Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastupitelé v Jihlavě znovu projednají parkovací dům za Billou

  16:45aktualizováno  16:45
Jihlavští zastupitelé budou na svém středečním veřejném jednání opět řešit stavbu parkovacího domu. Stále totiž není jasné, kdo a zda vůbec objekt pro 350 aut na třídě Legionářů, v místě současného parkoviště za Billou, postaví a bude provozovat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Na místě za Billou prosazují výstavbu parkovacího domu městští radní. Opoziční zastupitelé za TOP 09 jsou však proti a už na dubnovém zasedání zastupitelů se jim povedlo projekt odložit. "V oblasti, kde se uvažuje o parkovacím domě, není kritický nedostatek parkovacích míst," tvrdí lídr a zastupitel za TOP 09 Martin Fiala.

Náměstek primátora pro dopravu Josef Kodet, který nyní ke schválení předkládá přepracovaný návrh projektu, je ale jiného názoru. "Z provedených analýz se ukázalo jako největší nutnost řešit přednostně parkování v historickém centru města a jeho nejbližším okolí," zdůvodňuje smysl projektu v návrhu Kodet.

Sto milionů na parkovací dům si nejspíš půjčí město

Kritikům parkovacího domu se nelíbí ani cena. Na místě, kde má parkovací dům stát, totiž už parkoviště stojí. Stavba tak nepřinese 350 nových míst, ale jen zhruba polovinu.

"Sto sedmdesát míst v parkovacím domě, tedy zhruba 588 tisíc korun za jedno místo je nadstandardní cena," dodává Fiala. Kodet prosazuje, aby město parkovací dům za sto milionů zaplatilo a v budoucnu i provozovalo. Na to by si vzalo stomilionový úvěr. 

Podle zastupitelů za TOP 09 je ale středeční schvalování úvěru předčasné s ohledem na fakt, že město nemá zpracovanou koncepci parkování. Opozici se nelíbí ani další navyšování výdajů na zpracování analýzy a koncepce parkování ve městě o půl milionu korun.

"Ze strany magistrátu byly učiněny již mnohé kroky a vynaloženy nemalé finanční prostředky, jsme proto toho názoru, že tento ucelený materiál by mohli a měli dopracovat příslušné odbory magistrátu a jejich odborní pracovníci na základě dostupných materiálů a podkladů. A to bez jakéhokoli navýšení nákladů," je přesvědčen lídr topky Fiala.

Pokud přesto stomilionový úvěr na parkovací dům zastupitelé schválí, mělo by to rozjet i úřední povolovací mašinérii vedoucí k samotné stavbě. Město by pak investici splácelo z výnosů za parkování. Podnik Služby města Jihlavy, který podle původní představy města měl dům postavit a následně i provozovat, by schválením tohoto návrhu vypadl ze hry.

Podle komise pro dopravu Rady města Jihlavy však i po dostavbě parkovacího domu bude ve městě nedostatek parkovacích ploch. Podle zprávy komise jen za poslední čtyři roky na Jihlavsku přibylo 30 procent nově registrovaných aut.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Jihlavští fotbalisté slavili, pozvali Spartu. Ale kde byli fanoušci?

Maskot jihlavských fotbalistů na exhibici k 70. výročí klubu

Měla to být fotbalová lahůdka. Na jedné straně stály největší legendy historie FC Vysočina, proti nim se v exhibičním...

Další z rubriky

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

Jihlavu před volbami trápí stále stejné problémy: kanály a zimní stadion

Všech osm lip u morového sloupu je ve vážném stavu. Tři z nich budou muset být...

Rozvíjející se zoo, vylepšená městská hromadná doprava, ale také tápání kolem Horáckého zimního stadionu a nedořešený...

Nový areál Na Losích probudil v Havlíčkově Brodě skomírající atletiku

Atletický areál Na Losích oficiálně otevřely závody štafet brodských základních...

Konečně. Zbrusu nový atletický areál Na Losích v Havlíčkově Brodě už je oficiálně otevřen. V pondělí ráno se o to...

Najdete na iDNES.cz