Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlava rozhodne o budoucnosti zoo. Má poslední možnost na rozšíření

  10:47aktualizováno  10:47
Jihlavská zoo je nejnavštěvovanější turistický cíl na Vysočině. V pondělí má před sebou důležitý den. Na radnici se bude debatovat o poslední možnosti rozvoje zahrady směrem do sousední Modety. Nápad přednesl bývalý ředitel zahrady Vladislav Jiroušek. Ne všichni zastupitelé jsou mu ale nakloněni.

Areál Modety sousedí se zoo v Jihlavě. | foto: Jaroslav Paclík, MF DNES

Na scénu se znovu vrací už na radnici tolikrát diskutovaný areál Modety v těsném sousedství rozpínající se zoo. Firma se netají záměry areál prodat. A pro zoo by to byla další možnost jejího rozvoje. Chybí jí odpovídající kancelářské zázemí, ale i třeba restaurace.

Jak šel čas

rok 2009 - O pozemky má zájem developer Tulip Property Development, který uvažuje o stavbě restaurace a nevylučuje ani byty.

leden 2010 - Nesouhlas s výstavbou bytů vyjádřilo v petici 1 071 lidí. Primátor ji přijal.

duben 2010 - Zastupitelé už podruhé těsnou většinou zamítli možnost, že by areál firmy Modeta Style u zoo koupil investor.

září 2010 - Zastupitelé o jediný hlas rozhodli, že město bude jednat o koupi areálu textilky. Majitelé chtějí 56 milionů.

prosinec 2010 - Nové zastupitelstvo dostalo posudek objednaný městem. Objevuje se v něm částka 30 milionů.

rok 2012 - Město dostalo od firmy nabídku na odkoupení části pozemků pod silnicí a plochu pro stavební dvůr.

listopad 2012 - Zastupitelstvo odsouhlasilo odkup pozemků za 9,3 milionu korun.

prosinec 2013 - Zastupitel a exředitel zoo Vladislav Jiroušek předkládá záměr odkupu zbývající části areálu Modeta Style.

Bývalý ředitel jihlavské zoo a městský opoziční zastupitel za Krásnou Jihlavu Vladislav Jiroušek proto v pondělí na zasedání zastupitelstva znovu předloží návrh na schválení odkupu továrního areálu Modety. "Už to tlačíme před sebou dvě volební období a chtěl bych to ještě do konce tohoto období úspěšně uzavřít," řekl Jiroušek.

Samotný návrh předložený Jirouškem by město nezavazoval k odkoupení areálu, ale pouze k vypracování kupní smlouvy. "Řekl bych, že tento návrh je pro zastupitele neškodný, protože teprve pak budou zastupitelé rozhodovat, na základě návrhu kupní smlouvy, zda ji město uzavře, nebo ne," dodal Jiroušek.

Jako argument pro odkup areálu Modety městem Jiroušek v návrhu uvádí, že objekt leží v centru zoo. "Pokud by objekt získal jiný vlastník, zoo připravíme o poslední možnost rozvoje," uvádí v návrhu mimo jiné Jiroušek.

"Nový vlastník by zcela jistě svými provozy parazitoval na návštěvnících zoo," dodává v odůvodnění návrhu.

Nechme to na soukromníkovi, nabádá jihlavský primátor

"S panem Jirouškem se shodujeme, co by v té lokalitě mělo být, ale on je přesvědčen, že město by areál mělo koupit, zainvestovat do něj a služby provozovat. Já si myslím, že toto je příležitost pro soukromou sféru, které tam městská zoo přivede návštěvníky a zároveň to pomůže zoo," nesouhlasí jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS).

"Současná zoologická zahrada s návštěvností, kterou dnes má, by měla mít minimálně tři restaurace s kuchyní. A ona nemá žádnou," podotkl Jiroušek.

Podle bývalého ředitele zahrady se v restauračním provozu pro zoo, potažmo pro město, skrývá další, prozatím neodhalený zdroj příjmů. "Jak znám západní zahrady, tak tržba ze vstupného je majoritní, ale hned za ní jde tržba z gastra. A to jsme podcenili, když jsme zahradě takový provoz neumožnili. Teď je jedna z posledních šancí," argumentuje exředitel zoo.

Podle Jirouška už zahrada navíc nemá ani vyhovující kancelářské prostory. "Dnes je v těch současných dvojnásobek lidí, než když jsem je budoval," říká.

Současnou administrativní budovu zoo by nejraději zdemoloval, čímž by více propojil starou a novou část zoo, kterou nyní u expozice hrochů spojuje pouze docela úzký krček.

Úzkým chodníkem chodí stovky lidí, jezdí tudy i vláček

"Úzkým prostorem musí projít ročně 400 tisíc lidí, jezdí tam vláček a už tam došlo k úrazu. S tím se musí něco dělat," dodal další argument Jiroušek. A jako řešení by viděl právě přestěhování kanceláří zoo do budovy Modety a následnou demolici administrativní budovy zahrady.

Ředitelka zoo Eliška Kubíková by splynutí areálu Modety se zoo uvítala.

Fotogalerie

"Myslím, že je ale příliš brzy mluvit o tom, k čemu bude ten objekt sloužit, pakliže ho město koupí. Rozhodně bych netrvala na tom, že celý objekt musí striktně sloužit pouze zoo. Zcela jistě by ale měl korespondovat se zoo a činnosti by se měly vzájemně doplňovat a podporovat," řekla Kubíková.

Jednatel společnosti Modeta Style Alex Rauscher se před jednáním zastupitelů k záměru odmítl vyjádřit.

Jiroušek je navíc přesvědčen, že již nikdy v budoucnu město nekoupí objekt Modety tak výhodně jako nyní. Už dříve, když se zastupitelé odkupem areálu zabývali, byla řeč o 56 milionech korun. Loni město koupilo od Modety alespoň část pozemků za devět milionů korun.

Cenu by měl určit odhad. Podle Jirouška je to pozitivní posun

V nynějším Jirouškově návrhu se cena neuvádí. Jiroušek podle svých slov osobně s vedením Modety jednal.

"O ceně jsme se nebavili, protože vedení podniku je nakloněné tomu, že město si udělá odhad, který podnik bude respektovat, což bych řekl, že je velice pozitivní posun. Netrvají na minimální hranici kupní ceny," řekl Jiroušek. "Kdyby ale byl odhad extrémně nízký, tak by asi s tím problém mohl být," dodal.

A ještě v pátek odpoledne ohledně dnešního schvalování návrhu působil sebejistě. "Samozřejmě jsem to se zastupiteli projednával, projde to, jinak bych to nepředkládal," věří.

Návrh musí schválit nadpoloviční většina hlasů sedmatřicetičlenného zastupitelstva. Už v září roku 2010 zastupitelé o jediný hlas rozhodli, aby město areál odkoupilo. Jenže to bylo před volbami, ve kterých se obsazení radnice a zastoupení sil změnilo.

Současná vládnoucí koalice je proti

Současná radniční koalice složená z ODS, ČSSD a KDU-ČSL je vůči záměru skeptická. "V žádném případě takový návrh nemůžu podpořit a doufám, že většina zastupitelů ho nepodpoří, protože jsme zodpovědní za udržitelný rozvoj města. Dalším rozšiřováním zoo se městu budou zvyšovat provozní výdaje," nesouhlasí primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS). Proti je i náměstek primátora Josef Kodet (KDU-ČSL).

"Tak, jak je návrh podaný, není k podpoření. Nevíme, co bychom si s tím počali. Ani město ani zoo by provoz restaurace neprovozovalo, návrh nepodpořím," řekl Kodet.

Podobně hovoří i náměstek primátora pro oblast majetku František Zelníček (ČSSD). "Bylo by hezké, kdyby to město vlastnilo, ale pokladna není bezedná. Pokud by se na to získaly nějaké dotační tituly, dalo by se o tom jednat," řekl Zelníček.

"Záměr jednat o odkupu zbývající části areálu ale není nic proti ničemu. Ale nechat zpracovávat kupní smlouvu, když nevíme, jaká ta cena bude, jak se bude vyvíjet, to se mi nezdá," dodal náměstek primátora Zelníček.

Z minulého návrhu byli někteří zastupitelé zděšeni

Proti je i opoziční zastupitel Martin Fiala (TOP 09). "Zoo se pro město postupně stává neuvěřitelnou zátěží. Jedna věc je něco postavit a druhá věc je potom platit provoz, další rozšiřování zoologické zahrady je nesmysl, který akorát bude stát peníze," argumentoval Fiala.

Podle komunistického zastupitele Ladislava Vejmělka se spolu v klubu dohodli, že Jirouškovu návrhu vyjdou vstříc. Hlasy komunistů však ke schválení návrhu stačit zdaleka nebudou.

Už v minulém volebním období Jiroušek představil studii využití areálu Modety pro potřeby zoo. "Plánovalo se v ní vybourat mezipatro a udělat z objektu tropickou halu s restaurací a dalším zázemím," připomněl Jiroušek.

Prezentace však podle něj byla chyba. "Studie projekt řešila grandiózně, byla velkorysá a zastupitelé se toho zděsili," dodal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Brod přidal po bouřlivé debatě milion na střechu kostela z 13. století

Kostel svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě.

V dohledné době by se měla dočkat opravy jedna z nejcennějších, ale zároveň také nejzanedbanějších památek v Havlíčkově...

Exstarosta odsouzený za podvody může do voleb, z vězení ho pustili

Bývalý starosta Lipnice Ladislav Horký před havlíčkobrodským okresním soudem.

Kandidatuře bývalého starosty Lipnice nad Sázavou Ladislava Horkého v letošních komunálních volbách už nestojí nic v...

Střecha odlétla jako skořápka, vzpomíná na bombu veterán z Afghánistánu

Ivan Vorel pracuje jako technik na náměšťském letišti. Jeho kolegové považují...

Čeští vojáci se zúčastní pochodu válečných veteránů Remembrance Sunday v Londýně. Jedním z nich bude Ivan Vorel z...

Personal Consult s.r.o.
HR Manager (východní Čechy)

Personal Consult s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 50 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz