O osudu Západomoravské vysoké školy v Třebíči rozhodnou ve čtvrtek městští zastupitelé.

O osudu Západomoravské vysoké školy v Třebíči rozhodnou ve čtvrtek městští zastupitelé. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Třebíčská vysoká škola na rozcestí. Buď skončí, nebo ji převezme město

  • 6
Třebíčské zastupitele čeká velmi složité rozhodování. Ve čtvrtek si buď k noze uváží kouli, která celé město může stahovat dolů, nebo prakticky ukončí činnost ztrátové a nepříliš žádané vysoké školy. Jiná možnost neexistuje. Každý zastupitel se rozhodne podle svého, rada nevydala žádné doporučení.

V každém případě splnit závazky vůči stávajícím studentům, pedagogům, zaměstnancům. To je podstatou dvou variant, které budou ve vztahu k soukromé Západomoravské vysoké škole (ZMVŠ) řešit třebíčští zastupitelé na čtvrtečním zasedání. Město Třebíč je jedním ze tří zakládajících členů školy.

Ta je v nezáviděníhodné situaci. Před časem došla Akreditační komisi trpělivost s úrovní zdejšího studia, skončily hojně navštěvované bakalářské obory, které často studovali lidé, co jen potřebovali vykázat v životopisu vysokoškolský titul.

Vyměnilo se vedení vzdělávací instituce. Zvýšila se kvalita vyučujících i dvou nově akreditovaných oborů. Ovšem není o ně zájem. Pro příští akademický rok zde mají jen čtrnáct přihlášek. A v současnosti tu studuje 82 studentů. Záměr akreditovat třetí technický obor nevyšel, protože se pro něj nenašel potřebný strategický partner.

Při pokračování školy by v tom už město zůstalo samo

Co tedy dál? Třebíčští zastupitelé budou mít na čtvrtečním zasedání na stole dva způsoby finanční pomoci, které předznamenají i budoucnost ZMVŠ.

„První varianta, pracovně nazývaná pokračovací, znamená poskytnout škole pro tento rok provozní finanční dotaci ve výši 3,1 milionu korun. Vychází z předpokladu, že by škola pokračovala dál. Přijala by studenty do prvního ročníku,“ předeslal třebíčský lidovecký starosta Pavel Janata.

„Ostatní dva zakladatelé by se v tu chvíli stáhli a ukončili svou roli spoluzakladatelů školy. Jediným zakladatelem a garantem by bylo město Třebíč,“ upřesnil první možnost budoucího vývoje Janata.

V tomto případě by ZMVŠ čekalo stěhování z Hrotovické ulice do prostor u zámku, které v létě uvolní praktická škola, měla je jako krajské zařízení pronajaté od města, nájem nyní končí.

Zánik by se nedotkl stávajících studentů, ti by školu dokončili

Druhá varianta, jež by znamenala řízený zánik školy, stanovuje letošní provozní finanční dotaci 2,3 milionu korun. „Nepředpokládá přijetí studentů do prvního ročníku. Zajistily by se pouze dva příští akademické roky tak, aby mohli dostudovat stávající studenti,“ řekl Janata.

Pokud by tedy zastupitelé kývli na druhou možnost, Janata vysvětlil, že dva spoluzakladatelé by zůstali ve strukturách školy až do jejího konce. Škola by se podle Janaty přestěhovala do nějakých malých prostor, stačily by jí dvě učebny a dvě kanceláře.

Starosta podotkl, že radniční koalice neudělala žádnou dohodu, kterou variantu její jednotliví zastupitelé při hlasování podpoří. „Proto jsme ani zastupitelstvu nedoporučili jednu či druhou variantu. Předkládáme obě k volnému hlasování, ať se každý rozhodne, jak uzná za vhodné,“ dodal Janata.

Minulé vedení udělalo chyby, které instituci stály miliony

Do potíží ale toto vzdělávací zařízení nedostaly jen ztráty akreditací u oblíbených oborů. Minulé vedení školy v letech 2009 až 2011 udělalo chybu při realizaci jednoho projektu, kvůli níž musela škola vracet dotace a platit sedmimilionové penále.

Nyní se v Třebíči dají vystudovat tříleté bakalářské obory udržitelný rozvoj regionu a krajiny a kulturně historická studia. Za semestr studenti platí dvacet tisíc korun.

ZMVŠ zahájila činnost na podzim roku 2003 s desítkou studentů, kterým nabízela tříleté bakalářské studium oboru aplikovaná informační technologie. Zakládajícími subjekty se staly město Třebíč, místní hospodářská komora a společnost Vivat Academia.