Firma Zdeňka Juřici vyvíjí nové modely babyboxu. Velký pokrok znamenalo jeho

Firma Zdeňka Juřici vyvíjí nové modely babyboxu. Velký pokrok znamenalo jeho napojení na počítačovou síť nemocnic. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Klimatizace a topení dala výrobcům babyboxu pořádně zabrat

  • 5
Firma Zdeňka Juřici z Náměště nad Oslavou má republikový primát. Vyrábí totiž zařízení, která pomáhají zachránit novorozence, o něž jeho rodiče nemají zájem. Takzvaný babybox už dokonce dokázala napojit i na počítačovou síť nemocnic, takže je do něj přístup z každé připojené stanice.

Přes dvacet let podniká Zdeněk Juřica v Náměšti nad Oslavou. Nyní jeho firma vyrábí nový typ babyboxů.

"Bylo to docela komplikované. Pan Hess (autor myšlenky babyboxů - poznámka redakce) se o nás dozvěděl přes známé. My jsme v té době ale zrovna rekonstruovali malou vodní elektrárnu, takže jsme neměli čas. Pan Hess zadal výrobu asi šesti firmám, ale nedopadlo to dobře. Až my jsme parametry splnili," usmíval se Juřica.

Náměšťská firma Zdeňka Juřici tedy vyrobila vůbec první prototyp speciálního zařízení, který prošel zkušebním provozem a dostal certifikát. "Není to ale jen moje zásluha," bránil se výrobce.

"Snažili jsme se zkonstruovat moderní zařízení a na výrobě se podílelo mnoho lidí a firem. Například skříň jsme řezali laserem v Mohelně," dodal Juřica.

Topení a klimatizace dala zabrat

Přes veškerou snahu a kvalitní techniku výrobce několik věcí na babyboxu potrápilo. "Je to hodně specifická a speciální věc, takže jsme se potýkali s některými problémy. Co nám to třeba dalo, než jsme vyřešili topení a klimatizaci!" vzpomínal výrobce.

Nakonec byl nový prototyp založen na tom, že se výrobci snažili navázat na předešlý model a vylepšit jej. Což se i podařilo.

Model na míru nemocnice

"Starý model musel být například připojen k monitorovacímu panelu kabelem, který však nemohl být delší než sto metrů. To byl však v některých nemocnicích problém, protože pak nemohl být umístěn poblíž dětského oddělení. Vyřešili jsme to počítačovou sítí. Babybox se napojí do sítě a kdekoli v nemocnici se pak pomocí počítače dá připojit na monitorovací zařízení," vysvětlil Juřica, který proto musel vytvořit speciální program.

Výroba prvního prototypu trvala asi půl roku, předcházela jí však spousta diskusí. Další babybox by mohl být ještě vylepšený.

"Je to individuální, protože některé věci musíte přizpůsobit dané nemocnici, místu, kde box bude, jestli bude na severní nebo jižní straně a podobně. Jedná se o velmi složité zařízení," naznačil Juřica.