Před jihlavským soudem stanuli dva podnikatelé, kteří jako jednatelé měli dovést společnost NC Group CZ ke krachu. Poté ji podle obžaloby převedli na bezdomovce Mariana.

Před jihlavským soudem stanuli dva podnikatelé, kteří jako jednatelé měli dovést společnost NC Group CZ ke krachu. Poté ji podle obžaloby převedli na bezdomovce Mariana. | foto: Petr Topič, MAFRA

Firmu a luxusní auta převedli na bezdomovce, ten to zjistil až u soudu

  • 1
Před jihlavským soudem stanuli dva podnikatelé, kteří podle obžaloby jako jednatelé dovedli ke krachu společnost NC Group CZ. Poté ji podle spisu převedli na bezdomovce Mariana. Ten u soudu valil oči.

Jihlavská společnost NC Group CZ vyráběla mimo jiné kovové konstrukce, vrata a zábradlí. Jenže se, zřejmě vinou svých jednatelů, ponořila do milionových dluhů.

Nakupovali zboží i přes vědomí, že nebudou mít na jeho zaplacení. Krachující firmu pak prodali. Jejím novým majitelem se stal bezdomovec Marian.

Na něj měla být převedena auta, mezi nimiž figurovaly i dva luxusní vozy BMW, a kancelářské vybavení - nábytek, počítače a další věci. Převzít měl i padesát tisíc korun v hotovosti.

Nic z toho ovšem Marian nikdy neviděl. Když se od soudkyně Dagmar Koutníkové Trnkové dozvěděl, co všechno by měl vlastnit, jen udiveně vykulil oči. "Možná jsem to podepsal, ale věci jsem neviděl," říkal zaskočeně.

Dokumenty ovšem nesly jeho podpisy. Když měl jejich pravost potvrdit, tvrdil, že špatně vidí. Brýle u sebe neměl. "A jak čtete?" ptala se Koutníková Trnková. "Půjčím si je od někoho," odvětil svědek. Tak muselo být líčení přerušeno, dokud si dotyčný nesehnal lupu. "Akorát já se podepisoval perem, tohle vypadá jako propiskou."

Ve firmě ho zaměstnanci prý viděli v obleku

Ve společnosti, kde měl Marian papírově působit jako jednatel, byl prý jen jednou. "Byl jsem tam raz s policajtami, sebrali mi počítač," vysvětloval muž v černých teniskách, omšelých džínách, bundě a bílé mikině.

Někteří bývalí zaměstnanci společnosti u soudu tvrdili, že ho jako nového jednatele ve firmě potkali v obleku. Ale že by měl Marian někdy na sobě oblek, rezolutně popřel. "Na co? Tohle oblečení nosím už pět let, nic jiného nepotřebuji. Nemám peníze."

Obhájce obžalovaných se Mariana ptal, zda je oproti poslednímu soudu v lepší finanční situaci. Tvrdil, že ne. "A mobil, který máte u sebe?" "Ten mi daly cikánky."

U soudu vypovídalo zatím pět lidí. Mezi nimi i bývalá účetní. Ta o majetkových machinacích, které se měly ve firmě dít, nevěděla. Z práce odešla v říjnu 2010, poté se doslechla, že společnost má nového jednatele.

Ekonomika se zdála v pořádku

Na tajné vyprodávání majetku společnosti se nepamatovala. "Možná jedno auto se tam prodalo," vzpomínala paní Jana.

Vyslechnuti byli i další tři zaměstnanci. Ekonomická situace společnosti všem připadala v pořádku, výplatu vždy dostali. Nic podezřelého je prý nezarazilo. Měli však dostat výpověď podepsanou již Marianem jako novým jednatelem. Ani jeden si nevzpomněl, kdo mu ji doručoval.

"Nad tím v tu chvíli nepřemýšlíte. Myslel jsem na to, jak zaplatím hypotéku a uživím rodinu," řekl bývalý zaměstnanec.

Jeden svědek chyběl. "Byť brněnský soud uložil, ať ho předvoláme, není to možné. Už dříve bylo doloženo, že je mrtvý," řekla soudkyně. Muž zemřel v roce 2012.

Dvojici vykutálených společníků hrozí za zločin podvodu dva až osm let vězení. Již loni byli přitom v Jihlavě odsouzeni ke dvěma letům ve vězení. Proti rozsudku se však odvolali k vyšší instanci. A ta věc vrátila kvůli doplnění dokazování zpátky do Jihlavy.

Podle státního zástupce Kamila Špeldy zatím není důvod k žádné změně. "Navrhuji potvrdit první verdikt, tedy dvouletý trest nepodmíněně," pravil. Hlavní líčení bylo přerušeno a kvůli doplnění důkazů odročeno na 14. dubna.