Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden den MF DNES psala o ruině, druhý den už ji majitelé zbourali

  8:42aktualizováno  8:42
Ještě v neděli večer nic nenasvědčovalo té rychlé demolici v Jihlavě. Fotograf MF DNES zachytil dům vedle dopravního hřiště v ulici U Rybníčků. Šlo o ruinu bez střechy, kde žil načerno bezdomovec se zálibou v ženských šatech. V úterý vyšel o domě článek a ve středu už byla místo něj jen hromada suti.

Jeden den demolici domu U Rybníčku v Jihlavě nic nenasvědčovalo. Druhý den už byla na místě jen hromada suti. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V blízkosti centra krajského města skončily v krátké době dvě improvizované „noclehárny“, kam chodili přespávat bezdomovci a narkomani. Šlo o domy v ulicích U Rybníčků vedle dopravního hřiště a Pod Jánským kopečkem blízko Základní školy Havlíčkova.

V prvním případě nechal dům soukromý majitel srovnat se zemí, což udělal tento týden. Druhý dům byl v srpnu vyklizen za asistence městské policie. Odvezeno z něj bylo několik kontejnerů věcí.

Fotogalerie

Rychlost demolice v ulici U rybníčků překvapila i některé městské policisty, kteří toto místo chodili často kontrolovat. Ještě v pondělí ráno tam byli a dům stál. Pak náhle zmizel z mapy města. (text, po němž k demolici došlo, čtěte zde)

„Tam byl vydán skoro rok souhlas s odstraněním stavby. Teklo tam střechou a bylo to tak zničené, že už to asi majitelům nestálo za opravu,“ uvedl Michal Jarco, šéf stavebního úřadu na magistrátu.

Bytový dům dříve patřil městu a lidé z radnice ho chtěli nechat srovnat se zemí už v roce 2008, nakonec ho prodali za necelý milion korun. „Koupili ho manželé Podhorští,“ uvedl mluvčí radnice Radek Tulis.

Dříve tato část města nebyla určena k zástavbě. „Pak se změnil územní plán a je to zóna k bydlení,“ doplnil Michal Jarco.

Bezdomovci a požáry

Pro účely bydlení chtějí toto místo využít i jeho majitelé. Dokud ale ještě ruina stála, scházeli se tam bezdomovci. Už tak poškozený dům ještě víc poničily požáry.

„Neustále jsme tam dělali kontroly a upozorňovali na to, jaký je tam stav,“ uvedl Jan Frenc, ředitel městské policie. Mimochodem sídlo strážníků je nedaleko od tohoto místa.

Mezi bezdomovci byl nejvýraznějším obyvatelem tohoto domu Evžen Rybár, který přes den často pobývá s černým plnovousem a v dámských šatech na Masarykově náměstí. V ulici U Rybníčků přespával načerno.

Spolumajitele domu Jaroslava Podhorského štvalo, že na něj strážníci apelovali a k bezdomovcům v domě byli podle něj benevolentní.

„Už mi došla trpělivost, a tak jsem dům nechal srazit dolů. Čekal bych, že policie bude pomáhat lidem, kteří se poctivě živí a platí daně. Toho bezdomovce by měli zavřít do blázince, aby dál neotravoval lidi v okolí. Jen kolik metráků nepořádku jsem musel nechal vyvézt, co tam nanosil. Jeho policie nechá, a o obyčejné občany má pořád zájem a dělá manévry,“ nelíbí se Jaroslavu Podhorskému.

Pod Jánským kopečkem

Oblíbeným útočištěm bezdomovců byl i dům v ulici Pod Jánským kopečkem vedle mostu přes řeku Jihlavu u začátku oblíbené cyklostezky.

Dříve tam sídlila šicí firma a do srpna tam bylo uskladněno velké množství různých látek. Bezdomovcům toto prostředí vyhovovalo. „Tam jsme byli velmi aktivní a tlačili jsme na zlepšení stavu,“ popsal Jan Frenc.

U vyklizení domu pomáhali v srpnu lidé, kteří pod dohledem strážníků absolvují alternativní tresty. Jenže krátce poté, co odtud odvezl nákladní vůz plné kontejnery, v domě hořelo. Spekuluje se o tom, že za požárem mohl být některý z bezdomovců.

Šéf strážníků Jan Frenc prý často slýchá výtky, že městská policie je ohledně bezdomovců nečinná. „To odmítám. My můžeme dělat to, co nám umožňuje zákon. Není pravda, že s tím nic neděláme,“ sdělil ředitel. Za jeden den se jim prý věnují v desítkách případů.

Často to ale bývá stále se opakující kolotoč. Když je strážníci pošlou pryč z horní části náměstí, jdou na dolní. Následně pak třeba ke kostelu svatého Jakuba nebo za supermarket Billa. A pak zase zpátky.

Mezi jihlavskými bezdomovci je například i jeden vysokoškolák a několik lidí s maturitou.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz