Za zvuků hip hopu kutali do ledu. Vítěz stěnu „vyběhl“ za 24 vteřin

  • 0
Na ledovou stěnu do Víru na Vysočině se v sobotu posedmé sjeli nejrychlejší lezci ze všech koutů země, aby poměřili své síly v oficiálním mistrovství České republiky. Těm, kteří zespodu jenom přihlíželi, se mohlo zdát, že po ledu doslova běhají.

Prvenství v divácky atraktivní disciplíně - ledovém lezení na rychlost - ve Víru obhájili Milan Dvořáček s časem 24 sekund a Lucie Hrozová, která se na vrchol skály dostala za 39 vteřin.

Výkonům lezců, kteří do vrchu místy protkaného růžově svítícím lankem šplhali za zvuků hip hopu, přihlížely desítky diváků. Co chvíli na dohled od stěny zastavovala auta a jejich posádky z nich vylézaly ven, aby si prohlédly, jak lezci bojují s ledovou výzvou.

Přihlížejícím se místy tajil dech, obzvlášť, když sem tam někomu z „kaskadérů“ škobrtla během lezení noha...

„Letos to je sedmý ročník akce, počet diváků je rok od rok o trochu větší, dostává se to více do povědomí lidí,“ uvedl jeden z členů občanského sdružení Ledová stěna Vír Jaromír Nečas.

Pořadatelé připravují účastníkům každý rok něco nového a stále projekt vylepšují. „Teď jsme si řekli, že trasu nasvítíme světelnými hadicemi. Zatím vidíme, že ve dne to moc vidět není, tak to ladíme, aby to viditelné bylo. Ale večer to určitě bude hezké,“ pravil v sobotu odpoledne organizátor.

„V závodě se dařilo i vírským lezcům a lezkyním. V kategorii mužů se na druhém místě umístil Rosťa Filip, v kategorii žen má druhé místo Karolína Matušková a třetí Kristýna Trnková,“ doplnil pořadatel Pavol Centko. Třetí mezi muži byl Radek Lienerth.

Do zahraničí? Ne zas tak často

Sám Jaromír Nečas se lezení věnuje. A to od prvního ročníku akce. „Tehdy jsem k ledovému lezení přičichl poprvé. Člověka naplňuje, že dokáže sám sobě, že někam vyleze. Jsou s tím spojené výjezdy do přírody, na hory, které se mi líbí odmalička. A také cestování. Navíc s lezením je spojený také adrenalin,“ usmívá se Nečas.

A kam s kolegy vyrážejí? „Jsme trochu limitovaní tím, že v zimě máme ledovou stěnu tady, takže do zahraničí moc nevyrážíme. Ale když si volno uděláme, tak se vždycky domluvíme. Jedeme do Tater, Alp, Švýcarska... Zkrátka, jakmile je příležitost, tak jedeme ven,“ podotkl Nečas.

Výsledky Vírského cepínu

Muži:
1. Milan Dvořáček 0:24:71
2. Rostislav Filip 0:51:95
3. Radek Lienerth 0:52:28

Ženy:
1. Lucka Hrozová 0:39:44
2. Karolína Matušková 1:16:86
3. Kristýna Trnková 1:37:87

Vítěz v kategorii mužů Milan Dvořáček je účastníkem světového poháru a český reprezentant v lezení na rychlost. Lidí, kteří zlézají ledovou stěnu na rychlost, není tolik jako těch, kteří volí lezení na obtížnost. „Na obtížnost leze u nás reprezentantka Lucka Hrozová,“ doplnil Jaromír Nečas.

Když celý rok sportujete, stačí to

Na závody v lezení na čas není podle lezců potřeba dlouhá speciální příprava.

„Já se připravovala vždy tak čtyři dny předtím. Když celý rok sportujete, tak si to stačí jenom oživit. My hlavně děláme letní skalní lezení a jezdíme na kole,“ vysvětlila pravidelná účastnice a pořadatelka Vírského cepínu Zuzana Hájková.

Sympatická brunetka začala s lezením na rychlost v sedmadvaceti letech. „Ale lepší umístnění jsem měla po prvním dítěti, to bylo ve třiceti,“ poznamenala Hájková.

Žen se většinou k lezení hlásí málo. „Bývá nás kolem deseti, je nás málo. V Česku je to totiž ještě pořád docela rarita, i když v zahraničí je to běžný sport,“ říká Hájková.

A co radí těm, kteří by si lezení chtěli vyzkoušet? „Všechno si lze půjčit, veškeré instrukce ­jsou na místě poskytnuty. I když je to nové a lezectví vypadá zdánlivě složitě, tak to tak není. Kdo má trošku fyzičku a je sportovně nadaný, určitě to zvládne,“ dodala Hájková.