Výměna palivových kazet v Jaderné elektrárně Dukovany.

Výměna palivových kazet v Jaderné elektrárně Dukovany. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zastupitelé v Bystřici schválili referendum o výrobě jaderného paliva

  • 12
Zastupitelé v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku rozhodli o vypsání referenda, které bude spojené s komunálními volbami. V něm obyvatelé města rozhodnou, zda v tamní průmyslové zóně umožní investorovi postavit závod na výrobu jaderného paliva.

Obyvatelé více než osmitisícového města dosud podobný návrh odmítali. A právě to byl důvod pro vypsání referenda.

Ve středu vypsání referenda schválili zastupitelé. Na tom, že by obyvatelé měli o případné stavbě závodu na jaderné palivo rozhodnout sami, se shodlo všech 18 přítomných členů.

UJP Invest

UJP Invest, s.r.o., patří společnosti UJP Praha, která mimo jiné vyrábí zdravotnické prostředky pro radioterapii. Záměr výstavby závodu na palivo pro jaderné elektrárny minulý pátek potvrdil Jaroslav Macoun, projektový manažer UJP Invest. V úvahu podle něj připadá několik průmyslových lokalit, a to i na Slovensku. Podle něj je ale základním předpokladem to, že region musí o takovou investici stát.

Kvůli vyhlášení referenda ještě zasedne i mimořádně městské zastupitelstvo 23. července.

"Referendum se musí konat do 90 dnů od vyhlášení. My ho chceme mít ke komunálním volbám které jsou 10. a 11. října," vysvětlil postup zastupitelstva starosta Karel Pačiska (ČSSD).

Firma UJP Invest by chtěla v Bystřici postavit areál zhruba na dvanácti hektarech. V hospodářsky slabším regionu by našly nové uplatnění asi dvě stovky zaměstnanců. Vyrábělo by se tu jaderné palivo pro atomové elektrárny.

Jenomže proti se postavila část místních podnikatelů a lidé ve městě začali minulý týden podepisovat petici za referendum. Petici organizuje spolek Bystřičáci.

"Zastupitelé schválili i naši otázku pro referendum," je spokojen Vít Novotný ze spolku Bystřičáci. Pod peticí, která vyhlášení referenda požaduje, se podle něj zatím sešlo kolem 500 podpisů. Zastupitelé by referendum vyhlásit museli, pokud by aktivitu podpořilo 1 400 místních lidí.

Sběr podpisů bude podle Novotného pokračovat až do příštího zasedání zastupitelstva. "Kdyby z nějakého důvodu k vyhlášení referenda nedošlo, abychom mohli předložit návrh jako občané," zdůvodnil.

Do bystřické průmyslové zóny se investoři moc nehrnou kvůli horší dopravní dostupnosti města. Lidé v regionu jsou zvyklí na práci s uranem, protože v nedaleké Dolní Rožínce se uranová ruda těží přes půl století. V novém závodě by podle UJP pracovalo až 200 lidí. Podle odpůrců projektu by ale šlo většinou o vysoce odborná místa, která by nebyla pro místní lidi.

V bystřické zóně bylo pro UJP rezervováno od loňského prosince kolem 11 hektarů pozemků. Další potřebnou smlouvu ale bystřické zastupitelstvo letos v březnu neschválilo.

,