Nový most na sídliště Klafar byl jedním z důvodů, proč noví žďárští zaměstnají městského architekta. Podle nich je až zbytečně robustní a srovnávají ho s dálničním přivaděčem.

Nový most na sídliště Klafar byl jedním z důvodů, proč noví žďárští zaměstnají městského architekta. Podle nich je až zbytečně robustní a srovnávají ho s dálničním přivaděčem. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Robustní most a zateplené kino rozhodly. Žďár bude mít svého architekta

  • 1
Podobu města by měl nově hlídat architekt. Žďárská radnice na jeho externí služby bude potřebovat čtvrt milionu korun ročně. Zřízení nové funkce už schválili radní, opozice je ale proti. Architekt bude mít k ruce celou řadu expertů na jednotlivé oblasti. Za vše může robustní most a zateplené kino.

Žďárská radnice bude mít svého architekta. Úřad už připravuje výběrové řízení, radní o jeho podobě rozhodnou zřejmě 10. srpna. Architekt pak začne pro město pracovat už před koncem roku. Nebude to však práce na plný úvazek.

V koalici má architekt velkou podporu, radní už vytvoření pozice jednoznačně odhlasovali. Dali na doporučení pracovní skupiny, která se problematikou půl roku zabývala.

„Tahle pozice je ve struktuře městského úřadu nenahraditelná. Myslím si, že její zavedení je velmi důležité,“ obhajoval novinku starosta Zdeněk Navrátil (Žďár - Živé město) při veřejném představení závěrů skupiny.

Městský architekt má podle vedení města zlepšit hlavně dohled na veřejný prostor a městské stavby, ale také poradit občanům.

Města na Vysočině ho nemají, Žďár se inspiroval až v Litomyšli

Žádné jiné okresní město na Vysočině svého architekta nemá. Komise čerpala ze zkušeností již fungujících architektů v Chrudimi, Litomyšli či Vysokém Mýtě. A také od České komory architektů.

Zbývá vyřešit, jak velký bude mít úvazek. Náklady na architekta by se měly pohybovat ve výši 200 až 300 tisíc korun ročně za předpokladu, že bude na úřadu k dipozici dva dny v týdnu, v součtu zhruba 70 hodin měsíčně.

„Pracovní skupina navrhla model externí spolupráce jednotlivce na smlouvu o dílo s podpůrným sborem odborníků na úrovni komisí, v němž budou odborníci činní v oblasti Žďáru. Mohou architektovi pomoci, případně mu oponovat,“ uvedl vedoucí pracovní komise Radek Studený.

Samotný architekt by však podle něj kvůli případným vazbám a střetu zájmů neměl být úzce spjatý se Žďárem a neměl by projektovat v katastru města.

K ruce bude mít urbanistu, krajináře nebo dopravního experta

Podle starosty bude mít městský architekt k dispozici například krajináře, urbanistu či dopravního inženýra. Scházet by se měli podle potřeby jednou měsíčně, honorování by odpovídalo odměnám pro členy komisí při radě města.

Podle nejsilnější opoziční strany ČSSD je to po vytvoření místa komunitního koordinátora další výdaj navíc. „Mnohá města, která o stejném kroku uvažovala, od něj nakonec upustila. Možná až zkušenost ukáže, zda je zavedení architekta správné rozhodnutí,“ reagoval lídr sociálních demokratů Vladimír Novotný.

„Určitě je možné víc kontrolovat přípravu staveb, výstavbu nebo soulad urbanismu. Ale vždy jsme preferovali takového člověka nebo skupinu lidí, kteří budou připraveni ze stávajících kapacit úřadu,“ tvrdí Novotný.

Pozice architekta byla jedním ze silných předvolebních témat loni na podzim.

Město v posledních desetiletích poznamenal živelný rozvoj

Kritici současného stavu bez „architektonického dohledu“ nejčastěji používali jako argumenty nepovedené zateplení kina Vysočina nebo příliš robustní most spojující Libušín s Klafarem, který si vysloužil označení „dálniční přivaděč“, či „nedodělaný“ park na Farských humnech.

V minulosti vzhled Žďáru nejvíc poznamenal živelný rozvoj čtyřtisícového města po druhé světové válce v souvislosti se vznikem Žďárských strojíren a sléváren.

První úkoly na architekta čekají například ve spojitosti s Nádražní ulicí. Jednu z nejdelších ulic ve městě, která vede z náměstí až k nádraží a zahrnuje i pěší zónu, čeká v nejbližších letech rekonstrukce ve třech etapách.

„Město se musí plánovat po celé generace, to role architekta umožňuje. Další rozvoj města a udržení lidí ve městě s tím souvisí,“ řekl architekt Zbyněk Buchta z Atelieru Vltava. Podle něj by měl být městským architektem člověk s autoritou a velkým morálním kreditem, který nezneužije svého postavení.