Na mistrovství světa prožila hasička očistec, ve štafetě brala stříbro

  18:16aktualizováno  18:16
Záchranářka a dobrovolná hasička Pavlína Havlenová z Vladislavi u Třebíče se zařadila do světové elity hasičů soutěžících ve Firefighter Combat Challenge (FCC). Na právě skončeném mistrovství světa v Sacramentu závod zaběhla pod tři minuty. Tím se zařadila do prestižního FCC klubu Lion’s Den.

Pětadvacetiletá hasička z Vladislavi na Třebíčsku se zařadila mezi elitu soutěží Firefighter Combat Challenge. Z nedávno skončeného mistrovství světa v americkém Sacramentu si přivezla stříbro, na které dosáhla ve štafetovém závodě za tým Evropy. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Byl to extrémní očistec, jedenáct startů za šest dnů, to jsou jindy dva měsíce závodění,“ popisuje Pavlína Havlenová atmosféru závodů, kterých se z Česka zúčastnil pětičlenný tým.

Do vlastních závodů mistrovství světa se Havlenová úspěšně kvalifikovala. Ve finálovém rozběhu však měla smůlu - spadla při tažení figuríny. Poté se ještě kvalifikovala do závodu tandemů. V ženské štafetě složené z evropských závodnic nakonec její družstvo získalo stříbrnou medaili.

„Že jsem spadla, to až tak nevadí. Překvapilo mě, že jsem se vůbec do soutěže dostala. Kvalifikovala jsem se tedy ještě v tandemech a zaběhli jsme pěkné časy. Štafeta byla zlatý hřeb, nikdo nečekal, že Evropanky zabodují,“ hodnotí.

Její fotografie se po jednom ze závodů dostala i do místních novin The Sacramento Bee k článku s titulkem „Nejtěžší dvě minuty ve sportu přivádějí hasiče z celého světa do Sacramenta“.

Fotogalerie

FCC je soutěž s jednotnými regulemi pro ženy i muže na celém světě, patří k nejtvrdším sportovním závodům. Závodníci jej totiž absolvují v těžkém zásahovém obleku a navíc s aktivním dýchacím přístrojem.

Závod spočívá ve vyběhnutí schodiště přes tři podlaží soutěžního lešení s dvacetikilogramovou hadicí na rameni, tažení dvacetikilového závaží na lešení či posouvání dvaasedmdesátikilového závaží údery palicí. Mezi disciplíny patří i slalom, zásah terče vodním proudem a tažení osmdesátikilové figuríny do cíle. Závod má prověřit fyzické schopnosti hasičů při zátěži, jaká je může potkat při reálném zásahu.

„Atmosféra závodů byla výborná, my Evropani jsme drželi pohromadě, podporovali jsme se, jak to šlo. Ale i tak jsem se těšila domů, na opatovický chleba. České jídlo, to je věc,“ komentuje spokojená Havlenová, které je pětadvacet let. Hasičskému sportu se věnuje od svých sedmi.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Nové Město i přes petici prodalo uměleckou školu, majitel budovu opraví

Dům číslo popisné 121, který má aktuálně oranžovou břízolitovou omítku, stojí...

Další z historických budov v Novém Městě na Moravě nedávno změnila majitele. Jeden z domů na Vratislavově náměstí,...

Strážníci byli příliš horliví a nešetřili pokutami, vadí opozici v Brodě

Vjezd do havlíčkobrodského sídliště V Rámech, ačkoliv je zde velké parkoviště...

Městská policie v Havlíčkově Brodě měla o víkendu žně. A to takové, že se její počínání při tradičním podzimním Trhu...

VIDEO: Dravec ubránil letiště před zajícem, sežrat ho ale nesmí

Gira, samice káně Harrisovy, sedí na místě spolujezdce a bedlivě se rozhlíží z...

Nejen lidé slouží na vrtulníkové vojenské základně u Náměště nad Oslavou. Ve službě je tu i šestice dravců. Hlídají...

Najdete na iDNES.cz