Jihlava uvažuje o zřízení uměle zasněžované a udržované běžkařské trati v nové volnočasové lokalitě Český mlýn. Sněhová děla a rolbu by si půjčovala, mimo jiné i z lyžařského areálu Šacberk. Ilustrační snímek

Jihlava uvažuje o zřízení uměle zasněžované a udržované běžkařské trati v nové volnočasové lokalitě Český mlýn. Sněhová děla a rolbu by si půjčovala, mimo jiné i z lyžařského areálu Šacberk. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Jako ve Vysočina areně. Jihlava chce uměle zasněžovat běžkařskou trať

  • 11
Běžkařské tratě přímo v Jihlavě. To byla jedna z vizí, s níž vznikal v prosinci otevřený volnočasový areál Český mlýn. Kilometrovou trať podél řeky by mohla zasněžovat vypůjčená sněhová děla, stopu by upravovala rolba. V jiných městech nevídaná vymoženost by přišla na statisíce korun za sezonu.

„Celý prostor je zatím v syrovém stavu, zeleň potřebuje nějaký čas, aby vzešla. I proto jsme nepočítali s tím, že bychom připravili tratě už letos. Musíme ještě všechno promyslet a případně bychom je nachystali na příští rok,“ pronesl náměstek jihlavského primátora Jaroslav Vymazal.

A je toho hodně, o čem je potřeba přemýšlet. Město, které celý areál vlastní, totiž uvažuje o tom, že by zhruba kilometr dlouhý okruh případně i uměle zasněžovalo.

„Vše je na to stavebně připraveno. Přípojka elektrické energie je tam zavedena, navíc je v blízkosti i voda, která je potřeba k výrobě umělého sněhu,“ vypočítává Vymazal s tím, že díky jezu není potřeba ani budovat speciální nádrž. „Tím se vše zlevňuje.“

I přesto se však náklady na jednu sezonu budou počítat nejspíš v řádech statisíců. „Kalkulace máme, ale z hlavy je neznám. Navíc je budeme na jaře, nebo v létě revidovat, takže určitě dojde ke korekcím,“ nechtěl sdělit přesnou částku Vymazal.

V Novém Městě stojí zasněžování až tři miliony ročně

Na Vysočině se momentálně umělým sněhem pokrývají běžkařské tratě pouze ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě, kde se starají o čtyři kilometry tras. „Jejich příprava nás během průměrné zimy vyjde na dva až tři miliony korun,“ uvedl Lubomír Buchta z tamního sportovního klubu.

O záměru města uměle zasněžovat běžkařskou trasu už nějakou dobu ví provozovatel sjezdovky na Šacberku Pavel Havlíček. Ani on si však netroufá odhadnout, na kolik by mohla jedna sezona vyjít. „Nedá se to přesně vyčíslit, je tam spousta proměnných,“ řekl.

Pokud by se město vydalo cestou, že si potřebné vybavení pronajme, muselo by podle něj počítat s tím, že za jedno sněhové dělo na sezonu vydá 80 až 100 tisíc korun. Stejnou částku by bylo potřeba vydat i za mobilní čerpadlo.

„Dle mého odhadu by na takový ovál byla potřeba tři děla, která by jej dokázala zasněžit za deset dní. Pak ovšem musíte přičíst energie a náklady na obsluhu. Další peníze pak stojí samotná prvotní úprava oválu, na nějž by byla nejlepší rolba,“ vypočítává Havlíček, který připomíná, že velký vliv na náklady má i počasí.

Areál se bude muset dotovat, ve hře může být i vstupné

V praxi vypadá momentální představa magistrátu tak, že by dělo vyrábělo sníh, který by se foukal na hromadu na parkovišti. Z ní by se pak nakladači převezl na trať a poté rolbou upravil.

Sněžná děla ani rolbu pro úpravu sněhu magistrát ve svém majetku nemá. „Dělo bychom s největší pravděpodobností koupili a rolbu si pronajali ze Šacberku nebo jiného areálu,“ tvrdí Vymazal.

Podle Havlíčka stojí dělo v základní verzi zhruba 750 tisíc korun. „A ani přeprava rolby není jednoduchá. Je to stroj, který má šest metrů. Musíte ho naložit na kamion a pro převoz možná i odstrojit. A to je další den práce,“ připomíná Havlíček.

Podle něj je už teď zcela jisté, že běžkařský areál si na svůj provoz nevydělá a město jej bude dotovat. „Teď záleží zda plně, nebo zavede vstupné,“ dodal.