Zámek Valeč

Zámek Valeč | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zámek sloužil jako sklad zeleniny i stáje, teď znovu láká k návštěvě

  • 0
Už ze silnice z Třebíče směrem na Dukovany je vidět, že ve Valči vzniká něco pozoruhodného. Tamní renesanční zámek konečně po desítkách let ztrácí oprýskanou podobu zemědělského družstva a opět se stává atraktivní památkou s výstavní fasádou.

A letos v srpnu se na nádvoří odehraje vůbec první kulturní akce poté, co areál před lety koupil a začal opravovat Bronislav Vala, šéf hrotovické stavební firmy V-Stav.

Nádvoří je v těchto dnech v rukou řemeslníků. Všechno musí stihnout do začátku Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského. Rožmberská kapela zde pak odehraje 16. srpna stylový koncert nazvaný Hudba na panovnických dvorech.

"Bude to první kulturní akce, rekonstrukci zámku poté ještě budeme dokončovat," popsal Bronislav Vala. Fasáda už je téměř hotová a vypadá stejně jako kdysi. Uvnitř některých sálů a salonků už se dokončují malby. Předlohou malířům jsou historické fotografie. Stavebníci také obnovili krby.

Hotel s bazénem, vinárna i tenisové kurty

"V zámku se chystáme pořádat i prohlídky pro veřejnost, svatby i kongresy," doplnil Vala. Památka bude také sloužit jako hotel s bazénem i stylovou vinárnou ve sklepení. A nebude to ledajaký hotel. Budova zámku už je spojena s okolními historickými budovami, bývalými chlévy, nově vyhloubenou podzemní chodbou.

Bronislav Vala už shání do zámku starožitný nábytek. Nakupuje ho v Rakousku, Polsku i Česku. Nezapomíná ani na rekonstrukci přilehlého parku, jehož součástí jsou dva rybníky. V plánu jsou i kurty a výhledově možná golfové hřiště.

Starosta Valče Josef Zahrádka je rád, že se památka po letech chátrání mění k lepšímu. "Chýlí se to ke zdárnému konci a moc se mi to líbí. Má to úroveň," řekl. A doufá, že místní obyvatelé budou moci využít zázemí zámku k trávení volného času a že zde někteří z nich získají i práci. Ve Valči dnes žije přes 700 lidí.

Dělníci opravili v areálu zámku i komín bývalého lihovaru, na kterém už hnízdí čápi. Vala dosud vložil do rekonstrukce řádově desítky milionů korun. Dotace má jen v malé míře na obnovu parku.

Předchozí majitelé neměli na opravy peníze

Řadu let působila historická dominanta Valče na Třebíčsku dojmem doslova zakletého zámku, jako prázdná stavba bez oken a dveří. Majitelé neměli peníze na opravy, a tak řadu let nabízeli marně renesanční zámek k prodeji.

Rozlehlou budovu i s opuštěným zemědělským dvorem a pozemky koupil Vala v závěru roku 2008. "Pokud se mi bude ekonomicky trochu dařit, chtěl bych ho opravit za čtyři až šest let," řekl tehdy podnikatel. V současnosti se ukazuje, že měl Vala vcelku přesný časový odhad.

Před Bronislavem Valou patřil zámek sourozencům Malíkovým, kteří jej získali po babičce provdané za někdejšího majitele. Prodejní cena nebyla v roce 2008 zveřejněna, dříve se zámek objevil v nabídce za asi pět milionů korun.

Do dnešní podoby byl zámek přestavěn v roce 1712. Roku 1785 majetek získal šlechtický rod Hessů, který však měl sídlo v nedalekých Dalešicích. V zámku byly byty a kanceláře zemědělských úředníků a pracovníků přilehlého lihovaru.

Malíkovým byl zámek vyvlastněn v roce 1953, pak jej využívalo zemědělské družstvo. Mimo jiné jako sklad zeleniny a stáje. V roce 1973 začal místní národní výbor s rekonstrukcí, ta byla zastavena v roce 1989.

Zámek v obci Valeč na Třebíčsku se znovu stává atraktivní památkou.

Zámek v obci Valeč na Třebíčsku se znovu stává atraktivní památkou.