Lukáš Gregor a Zuzana Valová připravují v Náměšti nad Oslavou výstavu Zámek objektivem Jindřicha Hauwitze. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zámecké fotografie z počátku 20. století nabízí výstava v Náměšti

  • 0
Unikátní záběry, které pořídil na přelomu 19. a 20. století hrabě Jindřich Haugwitz, majitel zámku, jsou od pondělí 21. ledna do 8. února k vidění ve výstavní síni Staré radnice na Masarykově náměstí v Náměšti nad Oslavou.

Expozice fotografií představuje neznámé snímky, které až do roku 2010 ukrýval zámecký depozitář. Mnohé dosud nezveřejněné historické fotografie pocházejí z přelomu 19. a 20. století.

"K vidění jsou unikátní záběry okolí zámku i dobové zámecké interiéry. Historické snímky umožní nahlédnout i do života členů rodu," říká Lukáš Gregor, správce zámeckého depozitáře a autor výstavy.

Výstava je nazvaná Zámek objektivem Jindřicha Haugwitze. Navazuje na loňskou expozici Náměšťsko očima hraběte Jindřicha Haugwitze, která byla součástí i jedné z prohlídkových tras na náměšťském zámku.

Modernizovaná šlechta

Reprodukce fotografií byly pořízeny ze skleněných a stereometrických negativů z konce 19. a počátku 20. století. Mnohá místa už jsou minulostí.

"Na snímcích je například střelnice ze zámecké obory, kde byl i následník trůnu František Ferdinand d’Este. Zajímavé jsou také snímky řek Oslavky a Jihlavky, víc než 100 let staré, nebo záběry na město, které se v šedesátých letech minulého století s vybudováním letiště podstatně změnilo," přibližuje autor výstavy a správce zámeckého depozitáře.

Mezi zajímavé záběry patří například snímky povodní, které postihly Náměšť nad Oslavou v roce 1900.

Na fotografiích přímo ze zámku je možné sledovat velké změny na přelomu století. Haugwitzové využívali moderní technické vymoženosti.

Zámek byl teprve druhý objekt s elektrickým osvětlením na Moravě

Už v roce 1910 byl na zámek zaveden elektrický proud a náměšťský zámek byl po brněnském Mahenově divadle druhým velkým objektem na Moravě, který měl elektrické osvětlení.

Ve stejném roce byl napojen i na telefonní síť.

Na fotografiích jsou i prostory plné historických zbraní. Ty jsou dnes k vidění na Bítově, odkud pocházely.

Haugvicové z Biskupic

  • Rod hraběte Jindřicha Viléma Haugvice (Haugvicové z Biskupic též Haugwitzové) pochází z Míšně. Do Čech, na Kladsko a na Moravu přišli ve 13. a 14. století, sídlili i ve Slezsku či Prusku.
  • V 18. století držel Jindřich Vilém Náměšť nad Oslavou a Kojetín. Skládal hudbu a podporoval umění, založil zámeckou kapelu, hostil i Antonia Salieriho. S manželkou a harfenistkou Žofií zplodil syna Jindřicha Viléma, který rovněž komponoval. 
  • Jindřich Vilém (1870–1927) rozdělil majetek mezi syny Jindřicha a Karla. Protože se hlásili k německé národnosti, museli po roce 1945 zemi opustit. Dnes žijí ve Vídni, v Bonnu a Kanadě. 

Zdroj: Wikipedia

Když Haugwitzové Bítov vyženili, převezli sbírku zbraní do Náměště a tam byla až do znárodnění, kdy se prostory náměšťského zámku na čas změnily v reprezentační sídlo poválečných prezidentů.

Výstavní síň je otevřena v pracovní dny v 9–12 a 13–16 hodin, v sobotu v 9–11 a v neděli 14–16 hodin a výstava potrvá do 8. února.