Speciální prohlídky na zámku v Brtnici na Jihlavsku.

Speciální prohlídky na zámku v Brtnici na Jihlavsku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Chátrající zámek v Brtnici se po více než půl roce znovu otevřel

  • 0
Zámek v Brtnici znovu zpřístupnil své komnaty. Chátrající památka otevřela své dveře na pravidelných prohlídkách až do 1. ledna. Zájemci mohou vidět i dosud nepřístupnou hradní místnost.

Ve středu provedl organizátor prohlídek Petr Veselý po zámku první dva zájemce. A ve čtvrtek se prohlídky zúčastnila pouhá jedna žena. "Zatím o prohlídce moc lidí nevědělo, bylo to připravené na poslední chvíli," řekl Veselý. Vánoční exkurze po brtnickém zámku však budou pokračovat třikrát denně i v dalších dnech až do 1. ledna.

Prohlídky jsou koncipované v podobném duchu, jako byli návštěvníci zvyklí už dříve. Mohou si vybrat buď kratší, anebo prodlouženou trasu.

"Na zámku je zima a třeba pro návštěvy s dětmi je tak kratší, padesátiminutová prohlídka vhodnější a navíc i cenově přijatelnější," dodal.

Fotogalerie

Zájemci o půl hodiny delší trasu však mohou nahlédnout i do pozdně gotického sklepení. To bylo dosud přístupné pouze na kastelánských prohlídkách, kam bylo nutné se předem objednat.

Mimo pozdně gotického sklepení návštěvníci uvidí vůbec poprvé jednu z hradních přízemních místnůstek z 30. let 15. století.

"Ta nebyla veřejnosti zpřístupněna dosud nikdy," řekl průvodce. Dále se mohou návštěvníci ještě těšit na prádelnu a zbytky černé kuchyně. "Je to jednorázová akce, jaké další budou prohlídky, to se teprve uvidí," dodal Veselý, jenž v Brtnici žije od roku 1990.

Zámku škodí spory o majetek

Brtnický zámek už řadu let chátrá kvůli nedořešeným restitučním majetkovým sporům. "Soudní spory zámku určitě škodí," řekl k situaci průvodce s tím, že stav nechce více komentovat. Faktem však je, že od začátku června byl kvůli majetkovým tahanicím zámek pro veřejnost zavřený.

Petr Veselý, který byl průvodcem už i dříve, nyní uzavřel dohody o prohlídkách zámku s oběma stranami léta se vlekoucího sporu.

Zimní prohlídky zámku v Brtnici

Prohlídky se konají od 26. 12. do 1. 1. denně vždy v 10:00, 13:00 a 15:00 v doprovodu průvodce.

Lidé opět nahlédnou do interiérů zámku. K vidění bude i Sál vjezdů, nejzachovalejší a nejcennější sál se štukovou výzdobou. Na stěnách visí velkoformátová plátna z roku 1723, která zachycují příjezdy císařských panovníků na zdejší panství. Dále standardní 50minutový okruh nabízí kapli, Modrý salonek s náhrobkem Hynka Brtnického či Sál předků.

Součástí tohoto okruhu je i byt posledních majitelů s kuchyní. Plné vstupné je 60 Kč, snížené 40 Kč a pro rodiny s dětmi (2 dospělí a až 3 děti) platí vstupné 160 Kč.

Novinkou je pak možnost zakoupit si vstupenku na rozšířený základní okruh dlouhý 80 min., který návštěvníky navíc zavede do středověkých prostor bývalého hradu. Mimo pozdně gotického sklepení návštěvníci uvidí vůbec poprvé jednu z hradních přízemních místnůstek z 30. let 15. století. Také se mohou těšit na prádelnu a zbytky černé kuchyně. Rozšířený okruh stojí 80 Kč, snížené 50 Kč a rodinné 210 Kč.

Letos 1. března soud rozhodl, že zámek patří Nadaci Svébyt, vedené Olegem Rybnikářem. Do té doby bylo vlastnictví zámku přiřčeno Stavebnímu bytovému družstvu Svébyt v likvidaci. Od něj měla zámek pronajatá společnost Opus Moraviae, jež se v rámci možností snažila zámek udržovat.

Na podzim však likvidátor stavebního družstva Svébyt v likvidaci Tomáš Zachat podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Spory se tak opět protáhnou na neurčito.

"Pro nás by bylo důležité mít konečně nějakého partnera, s kým můžeme jednat. Jak se to neustále mění, komplikuje situaci, protože žádáme o dotace a potřebujeme plné moci od vlastníků zámku. Jsme z toho rozladění, byli bychom rádi, kdyby konečně soudní spory ustaly a zámek měl jednoho majitele, hlavně ať ten zámek stojí, opravuje se a dominanta nám v Brtnici zůstane," řekla místostarostka Brtnice Miroslava Švaříčková.

Do zámku stále zatéká. Příští rok budou pokračovat opravy střech

Na zámku až do příchodu letošní zimy řemeslníci pracovali na opravě střechy západního křídla na druhém nádvoří stavby. Tam se oprav kromě krytiny dočkaly také komíny.

"Havarijní stav na zámku žádný vyhlášen není, i když krovy nejsou v nejlepším stavu, ale žádné zřícení nehrozí," řekl Veselý. Na několika místech však podle něj do zámku stále zatéká.

S opravami se snaží vypomoci i tamní radnice. "Na základě plných mocí majitele, který je zrovna majitelem, žádáme z ministerstva kultury o dotace z programu na záchranu architektonického dědictví," řekla místostarostka Švaříčková.

Městští zastupitelé v Brtnici se zavázali každoročně z městského rozpočtu přispět na opravy zámku do tří set tisíc korun. "V tom chceme pokračovat i nadále, ať to bude se zámkem, jak to bude," dodala místostarostka Brtnice.

Nejprve začaly opravy na třetím nádvoří zámku, kde se spravily komíny a střechy a usadily nové klempířské prvky. Letos řemeslníci pracovali na druhém nádvoří zámku. V opravách střech na tomto nádvoří by se mělo pokračovat i v roce 2013.

Vloni se však znenadání propadla i část střechy na prvním nádvoří. Tam zámek dostal novou střechu i s konstrukcí krovu (více o opravě čtěte zde).

"Práce na zámku by bylo nutné spousta, nejen na obnově stavby, ale třeba i na restaurování pláten," dodala Švaříčková.

Na nejnutnější opravy zámku v roce 2012 padlo 1,14 milionu korun, včetně dotací z ministerstva kultury.

Zámek je neodmyslitelnou dominantou Brtnice. V příštím roce se tu bude odehrávat 21. až 23. června i tradiční Brtnická kovadlina. O rok později bude nádvoří znovu hostit tradiční dřevorubecké závody. V roce 2015 by pak měl městem, u příležitosti výročí morové rány v roce 1715, putovat historický průvod. "A ten si bez zámku nedovedu představit," dodala Švaříčková.