Žďas ve Žďáře nad Sázavou.

Žďas ve Žďáře nad Sázavou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Žďas pod čínským majitelem CEFC chystá změny. Řeší se i propouštění

  • 10
Noví vlastníci jednoho z největších podniků na Vysočině připravují zásadní změny. Zaměstnanci ve strojírenském a metalurgickém podniku Žďas, který v srpnu převzala čínská skupina CEFC, se obávají, že dojde i na propouštění. Zatím přišli o část prémií a musí si vybírat dovolenou.

„Oficiální informace o propouštění nemám, jen jsem slyšel kuloárně, že se připravuje. Dojde k zásahu do organizační struktury firmy, bylo mi řečeno, že ještě není dokončena,“ zareagoval na dotaz MF DNES předseda odborové organizace a člen dozorčí rady Rostislav Dvořák.

Generální ředitel Žďasu a člen představenstva Miroslav Šabart potvrdil, že klíčové bude úterý, kdy bude představenstvo projednávat změny.

„Budeme řešit také propouštění, ale podle mě to není na pořadu dne, protože to aktuálně vypadá, že se situace zakázkově zlepšuje. Je to optimističtější než poslední tři měsíce, kdy bylo hlavně na metalurgii málo práce,“ řekl MF DNES Šabart.

Číňané koupili tradiční podnik se zhruba 2 400 zaměstnanci od slovenského magnáta Vladimíra Sotáka, majitele skupiny Železiarne Podbrezová, letos v létě.

Situace na trhu se radikalizovala, poklesl počet objednávek

Připravované změny souvisí s příchodem Pavla Cesneka, který se stal v říjnu, po odchodu Slováka Jaroslava Mačejovského, novým finančním ředitelem. Jeho pravomoci navíc posílilo jmenování výkonným ředitelem.

Slováky nahradila čínská skupina CEFC Group

Stoprocentním majitelem Žďasu je od léta CEFC Group (Europe) Company.

V čele představenstva největší žďárské firmy je od srpna Marcela Hrdá, výkonná viceprezidentka evropské části čínské skupiny CEFC. V minulosti vedla například Českou poštu nebo TV Barrandov.

Exministr a šéf evropského zastoupení CEFC Jaroslav Tvrdík je členem dozorčí rady Žďasu.

Dříve měl Žďas slovenského majitele, Železiarne Podbrezová.

Tento 43letý manažer je specialistou na restrukturalizace firem. Devět let řídil velké výrobní podniky v Rusku a na Ukrajině. Naposledy byl generálním ředitelem skupiny Noen, která se zaměřuje na projektování a inženýrink strojů a zařízení pro povrchové dobývání i skladování nerostů.

Podle Cesneka musí management Žďasu reagovat na situaci na trhu. Nový investor podle něj vstoupil do žďárského podniku v době, kdy se v těžkém průmyslu a energetice začaly celosvětově projevovat problémy.

„Situace se během několika posledních měsíců ještě více radikalizovala a u nás se to projevilo rapidním poklesem objednávek od zákazníků,“ uvedl Cesnek v rozhovoru pro listopadové číslo firemního měsíčníku Žár.

Podle informací MF DNES se snaží výkonný ředitel poznat všechny procesy ve firmě zblízka, proto chodí mezi zaměstnance v montérkách a oblíbil si i „přepadovky“ při nočních směnách.

Zaměstnanci přišli o část prémií, musí čerpat dovolenou

V říjnu přišli zaměstnanci Žďasu o polovinu prémií. „To je nastavené v kolektivní smlouvě. Když firma neplní hospodářské výsledky, dochází ke krácení,“ potvrdil odborář Dvořák.

Ve zvýšené míře také musejí čerpat dovolenou. „Je to z důvodu, aby se nemusela vytvářet opravná položka na příští rok, týkalo se to i let předešlých, to není nic složitého,“ doplnil Dvořák.

Atmosféra ve firmě je napjatá od chvíle, kdy se loni začalo mluvit o prodeji. „Zažil jsem to několikrát, když se začne něco dít a přichází změny. Stejné to bylo, když přišli slovenští majitelé. Bude záležet na tom, jaké kroky majitelé udělají,“ zmínil Dvořák.

Odboráři už požádali vedení firmy o to, aby se začalo jednat o nové kolektivní smlouvě. K jejímu podpisu obvykle dochází koncem ledna. Aktuálně má firma kolem 2 350 kmenových zaměstnanců, menší množství zakázek se podle Dvořáka projevilo na odchodu některých agenturních zaměstnanců.

Žďas se zaměřuje na metalurgii, strojírenství i výrobu nástrojů pro automobilový průmysl. „Produktová nabídka je v tuto chvíli příliš široká a my hledáme způsob, jak ji zeštíhlit a koncentrovat se na to, co má šanci na úspěch,“ řekl Žáru Cesnek.

Žďas je stabilní, ale pomalá firma. Musí se změnit myšlení

Podle nového ředitele je pryč doba, kdy poptávky chodily samy od sebe, naopak bude nutné se o zakázky porvat, protože řada konkurenčních firem jde s cenami pod výrobní náklady.

„Některé kroky budou razantnější, některé méně, rozhodně však tato opatření nesmí vést k omezení životaschopnosti firmy do budoucna,“ řekl Cesnek o chystaných změnách.

Výkonný ředitel hodlá nastavit změny v systému práce, organizační struktuře a také myšlení zaměstnanců. Žďas označil za stabilní, ale velice pomalou firmu, kterou poznamenalo roční čekání na nového vlastníka. Vadí mu i přebujelá byrokratizace.

Noví vlastníci se zaměstnancům představili v říjnu na neveřejném aktivu zaměstnanců v Domě kultury, kde potvrdili, že chtějí investovat do nového výrobního programu. Podle Cesneka je důležité se zaměřit na automobilový průmysl, jehož potenciál roste.