Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden den MF DNES psala o ruině, druhý den už ji majitelé zbourali

  8:42aktualizováno  8:42
Ještě v neděli večer nic nenasvědčovalo té rychlé demolici v Jihlavě. Fotograf MF DNES zachytil dům vedle dopravního hřiště v ulici U Rybníčků. Šlo o ruinu bez střechy, kde žil načerno bezdomovec se zálibou v ženských šatech. V úterý vyšel o domě článek a ve středu už byla místo něj jen hromada suti.

Jeden den demolici domu U Rybníčku v Jihlavě nic nenasvědčovalo. Druhý den už byla na místě jen hromada suti. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V blízkosti centra krajského města skončily v krátké době dvě improvizované „noclehárny“, kam chodili přespávat bezdomovci a narkomani. Šlo o domy v ulicích U Rybníčků vedle dopravního hřiště a Pod Jánským kopečkem blízko Základní školy Havlíčkova.

V prvním případě nechal dům soukromý majitel srovnat se zemí, což udělal tento týden. Druhý dům byl v srpnu vyklizen za asistence městské policie. Odvezeno z něj bylo několik kontejnerů věcí.

Fotogalerie

Rychlost demolice v ulici U rybníčků překvapila i některé městské policisty, kteří toto místo chodili často kontrolovat. Ještě v pondělí ráno tam byli a dům stál. Pak náhle zmizel z mapy města. (text, po němž k demolici došlo, čtěte zde)

„Tam byl vydán skoro rok souhlas s odstraněním stavby. Teklo tam střechou a bylo to tak zničené, že už to asi majitelům nestálo za opravu,“ uvedl Michal Jarco, šéf stavebního úřadu na magistrátu.

Bytový dům dříve patřil městu a lidé z radnice ho chtěli nechat srovnat se zemí už v roce 2008, nakonec ho prodali za necelý milion korun. „Koupili ho manželé Podhorští,“ uvedl mluvčí radnice Radek Tulis.

Dříve tato část města nebyla určena k zástavbě. „Pak se změnil územní plán a je to zóna k bydlení,“ doplnil Michal Jarco.

Bezdomovci a požáry

Pro účely bydlení chtějí toto místo využít i jeho majitelé. Dokud ale ještě ruina stála, scházeli se tam bezdomovci. Už tak poškozený dům ještě víc poničily požáry.

„Neustále jsme tam dělali kontroly a upozorňovali na to, jaký je tam stav,“ uvedl Jan Frenc, ředitel městské policie. Mimochodem sídlo strážníků je nedaleko od tohoto místa.

Mezi bezdomovci byl nejvýraznějším obyvatelem tohoto domu Evžen Rybár, který přes den často pobývá s černým plnovousem a v dámských šatech na Masarykově náměstí. V ulici U Rybníčků přespával načerno.

Spolumajitele domu Jaroslava Podhorského štvalo, že na něj strážníci apelovali a k bezdomovcům v domě byli podle něj benevolentní.

„Už mi došla trpělivost, a tak jsem dům nechal srazit dolů. Čekal bych, že policie bude pomáhat lidem, kteří se poctivě živí a platí daně. Toho bezdomovce by měli zavřít do blázince, aby dál neotravoval lidi v okolí. Jen kolik metráků nepořádku jsem musel nechal vyvézt, co tam nanosil. Jeho policie nechá, a o obyčejné občany má pořád zájem a dělá manévry,“ nelíbí se Jaroslavu Podhorskému.

Pod Jánským kopečkem

Oblíbeným útočištěm bezdomovců byl i dům v ulici Pod Jánským kopečkem vedle mostu přes řeku Jihlavu u začátku oblíbené cyklostezky.

Dříve tam sídlila šicí firma a do srpna tam bylo uskladněno velké množství různých látek. Bezdomovcům toto prostředí vyhovovalo. „Tam jsme byli velmi aktivní a tlačili jsme na zlepšení stavu,“ popsal Jan Frenc.

U vyklizení domu pomáhali v srpnu lidé, kteří pod dohledem strážníků absolvují alternativní tresty. Jenže krátce poté, co odtud odvezl nákladní vůz plné kontejnery, v domě hořelo. Spekuluje se o tom, že za požárem mohl být některý z bezdomovců.

Šéf strážníků Jan Frenc prý často slýchá výtky, že městská policie je ohledně bezdomovců nečinná. „To odmítám. My můžeme dělat to, co nám umožňuje zákon. Není pravda, že s tím nic neděláme,“ sdělil ředitel. Za jeden den se jim prý věnují v desítkách případů.

Často to ale bývá stále se opakující kolotoč. Když je strážníci pošlou pryč z horní části náměstí, jdou na dolní. Následně pak třeba ke kostelu svatého Jakuba nebo za supermarket Billa. A pak zase zpátky.

Mezi jihlavskými bezdomovci je například i jeden vysokoškolák a několik lidí s maturitou.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Najdete na iDNES.cz