Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbal je v Brodě opět v ohrožení, zastupitelé dohodu rozcupovali

  8:28aktualizováno  8:28
Není to ani měsíc, kdy se po horečném jednání do noci v Havlíčkově Brodě dohodl fotbalový klub FC Slovan s radnicí na formě a výši městské dotace na příští roky. Uplynulo pár týdnů a vše je zcela jinak. A fotbal je opět nad propastí. Zastupitelé předchozí dohodu rozcupovali na kusy.

Fotbalistům FC Slovan Havlíčkův Brod (v bílém) jde znovu o holou existenci. Zastupitelé neakceptovali předchozí dohodu s klubem a schválili mu méně peněz a pouze na jediný rok. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ve spěchu, plný emocí a rozpálen do ruda opouštěl v pondělí odpoledne jednání havlíčkobrodského zastupitelstva předseda fotbalového klubu FC Slovan Ondřej Pavlas. „Jsem hrubě nespokojený. V úterý podám rezignaci a uvidí se, co zbytek výboru,“ prohlásil.

Členové výkonného výboru přišli na jednání havlíčkobrodských zastupitelů s napětím. Nálada ale byla rychle ta tam. Během hodiny volení zástupci města na kousíčky rozcupovali všechno to, na čem se pár týdnů předtím po složitých jednáních s finančním výborem shodli. A jen potvrdili to, o čem si už všichni dávno povídali: město neměří všem sportům stejným metrem.

Zastupitelé nejprve odmítli vyčlenit FC Slovan mimo klasickou proceduru každoročního udělování dotací na činnost. Zatímco s hokejovým Bruslařským klubem v létě uzavřeli dvouletou smlouvu a na každý rok se zavázali mu vyplatit čtyři miliony korun, fotbalu to nedovolili. FC Slovan žádal stejnou smlouvou částku nejprve dva miliony korun ročně, svůj návrh později snížil na 1,85 milionu, což finanční výbor posvětil. Pro to však v pondělí odpoledne zvedlo ruku jen jedenáct zastupitelů, což nestačilo.

Finanční výbor schválil víc, než mohl. A ke škrtům se už neměl

Podruhé fotbalistům klesla brada jen o několik minut později, když se na tabuli objevil návrh dát FC Slovan jen 1,7 milionu korun, tedy o 150 tisíc méně, než zněla dohoda.

„Také mě to překvapilo. Myslel jsem si, že fotbal i hokej budou mít stejné podmínky. A i ta suma vypadá jinak,“ ozval se ihned opoziční zastupitel Zdeněk Dobrý (KSČM).

Nejtěsnější většinou třinácti hlasů zastupitelé nižší dotaci FC Slovan schválili. „Během jednání finančního výboru docházelo ke značnému navyšování návrhů při jednotlivých žádostech a byl překročen celkový limit k rozdělení,“ pokusila se vysvětlit místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD), když po zastupitelstvu dostala dotaz od MF DNES.

Jak dodala, na finančním výboru padlo doporučení schválit všechny návrhy, že se později „něco pokrátí“. „S přibývajícím časem se ale nikdo k ničemu vracet nechtěl a nechali tak na vedení města, aby se k tomu nějak postavilo,“ podotkla Mojžyšková.

Už nechci fotbal platit ze svého a podvádět, říká předseda

„Neměříte všem stejným metrem,“ zvolala Eva Vyoralová z opozičního uskupení Ženy za Brod. „Bývaly doby, kdy se finanční výbor na něčem shodl a zastupitelstvo ho respektovalo. Nyní tu existuje skupina vyvolených, která si dělá soukromé harakiri a rozhoduje za všechny,“ podotkla.

Existence FC Slovan je podle Pavlase přiznáním nižší dotace vážně ohrožena. Proto byl ihned po jednání rozhodnutý podat v úterý rezignaci. Ve druhé polovině ledna by se měla sejít valná hromada a rozhodnout, co dál.

Jak ponamenal, bez peněz si klub například nemůže dovolit profesionální trenéry, které v žákovské lize mít musí. „Ve spoustě věcí jsme už teď na hraně vůči svazu a dalším organizacím, musíme dotovat klub ze svého a trošku i podvádět. A to dál dělat nechceme,“ přiznal Pavlas.

Jak ale dodal, víc než peníze ho mrzí koaliční obrat a postoj vedení města. „Vedoucí koaliční straně ODS šlo jen o to ukázt nám svoji sílu a nabourat to, na čem jsme se dříve dohodli. Je otázka, jestli fotbal při takovém přístupu radnice tady někdo bude dobrovolně dělat,“ doplnil Ondřej Pavlas.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Další z rubriky

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Chřipka ustupuje, ale dál bere životy. Na Vysočině už má osm obětí

(Ilustrační snímek)

Vlna chřipek na Vysočině je po pěti týdnech konečně na ústupu. Počet nemocných po dlouhé době spadl pod hranici...

Jobs Contact
Vedoucí pro logistické plánování výroby (50.000 - 70.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz