Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman se první den dovolené zašíval, jeho „parník“ čeká na svou chvíli

  18:55aktualizováno  18:55
Prezidentovi Miloši Zemanovi začal v sobotu první den dovolené. Týden stráví jako tradičně na své chalupě v Novém Veselí na Žďársku, kam zamířil v pátek ze své oficiální návštěvy Vysočiny. Zde každoročně navštěvuje své přátele a na svém žlutém nafukovacím člunu vyráží na Veselský rybník. V sobotu však ze své tvrze ani nevylezl.

Slavná veselská hospoda U Prezidenta už půl roku nefunguje, lidé si tu mohou koupit jen zmrzlinu. (2. července 2016) | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Budu odpočívat, číst, setkám se s přáteli a také se vydám na svém žlutém nafukovacím člunu na Veselský rybník. To je tradice, které se nevzdám, ani kdybych chodil o berlích,“ říkal Zeman během své letošní návštěvy Vysočiny pokaždé, když na přetřes přišel program jeho dovolené. Výlet na svém „parníku“ ovšem v sobotu nestihl.

V rozlehlé tvrzi z roku 1564, kde má Zeman k dispozici dva pokoje, ze kterých vedou i dvě okna zdobená muškáty, byl v sobotu klid. Ani záclonka se nepohnula. Jen hlídkující muži z jeho ochranky byli známkou toho, že prezident je uvnitř.

„To on ještě spí,“ říká v deset hodin jedna z jeho sousedek. „Vstává tak kolem jedenácté hodiny. Ven ale moc nechodí. Třeba jsem ho neviděla i 14 dní vylézt. Jemu stačí chleba, máslo a sýr,“ připomíná. „A když tak o tom přemýšlím, neotevírá ani okno.“

Ale týden před tím než přijede, jsou prý v jeho bytě manévry. „Přijede pět chlapů, jedna starší paní a všechno mu tam vysmýčí,“ směje se.

Každého pozdraví a nedělá ostudu...

S hlavou státu se tradičně každý rok vítá i devadesátiletá Věra Popková, sousedka z vedlejšího domu. V pátek ho však jenom zahlédla v autě. „Zamával z vozu a víc nic. Snad se mi ho podaří vidět a osobně pozdravit. V loňském roce jsem čekala tři dny, než jsem se s ním mohla promluvit,“ vypráví i přes svůj pokročilý věk stále vitální dáma.

„On má totiž hrozně rád tuhle mou zahrádku. A jediné co mě mrzí, že už mu nedám ten náš rozkvetlý šeřík co má tak rád, protože než stačil přijet, tak odkvetl.“

Na Zemanovi oceňuje, že každého pozdraví, nedělá klepy ani ostudu. „Schází nám tu a je tu bez něj smutno,“ vypráví s tím, že pokud se sama dožije dalších voleb, bude jej opět volit.

Také další muž z Nového Veselí nedá na svého slavného souseda z tvrze dopustit. „Když slavil sedmdesátiny, pozval celou naši rodinu k sobě. Ťukli jsme si slivovičkou a dali jsme si dort,“ říká pan Miloš. A protože jsou jmenovci, připíjejí si spolu i v den jejich svátku. „Bavíme se spolu jen tak obyčejně - po sousedku. On má Vysočinu prochozenou líp než já. Politiku spolu neřešíme,“ dodává.

Ne každý ve Veselí se Zemanem souhlasí

Skoro by se dalo říct, že Miloše Zemana má rád každý z Nového Veselí. Najdou se i ti, kteří jeho přítomnost nemusí. „Já ho nevolím a tím je řečeno všechno. Dělá ostudu České republice,“ vypráví starší žena, která si stejně jako většina oslovených lidí nepřeje zveřejnit své jméno.

Fotogalerie

Místem, kde se scházeli příznivci Zemana, byla ještě donedávna restaurace, která nesla honosný název U prezidenta. V srpnu 2013 ji majitelé přejmenovali právě na počest prezidenta Zemana, který si tam chodil rád posedět s přáteli. Nyní zeje prázdnotou. Už půl roku je zavřená. „Akorát to dělalo ostudu. Začali se tam měnit majitelé a taky tam špatně vařili,“ říká jeden ze starousedlíků.

Teď přes prázdniny se tam jen prodává zmrzlina. „Lidi se tu často zastavují a ptají se, kde pan prezident bydlí a kudy se tam jde. Je škoda, že se to zavřelo, měla dlouhou tradici,“ říká brigádnice za pultem se zmrzlinou. Poslední zápis v kronice, která je plná vzkazů prezidentu Zemanovi, je datován z prosince 2015.

Prezident Zeman vyrazil ve člunu na rybník přesně před rokem:
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Nemocnice hledá množství lékařů. Pro jistotu, v případě odchodů, tvrdí

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Desítky zaměstnanců chybí v současné době nemocnici v Havlíčkově Brodě. Přes úřad práce momentálně hledá 14 lékařů a...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Najdete na iDNES.cz