrárny v Dukovanech o pátý blok a Běhounek vyzval Zemana, aby vyvolal jednání na toto téma s ministrem průmyslu Janem Mládkem.

"Budu ji trávit přesně tak, jako jsem ji trávil deset let mezi roky 2003 až 2013. Ráno si usmažím topinky nebo namíchám vajíčka, protože to jsou jediná dvě jídla, která umím. K obědu otevřu konzervu a vyklopím ji na pánvičku. Občas se mi podaří tu konzervu otevřít, občas mi s tím někdo pomůže. K večeři dojím zbytky z plechovky nebo si udělám třetí a poslední jídlo, které umím, a to jsou brambory s máslem a šnytlíkem neboli pažitkou,“ uvedl Zeman.

„Mezitím se procházím po lese a když je ošklivo, tak si čtu. No a jednou si vyjedu na člunu, kterému říkám jachta. Je to nafukovací člun ve velké hodnotě dvou tisíc korun," rozesmál Zeman zaměstnance shromážděné v jídelně firmy Bosch.

Ochranka prezidenta bude podle Miloše Zemana v případě pěkného počasí také s ním jezdit po veselském rybníce - na druhém člunu.

"Budou veslovat vedle mě. A kdyby někdo z ochranky spadl do vody, tak využiji osušku, kterou mi dáváte, aby se utřel i topící člen mé ochranky," usmál se prezident na konci setkání se zaměstnanci jihlavského Bosche.

Osušku dostal od odborářů, od vedení firmy čerpadlo. To však patří do osobních aut, nikoli třeba do lodního motoru.

Ocenil také, že firma Bosch dokázala využít výzev, které přinesla ekonomická krize a nyní opět roste.

Zemanům program ve čtvrtek pokračuje v Pacově, Humpolci, Žďáru nad Sázavou a Novém Městě na Moravě. V pátek má v plánu jet do Velké Bíteše a Třebíče.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Komunisté a odvolaný náměstek spojují místopředsedu ODS Vystrčila s KSČ

Miloš Vystrčil obhájil na Jihlavsku post senátora.

Komunisté současní a bývalí se přou o to, jestli senátor ODS Miloš Vystrčil byl, nebo nebyl před listopadem 1989...

Odolal silnému vichru i mrazu. Lidé uvidí čtvrtkilometrový stožár zblízka

Technik Vlastimil Hanuš například musel úplně nahoře na špičce stožáru vyměnit...

Na Vysočině není vyšší stavba. Stožáru atmosférické stanice u Košetic na Pelhřimovsku, který dosahuje 254 metrů, nemůže...

Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Najdete na iDNES.cz