Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žďár nad Sázavou neustále ztrácí obyvatele. Kampaň přitáhla jen 26 lidí

  8:36aktualizováno  8:36
Šestitýdenní kampaň Staň se Žďárákem i Ty přinesla městu na konci roku 26 nových obyvatel, kteří si přihlásili trvalé bydliště. Ani tímto krokem se však radním nepodařilo zabránit odlivu dalších lidí z města pod Zelenou horou.

Žďár nad Sázavou má jedinou rozvojovou zónu Klafar, kde vyrostly rodinné a bytové domy. Odlivu lidí z města to však nezabránilo, volných parcel je příliš málo a přibývají pomalu | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Reálný výsledek kampaně je nejspíš ještě nižší. Vztáhnout se dá na sedmnáct „nových“ Žďáráků, kteří využili nabídky a zařadili se do slosování o poukaz na 900 korun do relaxačního centra.

„Tahle drobná odměna není to, co by lidi motivovalo. Spíše jsme chtěli vzbudit diskusi. Lidé, co tu dlouhodobě bydlí a pracují, ale nemají tady přihlášené trvalé bydliště, město ochuzují, protože na ně nejde příspěvek od státu,“ poukazuje starosta Zdeněk Navrátil (Žďár – Živé město). Z peněz navíc by si dovedl představit například lepší služby v komunální oblasti.

I přes snahu radních udělat něco s odlivem lidí je výsledek na konci roku ve srovnání s tím předchozím znovu záporný. „Že by to byla vyloženě úspěšná akce, se nedá říct,“ říká starosta Navrátil. „Aspoň jsme zpomalili pokles,“ podotkl místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL).

Vedení města poukazuje i na to, že přihlášení některých zájemců, kteří bydlí v podnájmu, mohou bránit majitelé bytů.

Za posledních patnáct let město přišlo o 2 800 lidí

Na konci uplynulého roku žďárský úřad evidoval 21 511 lidí s trvalým pobytem, meziroční pokles tedy činí 118 lidí. V prosinci 2010 byl stav 22 344 obyvatel, na začátku století dokonce 24 289 lidí.

„Trápí nás, že Žďár zažívá už více než deset let postupný sešup. Oproti loňskému roku dalších zhruba sto lidí,“ srovnává Navrátil.

Každý trvale přihlášený občan přitom předloni přispěl do rozpočtu města svým podílem daňových příjmů sdílených se státním rozpočtem částkou 9 756 korun.

Pro rozpočtové určení daní je důležitý vždy stav na konci roku. Loňský prosinec bude rozhodující pro přerozdělování daní v roce 2017.

I bez tvrdých demografických dat je hlavní příčina vylidňování Žďáru jasná – místní pořád vyhledávají volné parcely v nejbližším okolí, protože ve městě je málo pozemků na prodej.

„Jeden aspekt je cena, druhý nedostatek pozemků. Lidé jsou ochotní zaplatit vyšší cenu, ale kvůli nedostatku parcel pro rodinné domy jdou raději stavět jinam. Obce se snaží připravit parcely hlavně pro svoje lidi, ale odchází tam i Žďáráci,“ poukazuje realitní makléř Martin Lukáš.

V posledních letech zmizelo nejvíc Žďáráků do sousedních Hamrů nad Sázavou, které dělí od města vlastně jen železnice. Hned za žďárskými humny vyrostla lokalita Sluneční vrch.

Developer prodal všech 78 parcel na straně za čerpací stanicí, přitom ty nejlevnější pozemky stály kolem tisícovky. „Dražší parcely se prodávaly i za 1 300 korun,“ dodává makléř.

Stavělo se pouze na Klafaru

Žďáráci stavěli také v Polničce, Lhotce, Velké Losenici či Novém Veselí, tedy obcích v okruhu deseti kilometrů.

„Ano, i lidé ze Žďáru si kupovali pozemky a postavili u nás domy,“ přitakává starosta Nového Veselí Zdeněk Křivánek. V poslední vlně nabízel městys parcely za 550 korun za metr čtvereční. „Máme kolem 1 300 obyvatel, v posledních letech máme přírůstek kolem 60 lidí. Je dobře, že přichází mladé rodiny,“ dodal.

Přímo ve Žďáře se v posledních letech dalo stavět - když pomineme místní část Mělkovice, kam se také musí dojíždět - pouze na Klafaru. Přetlak zájemců o bydlení v lukrativní čtvrti, kde má odměnu v podobě pozemku za reprezentaci města přiklepnutou také olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková, pak šroubuje jejich ceny nahoru. A tragická je podle odborníka přes reality také situace s byty. „Když už nějaké nové jsou, tak zase jen na Klafaru za vyšší cenu.“

V aukci se ceny některých parcel na nejlukrativnějším žďárském sídlišti pohybovaly kolem dvou tisíc korun. „Další problém je, že ve Žďáře příprava pozemků dlouho trvá,“ poukazuje realitní makléř.

Na Klafaru se bude každopádně stavět i v příštích letech. Pro letošní rok má město v rozpočtu 20 milionů na vybudování infrastruktury pro nové domy. S prodejem parcel však město podle předběžných plánů počítá až v roce 2017.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Najdete na iDNES.cz