Restauraci možná nepomohlo ani to, že zadní trakt Staré radnice, odkud je do ní...

Restauraci možná nepomohlo ani to, že zadní trakt Staré radnice, odkud je do ní vstup (na vizualizaci po svažitém chodníku pod terasou se zahrádkou), ještě není stavebně dokončen. Takto by měla zahrada nakonec vypadat. Konat by se zde mohly i menší kulturní vystoupení, koncerty a recitály. | foto: městský úřad Havlíčkův Brod

Radniční restaurace v Brodě za deset milionů nevydržela ani dva roky

  • 25
Ani ne dva roky vydržela otevřená nová Radniční restaurace v Havlíčkově Brodě. Podnik, který měl být chloubou zdejší gastronomie a kvůli kterému radnice vydala deset milionů korun, skončil. Nájemce během dvou let ztratil dva provozovatele a sám chce smlouvu předčasně vypovědět.

V sobotu to jsou přesně dva roky, co se po velké rekonstrukci otevírala nová Radniční restaurace a vinárna. V opravených historických sklepích Staré radnice nový provozovatel vítal hosty malým dárkem. Každý dostal skleničku sektu nebo zákusek.

Teď, jen dva roky po otevření, by se hosté do restaurace dobývali marně. Už několik měsíců, od konce loňského roku, je zařízení zavřené. V tichosti, nikdo to hlasitě neavizoval. K prodeji jsou i webové stránky restaurace.

Když radnice restauraci s vinárnou upravovala, chtěla z ní mít reprezentativní podnik, kam by třeba představitelé města brali oficiální návštěvy na obědy či večeře.

Však Radniční pohostila třeba herce při předpremiéře snímku Všiváci, který režisér Roman Kašparovský s Ondřejem Vetchým, Jiřím Langmajerem a Jiřím Mádlem v Havlíčkově Brodě natáčel.

Hostinským se pod Starou radnicí nedaří, skončili už dva

Radniční restaurace vznikla přeměnou původní vinárny s diskotékou. Ta pod Starou radnicí fungovala dvacet let, skončila v únoru 2011. Rekonstrukce přišla město na více než deset milionů korun.

Jenže provozovatelům se v nově upravených sklepích nedařilo. Restauraci získal Pivovar Chotěboř a dále ji pronajal konkrétnímu provozovateli. První provozovatel však skončil po roce, druhý podnik zavřel po pár měsících. A teď chce z pronájmu vycouvat i samotný pivovar.

„Uzavírali jsme smlouvu na dobu neurčitou s tím, že nájem prvních pět let nemůžeme jednostranně vypovědět. V případě ukončení nájmu je nastavena roční výpovědní doba,“ popsal brodský místostarosta Čeněk Jůzl (KDU-ČSL).

Pivovar se však netají tím, že by se chtěl břemene zbavit. „Nějaký čas to s městem řešíme,“ potvrdil bez dalších podrobností ředitel pivovaru Richard Moravec.

Město na roční výpovědní lhůtě trvá. Chce sehnat nové zájemce

Podle smlouvy za nájem Radniční restaurace platí pivovar ročně desítky tisíc korun. První rok to bylo 120 tisíc, loni nájem vzrostl na 150 tisíc a letos už má městu dát 180 tisíc korun. Peníze na to měl od provozovatele. Když ale druhý provozovatel skončil, nemá pivovar kde peníze brát. „Záleží na nájemci, z čeho nájem zaplatí,“ konstatoval Jůzl.

Brodští radní se tento týden zabývali žádostí pivovaru o okamžité ukončení smluvního vztahu. Nevyhověli jí. „Trváme na roční výpovědní době, během které vypíšeme novou soutěž na pronájem restaurace. Jestliže zájemce seženeme dřív, je možné se s pivovarem domluvit,“ prozradil místostarosta.

Při ukončení smlouvy jde i o vybavení restaurace. Pivovar do ní koupil stoly, židle i kuchyňské stroje, celkem za půl milionu korun. Předmětem jednání bude také to, zda vybavení město odkoupí, případně za jakou cenu.

I na případného nového nájemce by byly stejné nároky. „Určitě se budeme snažit, aby prostory měly i nadále reprezentativní charakter, aby to byl takový lepší podnik. Žádnou diskotéku nechceme,“ ujistil druhý z brodských místostarostů Libor Honzárek (TOP 09).