Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman dostal v Polné cenu od polských námořníků. Za podporu průplavů

  16:28aktualizováno  16:28
Prezident Miloš Zeman na své třídenní oficiální cestě Vysočinou sbírá i dary od svých hostitelů. Vedle skleněného popelníku od světelských učňů nebo osušky od odborářů v jihlavském Boschi dostal i ocenění od polských námořníků za podporu vodních koridorů.

Ve volném čase na své chalupě se chce Zeman i letos v létě věnovat plavbě na nafukovacím člunu. Snímek je z roku 2012. | foto: Nguyen Phuong ThaoMAFRA

Vodou to začalo. A pak také skončilo. Mezitím ještě přišla zima. I tak se dal popsat první den oficiální návštěvy prezidenta Miloše Zemana na Vysočině.

O skleničku vody poprosil Zeman dopoledne po příjezdu na jihlavský krajský úřad. „Jste jediný kraj, který mi ji nepřipravil,“ postěžoval si, když se chtěl napít.

Ta druhá voda se týkala odpolední návštěvy Polné. Řada místních lidí čekala na Karlově náměstí na prezidenta i v průtrži mračen. Počasí program na náměstí zkrátilo. „Kdo se mě chce ještě na něco zeptat, pojďte za mnou do opravené synagogy,“ vyzval prezident, jehož kolona projížděla už do Polné krupobitím.

„Jako by se vrátila zima, viděli jsme bílé chodníky,“ uvedl k řádění živlů, které postihlo například vesnici Měšín ležící na cestě mezi Jihlavou a Polnou.

Ocenění předal polský poslanec

V Polné si Miloš Zeman prohlédl dvě právě otevírané židovské památky. Po opravě je přístupná synagoga a nově také rabínský dům. I tam se však návštěva prezidenta točila kolem vody, když tam poslanec polského Sejmu Piotr Chmielowski předal Zemanovi dopis s oznámením o udělení ocenění za podporu výstavby významných vodních koridorů.

V osobním listě od Rady kapitánů vnitrozemské plavby byl prezident Zeman informován, že mu bylo uděleno. Ocenění obdržel za přínos rozvoji vodních cest spojujících Polskou republiku a Českou republiku v rámci mezinárodních dopravních koridorů. Včetně spojení Ostrava-Koźle a budoucího vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe.

V dopise stojí, že o vyznamenání cenou Kapitánů vnitrozemské plavby "Držet kurz" rozhodla Rada kapitánů vnitrozemské plavby v Polsku letos 8. května.

Cena je doprovázena latinským citátem Horacia "Dimidium facti, qui coepit, habet", což znamená: "Ten, kdo začal, má už polovinu hotovou".
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Najdete na iDNES.cz