Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po změnách v údržbě zeleně přišla prověrka úklidu sněhu. Žďár chce ušetřit

  8:42aktualizováno  8:42
Radnice ve Žďáru nad Sázavou pokračuje v ověřování cen dlouhodobých smluv za komunální služby. Po kritizovaném výběrovém řízení na zeleň se zaměřila také na čištění ulic a zimní údržbu. A i v tomto případě vedení města slibuje úspory.
Po kritizovaném výběrovém řízení na zeleň zaostřila žďárská radnice také na čištění ulic a zimní údržbu.

Po kritizovaném výběrovém řízení na zeleň zaostřila žďárská radnice také na čištění ulic a zimní údržbu. | foto: MF DNES

Podle starosty není důvodem nespokojenost s poskytovanými službami, ale vysoutěžení lepší ceny.

„Druhým důvodem je, že jsme za dobu, co působíme na radnici, změnili názor na veřejně prospěšné práce. Začali jsme tuto službu mnohem více využívat, máme partu pěti lidí plus vedoucího, kteří se starají o drobnou údržbu. Proto jsme do nového výběrového řízení nedali ruční čištění komunikací a zajistíme si ho vlastními silami,“ vysvětluje starosta Zdeněk Navrátil (Žďár - Živé město).

Do soutěže se přihlásily tři firmy a vyhrála žďárská společnost Stako Josefa Pitky, tedy stejná firma, jaká prohrnuje ulice dlouhodobě. Lhůta pro odvolání neúspěšných uchazečů už uplynula a město v tomto týdnu podepíše smlouvu už podle nových podmínek.

„Firmy byly často hodnoceny hodinovou sazbou, podle nás jsou přesnější kilometry. Vozidla musí být dle smlouvy vybavena GPS zařízením, abychom je mohli sledovat. Tím pádem budeme mít naprostý přehled, zda v ulici auta skutečně byla,“ dává příklad Navrátil.

Radnice avizuje také úsporu, efekt však prý nejde vyčíslit přesně. Už kvůli změně sazby, navíc v případě zimní údržby je každá sezona jiná a náklady se liší v řádu milionů.

„Abychom byli schopni posoudit nabídky, naceňovaly firmy typizovaný zásah, kdy napadne pět až deset centimetrů sněhu. Nesoutěžily roční údržbu, protože to nejde odhadnout,“ argumentuje starosta. Propočty ukazují možnou úsporu kolem třiceti procent.

Vítězové byli známi až v srpnu

Podle radnice vítězstvím místní firmy odpadly obavy z toho, že by zimní údržbu zajišťovala firma odjinud a nestačila by reagovat bezprostředně, i když by to bylo ošetřené ve smlouvě.

Vedení města už letos čelilo kritice opozice kvůli předchozí soutěži na zeleň. Radní sice vypověděli původní smlouvu loni v únoru, ale i když výpovědní doba uplynula letos v březnu, situace se natolik zamotala, že obě výběrová řízení (na sečení a údržbu zeleně mimo sečení) měla vítěze až v srpnu. V přechodném období si tak radnice musela najímat firmy na jednotlivé seče a vítězná firma GFP service z Prahy pak začala síci trávu od září.

První týdny se neobešly bez rozpaků. Sociální sítě i dotazovnu na oficiálním webu města plnily otázky nespokojenců, kteří poukazovaly na neodvezenou trávu nebo neposečené „ostrůvky“.

„Firma plní své závazky. Horší byl dle slov pana Kadlece (vedoucí odboru komunálních služeb - pozn. red.) pouze rozjezd. V současné době je vše v pořádku,“ reagovala na dotaz MF DNES mluvčí radnice Nikola Adlerová.

Z letitých smluv zbývá prověřit ještě svoz komunálního odpadu. Ten zajišťuje firma ODAS. Podle mluvčí je jen otázkou času, kdy dojde i na tyto služby.

Podle vedení města jsou nové smlouvy tvrdší z hlediska pokut, penále a možnosti výpovědi.

Autor:


Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Hansard znovu přijel na Prázdniny do Telče. Ahóój, zdravil plné nádvoří

Glen Hansard byl v Telči už poněkolikáté.

Na hlavním telčském náměstí, přímo před branou do areálu zámku, se vytvořil dlouhý štrúdl lidí, táhnoucí se několik...

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

Najdete na iDNES.cz