Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se zimním stadionem, Jihlava opět nerozhodla. Má jen čtvrt miliardy

  11:52aktualizováno  11:52
Mělo to být z pohledu hokejistů i fanoušků Dukly v Jihlavě klíčové zasedání zastupitelstva. Jenže žádnou konkrétní odpověď nepřineslo. Datum zahájení rekonstrukce stařičkého Horáckého zimního stadionu zůstává neznámé. Jestli vybudovat novou halu, nebo opravovat starou, nikdo neví. Zato se ví o potížích s penězi.

Takto fanoušci Dukly Jihlava oslavovali návrat A-týmu do extraligy. Čekají, co bude dál se stadionem. | foto: ČTK

Jihlavští zastupitelé v pondělí v podvečer odhlasovali pouze to, že budou nadále přezkoumávat tři možné cesty postupu - výstavbu nové arény na zelené louce, stavbu nové haly ve stávající lokalitě a rekonstrukci nynějšího Horáckého stadionu po etapách, takzvanou „salámovou“ metodou.

Na Horáckém zimním stadionu, který byl postaven v roce 1956, získali jihlavští...

„Není to tak, že se nedokážeme rozhodnout. Ale na novou halu teď nemáme dostatek peněz. Momentálně si můžeme dovolit investovat do haly maximálně 250 milionů korun. Nikde nemáme na papíře, že nám stát nebo kraj pošle nějaké peníze. Proto nyní nemůžeme jasně říct, že budeme stavět novou halu,“ tvrdí radní Daniel Mayer (ANO).

Podle jeho názoru i přesto stojí za to pokračovat a přezkoumávat všechny zmíněné varianty. Díky nim může město získat potřebné podklady k tomu, aby mohlo přijít na kraj, případně na vládu a požádat o finanční podporu. „Proto jsme tyto analýzy zpracovávali,“ doplnil Mayer.

Opravu stadionu můžeme odstartovat hned, namítá opozice

V praxi to znamená, že případný začátek jakýchkoli prací na přestavbě haly se opět odsouvá minimálně o několik měsíců. „Byli bychom ale hloupí, kdybychom po penězích shora nesáhli,“ tvrdí zástupkyně primátora Jana Mayerová (ANO), do jejíž gesce sport v Jihlavě spadá.

Podle zastupitelů z opoziční ODS si však město může dovolit, aby už nyní začalo pracovat na kompletní přestavbě haly v Tolstého ulici.

„Jihlava má na stadion připraveno už 130 milionů korun. Navíc má zdravé finance a může si vzít úvěr. A podpora je předjednaná i s Krajem Vysočina,“ tvrdí občanský demokrat a bývalý primátor Jaroslav Vymazal.

„Salámovou“ metodu by architekt začal od střechy

Každá z navrhovaných variant má svá pro a proti. Postup „salámovou“ metodou, kdy by se v každé letní přestávce mezi sezonami vždy opravila část stadionu, je zřejmě nejlevnější. Podle předběžných odhadů vyjde na zhruba 292 milionů korun. Jenže takto opravená hala bude mít menší možnosti využití.

„I když tam dokážeme dostat vše, co je potřebné pro multifunkci, tak například těžká auta, která by navezla techniku na plochu, se dovnitř nedostanou. Nebudou tam potřebně vysoké stropy,“ pronesl architekt Antonín Buchta, který se na vypracování studií podílel.

Podle něj by v tomto případě bylo nejlepší začít obnovou střechy. „Je tam však riziko, že se nestihne opravit během těch čtyř měsíců, které budou k dispozici. Stavební firmy, které jsem oslovil, si na to příliš netroufají,“ doplnil Buchta.

Negativem výstavby nové haly na současném místě je to, že by hokejová Dukla Jihlava musela hrát minimálně rok v jiném městě.

„Podle mého je to i přesto nejlepší řešení,“ tvrdí občanský demokrat David Beke. Tato stavba by vyšla na zhruba 450 milionů bez daně.

Na tři ledové plochy má Jihlava málo obyvatel

Ještě dráž pak vychází nová aréna na jiném místě - na více než 600 milionů korun bez daně.

„Kromě nákladů na postavení haly a napojení na infrastrukturu musíme také vědět, co se starým zimákem. Je v něm zázemí pro vedlejší malý zimáček. A na to, aby město zvládlo ufinancovat tři ledové plochy, by musela Jihlava mít o 15 až 20 tisíc obyvatel víc,“ nechal se slyšet lidovecký náměstek primátora Jaromír Kalina.

Vytipována jsou pro takovou arénu čtyři místa - u obchodního domu Tesco, u výpadovky na Pelhřimov, v Rantířovské ulici a na Bedřichově blízko sjezdu na dálniční přivaděč. Téměř u všech by však bylo potřeba měnit územní plán.

„I proto jsem pro, abychom pokračovali ve všech třech variantách. Stále nemáme dostatek informací k tomu, abychom se mohli rozhodnout,“ pravil primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).Nejčtenější

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

Při festivalu na Vysočině zemřel pětiletý chlapec, spadl pod kola vláčku

Pětileté dítě vypadlo z vláčku.

Rodinný festival v zábavním areálu Šiklův mlýn u Bystřice nad Pernštejnem poznamenala tragická událost. Pětiletý...Malování na poníky dětem dovolily brigádnice, Šikland jim dal výpovědi

Při rodinném festivalu Blue Style Prima Fest v Šiklandu ve Zvoli u Penštejna...

Víkendové malování na poníky v areálu Šiklova mlýna, které pobouřilo veřejnost, nebylo oficiální součástí programu....

Kvůli falešnému svědectví hledá Šikland lidi, kteří tragickou nehodu viděli

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Zábavní areál Šikland hledá skutečné svědky, kteří byli u sobotní tragické nehody. Pod koly výletního vláčku tam zemřel...

Nejbezpečněji je na Vysočině, kriminalitě vévodí velká města

Kriminalita v České republice

V Česku je ročně nahlášeno v průměru 280 tisíc trestných činů. Nejvíce jich policie řeší hlavně ve velkých městech a...

Další z rubriky

Zámek v Brtnici dostane nová okna, na pobořené hradby se ale nedostane

Střecha zámku po opravě.

Zámek v Brtnici by se letos měl dočkat výměny oken budov na prvním nádvoří. Sdělil to Oleg Rybnikář, předseda Spolku...

Na závod do Telče dorazil i automobil z roku 1911, stál ve španělském muzeu

Nejstarší vůz přivezl do Telče Jaroslav Pokorný z nedalekých Dačic. Jednalo se...

Do časů Rakouska-Uherska a první republiky se o víkendu přenesla historická Telč. Konal se tam sraz a závod...

Může se ledovat. Svary ve střeše jihlavského stadionu jsou opravené

Střecha je momentálně největším problémem Horáckého zimního stadionu v Jihlavě....

Před měsícem statik při kontrole konstrukce střechy Horáckého zimního stadionu v Jihlavě zjistil, že ve svarech jsou...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz