Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stal jsem se obětním beránkem, vzpomíná bývalý ředitel brodské nemocnice

  11:18aktualizováno  11:18
Jeho jméno se před téměř deseti lety objevovalo v médiích velmi často. Coby tehdejší ředitel nemocnice v Havlíčkově Brodě byl zmiňován v případu heparinového vraha Petra Zelenky. Poté se však stal další osud Josefa Pejchla pro většinu lidí zapomenutým.

Josef Pejchl nakonec sám stanul před soudem v Havlíčkově Brodě, obviněn byl ze zatajení trestného činu. Po odvolání byl osvobozen. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Ale nechcete se ptát na Zelenku, že?“ ptá se Josef Pejchl okamžitě poté, co zjistí, kdo mu volá. V létě to bude deset let od doby, kdy zdravotník Petr Zelenka začal v havlíčkobrodské nemocnici svévolně podávat pacientům heparin. Deset jich zemřelo.

A jen o něco méně to bude od doby, kdy o Josefu Pejchlovi bylo na Vysočině slyšet naposledy. I proto je někdejší ředitel nemocnice v Havlíčkově Brodě aktérem dalšího dílu pravidelného pátečního seriálu MF DNES Zapomenuté osudy.

Éra Josefa Pejchla v havlíčkobrodské nemocnici trvala tři roky. Jmenován byl, když se zdravotnické zařízení ocitlo ve velkých finančních problémech. „Když jsem nastupoval, mělo padesátimilionové dluhy. Za tři roky se hospodaření dostalo do kladných čísel,“ vzpomíná.

Jenže pak přišel rok 2006 a kauza „heparinových vražd“. Vedle zdravotníka Petra Zelenky, který byl za vraždy pacientů odsouzen na doživotí, případ odnesl i Pejchl. V prosinci ho tehdejší vedení kraje odvolalo.

„Stal jsem se obětním beránkem. Někdo to odnést musel,“ opakuje od té doby. A s hořkostí v hlase to zmiňuje i dnes. Tehdejší hejtman Miloš Vystrčil Pejchlovo odvolání vysvětloval hrubým manažerským pochybením a nedostatečnou komunikací s krajským úřadem.

„Bylo to celé zbytečně vyhrocené, hektické a zbrklé. Okolo případu se strhl obrovský humbuk. Mělo se to řešit víc v klidu, s chladnou hlavou,“ myslí si dnes. „Když se ohlédnu zpět, na svém jednání bych nic neměnil,“ říká rozhodně.

Aby toho nebylo na odvolaného ředitele málo, na základě anonymu začala policie a následně i soud prošetřovat jeho roli v odhalování vražd. Josef Pejchl tak stanul před soudem v Havlíčkově Brodě, obviněn byl ze zatajení trestného činu. Po odvolání byl osvobozen, nakonec se mu za stíhání v roce 2009 ministerstvo spravedlnosti omluvilo. „Celé to období bylo neskutečné peklo,“ přiznal v jednom z minulých rozhovorů.

Do zdravotnictví se Pejchl vrátil až roky po odvolání v Brodě. Nejprve jako náměstek nemocnice ve Znojmě, pak jako ředitel zachraňoval nemocnici v Kyjově, zasedal v představenstvu a dozorčí radě nemocnic Pardubického kraje, teď dva a půl roku vede nemocnici ve Vysokém Mýtě.

I když má ekonomické výsledky, ne vždy si sedne s personálem. Například v Kyjově se proti němu rozjelo hned několik kampaní.

Jeho pověst ho předchází. „Když jsem nastupoval, všichni byli nastražení, co přijde,“ vypráví. „Je to zbytečná gloriola. Nemám rád spojení krizový manažer. Ale je fakt, že nastupuji tam, kde je třeba řešit finanční problémy nebo rozkrýt chyby v hospodaření, a to někomu třeba vadí,“ domnívá se.

Na Vysočinu, kde stále žije, by se rád profesně vrátil. „Mé jméno tu ale stále politiky dráždí,“ tvrdí.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Najdete na iDNES.cz