Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se zimním stadionem, Jihlava opět nerozhodla. Má jen čtvrt miliardy

  11:52aktualizováno  11:52
Mělo to být z pohledu hokejistů i fanoušků Dukly v Jihlavě klíčové zasedání zastupitelstva. Jenže žádnou konkrétní odpověď nepřineslo. Datum zahájení rekonstrukce stařičkého Horáckého zimního stadionu zůstává neznámé. Jestli vybudovat novou halu, nebo opravovat starou, nikdo neví. Zato se ví o potížích s penězi.

Takto fanoušci Dukly Jihlava oslavovali návrat A-týmu do extraligy. Čekají, co bude dál se stadionem. | foto: ČTK

Jihlavští zastupitelé v pondělí v podvečer odhlasovali pouze to, že budou nadále přezkoumávat tři možné cesty postupu - výstavbu nové arény na zelené louce, stavbu nové haly ve stávající lokalitě a rekonstrukci nynějšího Horáckého stadionu po etapách, takzvanou „salámovou“ metodou.

Na Horáckém zimním stadionu, který byl postaven v roce 1956, získali jihlavští...

„Není to tak, že se nedokážeme rozhodnout. Ale na novou halu teď nemáme dostatek peněz. Momentálně si můžeme dovolit investovat do haly maximálně 250 milionů korun. Nikde nemáme na papíře, že nám stát nebo kraj pošle nějaké peníze. Proto nyní nemůžeme jasně říct, že budeme stavět novou halu,“ tvrdí radní Daniel Mayer (ANO).

Podle jeho názoru i přesto stojí za to pokračovat a přezkoumávat všechny zmíněné varianty. Díky nim může město získat potřebné podklady k tomu, aby mohlo přijít na kraj, případně na vládu a požádat o finanční podporu. „Proto jsme tyto analýzy zpracovávali,“ doplnil Mayer.

Opravu stadionu můžeme odstartovat hned, namítá opozice

V praxi to znamená, že případný začátek jakýchkoli prací na přestavbě haly se opět odsouvá minimálně o několik měsíců. „Byli bychom ale hloupí, kdybychom po penězích shora nesáhli,“ tvrdí zástupkyně primátora Jana Mayerová (ANO), do jejíž gesce sport v Jihlavě spadá.

Podle zastupitelů z opoziční ODS si však město může dovolit, aby už nyní začalo pracovat na kompletní přestavbě haly v Tolstého ulici.

„Jihlava má na stadion připraveno už 130 milionů korun. Navíc má zdravé finance a může si vzít úvěr. A podpora je předjednaná i s Krajem Vysočina,“ tvrdí občanský demokrat a bývalý primátor Jaroslav Vymazal.

„Salámovou“ metodu by architekt začal od střechy

Každá z navrhovaných variant má svá pro a proti. Postup „salámovou“ metodou, kdy by se v každé letní přestávce mezi sezonami vždy opravila část stadionu, je zřejmě nejlevnější. Podle předběžných odhadů vyjde na zhruba 292 milionů korun. Jenže takto opravená hala bude mít menší možnosti využití.

„I když tam dokážeme dostat vše, co je potřebné pro multifunkci, tak například těžká auta, která by navezla techniku na plochu, se dovnitř nedostanou. Nebudou tam potřebně vysoké stropy,“ pronesl architekt Antonín Buchta, který se na vypracování studií podílel.

Podle něj by v tomto případě bylo nejlepší začít obnovou střechy. „Je tam však riziko, že se nestihne opravit během těch čtyř měsíců, které budou k dispozici. Stavební firmy, které jsem oslovil, si na to příliš netroufají,“ doplnil Buchta.

Negativem výstavby nové haly na současném místě je to, že by hokejová Dukla Jihlava musela hrát minimálně rok v jiném městě.

„Podle mého je to i přesto nejlepší řešení,“ tvrdí občanský demokrat David Beke. Tato stavba by vyšla na zhruba 450 milionů bez daně.

Na tři ledové plochy má Jihlava málo obyvatel

Ještě dráž pak vychází nová aréna na jiném místě - na více než 600 milionů korun bez daně.

„Kromě nákladů na postavení haly a napojení na infrastrukturu musíme také vědět, co se starým zimákem. Je v něm zázemí pro vedlejší malý zimáček. A na to, aby město zvládlo ufinancovat tři ledové plochy, by musela Jihlava mít o 15 až 20 tisíc obyvatel víc,“ nechal se slyšet lidovecký náměstek primátora Jaromír Kalina.

Vytipována jsou pro takovou arénu čtyři místa - u obchodního domu Tesco, u výpadovky na Pelhřimov, v Rantířovské ulici a na Bedřichově blízko sjezdu na dálniční přivaděč. Téměř u všech by však bylo potřeba měnit územní plán.

„I proto jsem pro, abychom pokračovali ve všech třech variantách. Stále nemáme dostatek informací k tomu, abychom se mohli rozhodnout,“ pravil primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Nad Sázavou u Žďáru se tyčí nová moderní kaple, bude archou pro věřící

Kaple Panny Marie Karmelské na okraji obce Sázava nedaleko Žďáru připomíná...

Dosud měla Sázava u Žďáru kromě evangelického kostela jen malou kapličku. Ovšem v neděli královéhradecký biskup Jan...

Do voleb se řítí i Iran-Men, Dlouháni, U mě dobrý či Pozitivní vlna

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Blížící se komunální volby mají zvláště na vesnicích i svoji úsměvnou stránku. Kupříkladu v Nových Dvorech na Žďársku...

Hurá akce za milion a půl, kritizuje opozice opravu „kruháku“ v Pelhřimově

Na křižovatce Pod Kalvárií u kaple sv. Kříže se buduje od začátku dubna kruhový...

Výbojky, které už se nevyrábějí, a položení nových optických kabelů. To jsou položky, které nečekaně zvýšily cenu nové...

Najdete na iDNES.cz