Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pelhřimov chce pro čističku vlastní firmu. Je to trafika, volá opozice

  13:43aktualizováno  13:43
Pelhřimov rozhoduje, kdo bude provozovat zmodernizovanou čistírnu odpadních vod. Městská rada chce založit vlastní městskou společnost. Zatím však nepředložila žádnou finanční rozvahu. Navíc tím město opět riskuje další korekci dotace.

Čistírna odpadních vod. Ilustrační snímek | foto: Tomáš Plecháč

Kolik bude stát provoz nové městské společnosti? Zatím nevíme, to se upřesní. Kolik bude potřebovat peněz na novou techniku? Zatím nevíme, to se upřesní.

Kolem případného vzniku nové městské společnosti, která by měla od letošního podzimu převzít provoz nově zmodernizované čistírny odpadních vod v Pelhřimově, je mnoho neznámých. Přesto mají už v úterý zastupitelé rozhodnout, zda jejímu vzniku řeknou ano.

„Jde zatím pouze o schválení záměru. Pokud to projde, budou probíhat další kroky a v září nebo říjnu by už byly známy konkrétní podmínky,“ tvrdí místostarosta Ladislav Med (ODS).

Původně radnice uvažovala o tom, že by na provoz čistírny vypsala koncesní řízení. Do něj se chtěl přihlásit i její současný provozovatel, firma VODAK Humpolec.

Vyvstala pochybnost, a tak chtějí radní založit novou společnost

Jenže „vyvstala pochybnost o zvoleném způsobu řešení z důvodu jeho vysoké administrativní náročnosti spojené s nebezpečím výrazného zkomplikování budoucí komunikace s novým provozovatelem“. To se píše ve zdůvodnění zastupitelům, proč město od koncesního řízení ustoupilo. Zároveň je v dokumentu i upozornění, že by radnice mohla ztratit kontrolu nad výší vodného a stočného.

Pelhřimovští radní se proto rozhodli, že zkusí jít cestou vlastní městské společnosti. Mohou však narazit minimálně na dvě překážky. Tou první je nesouhlas opozice, které se nelíbí nedostatečná finanční analýza celé operace.

„Jsme absolutně proti tomu, aby se zakládalo další eseróčko bez toho, aniž by nám někdo předložil nějakou relevantní analýzu. Pokud nevíme, co je pro nás výhodnější, vidíme v tom spíš trafiku, která je pro někoho připravená,“ myslí si Pavel Hájek (Změna pro Pelhřimov).

„Čekáme, jak se k tomu zastupitelstvo postaví. Pokud to schválí, budeme to rozvíjet dál. Každopádně společnost by měla mít do deseti zaměstnanců,“ tvrdí Med. Nepředpokládá, že budou potřeba vysoké investice.

Město už jedny korekce platí. Ale státní fond škádlit nepřestává

Druhou překážkou se může stát Státní fond životního prostředí (SFŽP), který na modernizaci čističky poskytl dotaci. Jednou z podmínek bylo i vypsání koncesního řízení na provozovatele.

„Změna provozního modelu možná je, avšak musí být s poskytovatelem dotace v dostatečném předstihu před ukončením projektu konzultovaná. U tohoto projektu však prozatím neevidujeme žádnou komunikaci, která by nastiňovala záměr provozovat vodohospodářskou infrastrukturu v jiném modelu,“ uvedla mluvčí SFŽP Lenka Brandtová.

Město přitom už nyní řeší korekci ve výši 50 milionů korun, kterou bylo sankcionováno za nezvládnuté výběrové řízení na dodavatele stavby (více se dočtete zde).

Pokud by čistírnu skutečně spravovala nová společnost, pro současného provozovatele by to znamenalo propustit dvanáct lidí, kteří na ní momentálně pracují.

„Pravděpodobně by přešli pod město, to ovšem záleží na další dohodě a zda by tam chtěli přejít. Ale to bych předcházela události,“ pronesla ředitelka firmy VODAK Květuše Kučírková.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ – NEREZOVÉ MATERIÁLY (22.-26.000,- Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz