Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nádraží v Pacově je ostudou Vysočiny. Ani nový majitel ho zřejmě nespasí

  18:36aktualizováno  18:36
Nádraží v Pacově na Pelhřimovsku patří k nejzanedbanějším v kraji. Nádražní budova je už několik let zavřená, její střecha poničená. Během několika měsíců by ji spolu s dalšími budovami měla převzít od Českých Drah Správa železniční dopravní cesty. V první řadě chce ale investovat do frekventovanějších nádraží.

Nádraží v Pacově dnes patří mezi nejvíce zanedbané na Vysočině. | foto: Michaela Koubová, MF DNES

Rozbitá okna, posprejované zdi, zabedněné a uzamčené dveře. To je dnešní podoba kdysi úhledného nádraží stojícího na trati z Jihlavy do Tábora.

Vlakové nádraží v Pacově

Výstavba železnice v úseku kolem Pacova byla po mnoha letech jednání zahájena v roce 1887, hlavní nádražní budova začala sloužit od prosince 1888.

Stanice ležící na trati z Pelhřimova do Tábora měla už tehdy velkorysý perón, za který měl Pacov vděčit přízni vrchního železničního inspektora Klemenčiče.

Poslední generální oprava stanice se uskutečnila přesně po sto letech. Od roku 2006, po zavedení dálkového řízení trati z Pelhřimova, není ve stanici personál. A kvůli opakovanému vandalství, kdy se v roce 2008 musely opravovat toalety, došlo k úplnému uzavření objektu.

Nádražní budovu v Pacově, stejně jako další stanice v republice, by měla od Českých drah přebírat Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). „Reálné přípravy tohoto kroku už probíhají,“ uvedla mluvčí drah Kateřina Šubová.

Správa železniční dopravní cesty předpokládá, že budovy na ni přejdou pravděpodobně letos v dubnu. „Pacov do nich spadá,“ potvrdil mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

„Nově získané budovy, které projdou nezbytnou rekonstrukcí a nutnými opravami, se budeme snažit dále pronajímat. Nabídneme je i státní správě k umísťování svých úředníků. Máme zájem, aby objekty byly nadále plně využívány,“ nastínil Illiaš s tím, že SŽDC chce během dvou let do budov investovat zhruba 800 milionů korun. Čerpat na to chce ve velké míře, až z 80 procent, dotace z fondů Evropské unie.

V první etapě bude opraveno okolo padesáti budov. Povětšinou se má jednat o větší a frekventovanější míst. Na Vysočině se to týká nádraží Horní Cerekev a Jihlava-město.

Fotogalerie

Drobné provozní opravy, jako je třeba odstranění zatékání do budov či výměna rozbitých oken, se budou dělat u všech objektů, jejichž stav si to vyžádá.

Otázkou zůstává, zda u některých objektů v bídném stavu nepřijde na řadu spíš prodej či v krajním případě i demolice.

„K tomuto většinou dochází u velkých budov na málo vytížených tratích, kde jsou náklady na údržbu příliš vysoké a ani stav stanic není dobrý. V těchto případech správa postaví menší zastávku - čekárnu pro cestující,“ uvedl Marek Illiaš. Zdemolování se podle něj pochopitelně vyhne těm objektům, které jsou památkově chráněné.

Město zatím odkoupení nádražní budovy neplánuje

Prodej je jednou z možných variant, jak najít pro opuštěné a často zdevastované budovy další využití. Občas je to ale podle mluvčího SŽDC problém.

„Města a obce nabývají dojmu, že bychom na ně měli nádraží převést v podstatě bezúplatně, nebo za symbolickou částku. To ale není možné, protože pořád hospodaříme se státním majetkem, který je pouze pod naší správou. Po tomto sdělení města a obce ztratí většinou zájem,“ popsal Illiaš.

Město Pacov již v minulosti od Českých drah odkoupilo v okolí nádražní budovy některé zatravněné plochy. „Nebyly udržované a jedinou možností bylo vykoupit je a začít se o ně starat,“ uvedl starosta Lukáš Vlček.

Dodal, že radnice v současné době o koupi místního nádraží neuvažuje, protože chybí konkrétní záměr pro jeho využití. Do budoucna by se tomu nebránil, pokud by záměr existoval a zároveň byla stanovena přijatelná kupní cena.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Další z rubriky

VIDEO: Technici vynášeli na meteorologický stožár tunový box na přístroje

Technici 15. března 2018 vynesli na stožár atmosférické stanice Křešín na...

Na čtvrtkilometrovém stožáru atmosférické stanice Křešín na Pelhřimovsku se objeví nové přístroje za zhruba 25 milionů...

V KSČM rozhodovaly známosti, ne program, hájí zastupitel přestup k ANO

Jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.

Stranu ovládli funkcionáři, a tak přestala plnit svůj program. To jsou hlavní důvody, které uvádí nejmladší jihlavský...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Najdete na iDNES.cz