Brod odmítl krajskou knihovnu. Na stavbu kraje nechce vydat sto milionů

  11:06aktualizováno  11:06
V Brodě shodili knihovnu. SMS s tímto zněním rozesílal v pondělí večer náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD). Reagoval na rozhodnutí havlíčkobrodských zastupitelů, kteří odmítli přistoupit na podmínky Kraje Vysočina a neschválili smlouvy nutné ke stavbě nového sídla krajské knihovny ve městě.

Vizualizace novostavby krajské knihovny, která by měla v budoucnu stát v Havlíčkově Brodě. | foto: Kraj Vysočina

Ačkoliv jde o krajskou stavbu, město by přišla až na 100 milionů korun, což byla pro většinu zastupitelů nepřijatelná cena. Pro upravený návrh zvedlo ruku nejprve 13 zastupitelů, po zpochybnění v opakovaném hlasování 12, o jediný hlas méně, než bylo potřeba. Pro originální verzi se vyslovilo 11 zastupitelů. Hlasování provázely zmatky, výsledek je však jasný - knihovna zastupitelstvem neprošla.

Novostavba krajské knihovny

  • Po letech odkládání výstavby nalezl pro novostavbu krajské knihovny Kraj Vysočina společně s městem prostor vedle kulturního domu Ostrov, v zadní části současného parkoviště.
  • Výstavba měla přijít na zhruba 140 milionů korun, dalších 30 milionů má sloužit na vybavení budovy. Stejně vysokou částku má stát sousední parkovací dům s příjezdovou cestou a úpravou další plochy na parkoviště. Město by dle vlastních propočtů mělo zaplatit polovinu z celkových 200 milionů.
  • Havlíčkův Brod momentálně přispívá krajské knihovně na provoz částkou 7,6 milionu korun ročně. Je to zhruba třetina jejího ročního rozpočtu.
  • V nové budově by se měl příspěvek města zvýšit na 12, případně 10 milionů korun. Od této sumy by si město mohlo po dobu až padesáti let odečítat takzvané odbydlení, sumu v řádech stovek tisíc korun, kterou jí kraj postupně vrátí oněch maximálně 50 milionů vložených do výstavby knihovny.

„Asi jsme boj o knihovnu prohráli,“ musela v úterý dopoledne prohlásit havlíčkobrodská místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD).

Podle starosty Jana Tecla (ODS) však není všemu konec. Ještě tento týden chce svolat kvůli knihovně a smlouvám s krajem seminář pro zastupitele a následně i mimořádné zastupitelstvo, na němž by schválili možná pro město výhodnější návrh spolupráce a financování.

„Pokud to jinak nepůjde, klidně se sejdeme i o víkendu,“ konstatoval.

Nač ten spěch? Příští týden v úterý totiž zasedá krajské zastupitelstvo a to mělo smlouvy potvrdit. Přípravy na stavbu se tím měly naplno rozeběhnout.

Jestliže by do té doby neměl kraj potvrzení, že město knihovnu chce a finančně jí podpoří, nebylo by na kraji prakticky o čem jednat. Joukl při jednání avizoval, že v případě neschválení smlouv ze strany Brodu bod z jednání krajského zastupitelstva stáhne. Tím by došlo minimálně do dalšího krajského zastupitelstva v září k zastavení veškerých příprav na stavbu knihovny. A o měsíc později jsou volby.

Je to krajská knihovna, celou jí měl platit kraj, zní z města

Teď jde však o to, zda během tohoto týdne najde město s krajem společnou řeč. Zřejmě by se musely změnit podmínky kontraktů. Podle těch, které měli zastupitelé na stole v pondělí, se Havlíčkův Brod měl zavázat, že uhradí třetinu ceny stavby nové knihovny. Jde o částku maximálně 50 milionů korun ve dvou splátkách.

Vizualizace nové knihovny

Zároveň se dvěma třetinami mělo město podílet na stavbě sousedního parkovacího domu za 30 milionů, plus na své náklady zajistit další parkovací místa, pozemky a příjezdovou cestu. A aby toho nebylo málo - každý rok přispívat na chod knihovny částkou 12 milionů korun.

„Je to ohromný dopad do rozpočtu města, o kterém se nám před dvěma roky ani v těch nejhorších snech nezdálo,“ konstatoval místostarosta Libor Honzárek (TOP 09). „Je to krajská knihovna, tudíž to celé měla být investice kraje,“ řekl.

Toho rozezlila i forma, jakou kraj nabídku městu podal. „Rodila se o víkendu, zastupitelé ji dostali až před jednáním. O tak zásadní věci neměli dopředu informace. Pak se těžko dělá rozhodnutí s takovým dopadem,“ podotkl.

„Je třeba předem jasně definovat, kolik vše bude stát celkem, za jakých podmínek nebo na jaké další výdaje nám nezbyde, pokud bychom souhlasili,“ doplnil starosta Tecl.

Mnozí v tom viděli diktát kraje, na ten přistoupit nechtěli

Návrh obou smluv přijeli na brodské zastupitelstvo osobně představit náměstek hejtmana Libor Joukl a krajská radní pro oblast kultury Marie Kružíková. Zejména Joukl apeloval na to, aby zastupitelé obě smlouvy neprodleně schválili. Stejně tak měli učinit příští týden i krajští zastupitelé.

„Jestliže smlouvy schválíte, hned se začne projektovat a připravovat stavba. Nové vedení kraje může stavbu knihovny zastavit,“ varoval před blížícími se podzimními krajskými volbami. Zmínil při tom i možné stěhování knihovny do Jihlavy, kde by mohla těžit z návaznosti třeba na vysokou školu.

Rozproudil tím diskusi, která i s přestávkou trvala tři hodiny. Všichni zastupitelé sice prohlásili, že krajskou knihovnu v Brodě chtějí, mnozí ale dávali jasně najevo, že na diktát kraje přistoupit nehodlají. Nelíbilo se jim, že město by hradilo parkovací místa, o nichž se domnívali, že byla součástí knihovny.

A velice se pozastavovali nad požadovaným příspěvkem na provoz ve výši dvanácti milionů ročně, během jednání Kružíkovou spontánně sníženým na milionů deset.

„Nyní platíme sedm a půl milionu. Všude bylo deklarováno, že provoz nového sídla bude levnější,“ podivoval se nad požadavky radní Ivan Kuželka (nezávislý - SNK Broďáci).

Každý občan zaplatí provoz knihovny více než pětistovkou

„Knihovna má teď v Brodě 800 metrů čtverečních, v nové budově jich bude mít trojnásobek. Chceme návštěvníkům nabídnout služby, které by byly dostupné jedenáct hodin denně po sedm dní v týdnu,“ vysvětlovala vyšší náklady Kružíková.

Na to část zastupitelů reagovala tím, že takový rozsah služeb vlastně nikdo nepotřebuje.

„I tak je to strašných peněz. V přepočtu na počet obyvatel města je to, jako by každý občan zaplatil více než pětistovku ročně jen na knihovnu. Takový příspěvek je dvakrát tak vyšší, než platí na knihovnu jiná města,“ argumentoval Jan Schwarz (nezávislý - SNK Broďáci).

Naopak podmínky si přála schválit zastupitelka Eva Vyoralová (nezávislá - Ženy za Brod). „Všechny strany měly krajskou knihovnu v programech. Teď je na ni šance. I když to bude pro město dražší, bude její sídlo luxusnější a větší,“ zmínila.

I Jan Hyliš z ČSSD se snažil získat své kolegy pro. Argumentaci postavil na parkovišti u KD Ostrov, jehož část by měla knihovna zabrat. „Dnes se tam sice parkuje, ale jen proto, že tam někdo dal značku. Není to veřejná plocha, není to parkoviště. Úprava, jak je navržena, by přinesla vedle knihovny 239 nových dobrých parkovacích míst, tedy ještě více, než je tam teď,“ tvrdil.

Situaci v Havlíčkově Brodě se zájmem sleduje i vedení jihlavské radnice. To se netají tím, že by krajskou knihovnu do města rádo přivedlo. „Pochopitelně pokud by v Brodě o krajskou knihovnu nestáli, tak bychom se pokusili ji dostat k nám. Z jednoho jednání brodských zastupitelů se však nedá moc usuzovat, jaké by byly naše šance,“ nechal se slyšet primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Nejčtenější

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Farmář, který blokuje brodský obchvat, může zarazit lyžování na Vysoké

Správce sjezdovky na Vysoké Zdeněk Novotný může, pokud tomu počasí dovolí,...

Jako na veletoči je lyžařský areál Vysoká u Havlíčkova Brodu. Před pár lety byly myšlenky na obří modernizaci areálu,...

KVÍZ: Iglau, Gablonz, Dux... Znáte německé názvy českých měst?

Na historické pohlednici je morový sloup na jihlavském Masarykově náměstí ještě...

Je tu další vlastivědný kvíz Regionů iDNES.cz. Od středověku Němci postupně osidlovali pohraničí českých zemí a...

Jeden z mužů, kteří napadli trenéra Melenovského, dostal pět a půl let

Kvůli napadení a zranění hokejového trenéra Marka Melenovského stanul před...

V případu červnového napadení bývalého hokejisty Marka Melenovského na jihlavském náměstí padl první trest. Jeden ze...

Další z rubriky

Zimní stadion v Jihlavě půjde k zemi, hokej do azylu, rozhodli zastupitelé

Jihlavští zastupitelé rozhodli, že stará budova Horáckého zimního stadionu...

Dva až tři roky v exilu a v roce 2023 nová hala na místě té stávající. Tak vypadá ideální scénář řešení Horáckého...

Zákaz stání zůstal v Jihlavě i po opravě mostu, lidé v ulici nezaparkují

Po obou stranách ulice Dlouhá stezka se od rekonstrukce Brněnského mostu nedá...

Po rekonstrukci Brněnského mostu v Jihlavě zůstala lidem z ulice Dlouhá stezka nepříjemná „památka“ - značky zakazující...

Nejvyšší most na D1 oslavil čtyřicetiny, testovali ho i odpálením raket

Letecký snímek ukazuje rozestavěný most v plné parádě. Stavba nad údolím Oslavy...

Už čtyřicet let jezdí auta po dálničním mostu, který spojil dva břehy hlubokého údolí řeky Oslavy ve Velkém Meziříčí....

Najdete na iDNES.cz