Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zakázka v zoo za miliony - Austrálie, Afrika, Asie, Amerika a Eurasie

  14:10aktualizováno  14:10
Jihlavská zoo vyhlásila stavební zakázku na šest nových pavilonů za více než 125 milionů korun. Firmy se mohly přihlašovat do minulého týdne. Vítěz zakázky bude znám na začátku srpna a práce by měly skončit na konci roku 2014.

Letecký pohled na úvodní část jihlavské zoo | foto: archiv společnosti Fortis Jihlava

"Firma musí mít za sebou nejméně tři stavební zakázky s cenou plnění minimálně 50 milionů korun bez DPH," je uvedeno v podmínkách výběrového řízení. Termín pro podávání přihlášek skončil v minulém týdnu. "Prvního srpna přijde na řadu výběr firmy," sdělila ředitelka jihlavské zoologické zahrady Eliška Kubíková. "V září by se již teoreticky mělo začít stavět," doplnila. Termínem dokončení celé zakázky je 31. prosinec 2014.

Budování šesti pavilonů téměř najednou, to není nic snadného. Projekt Zoo pěti kontinentů má však danou linii, jak se bude postupovat. "V zoo vzniknou území, ve kterých návštěvník uvidí zvířata z jednoho kontinentu. V jedné části zahrady bude Amerika, v jiné Austrálie nebo Asie či Eurasie. Rozdělena bude jen Afrika. Tou zoologická zahrada začíná (výběh surikat a budoucí pavilon žiraf - pozn. redakce) i končí (africká vesnička Matongo)," řekl architekt Jaroslav Huňáček, který navrhoval stavby pro projekt Zoo pěti kontinentů.

Začne se žirafincem a Austrálií, následovat bude pavilon plazů

Vizualizace projektu jihlavské zahrady nazvaného Zoo pěti kontinentů. Mezi...

Nejdříve ze všeho bude zahájena stavba žirafince a výběhu afrických kopytníků. Zároveň odstartuje i budování Australského pavilonu. "Potřebujeme si tak uvolnit místo pro stavbu Asijského pavilonu. Ten vyroste v místě, kde v současnosti mají výběh klokani a kde jsou klece papoušků," vysvětlil Jaroslav Huňáček. "Až se dobuduje ,Austrálie‘, mohou se přemístit klokani, emu a papoušci do australské sekce. Pak se budou dát bourat staré expozice situované poblíž nového medvědince," řekl architekt.

A další návaznost: aby mohl být vybudován nový Pavilon plazů, tak se musí zbourat současné expozice opic a exotických zvířat. "Proto je potřeba v předstihu stavět i Pavilon primátů," zmínil Huňáček.

Vizualizace projektu jihlavské zahrady nazvaného Zoo pěti kontinentů. Mezi...

Stavba čtyř pavilonů tak začne ještě letos, pokud vše půjde podle daného harmonogramu. "Stavba pavilonů je roztažena do tří let. Tak, abychom mohli stěhovat zvířata ze starých do nových expozic. Tak, aby ani návštěvníci nebyli výrazněji omezeni," řekla Eliška Kubíková.

V "Asii" se budou na liánách houpat i návštěvníci

"V první fázi se bude stavět v nové části zoo za hlavním vchodem, kde zatím žádné expozice nejsou," doplnila ředitelka. Větší omezení se dají čekat v případě výstavby finančně nejnáročnějšího Pavilonu plazů. V něm má podle architekta Huňáčka vzniknout například na sedm desítek terárií. V pavilonu budou doma dva druhy krokodýlů, ale třeba i anakonda, lezci nebo drápkaté opičky.

Pavilon bude mít rozměry zhruba 25 krát 25 metrů a 9 metrů na výšku. "Zahloubáváme se rovněž do země. Asi metr a půl pod zem, aby se návštěvník dostal očima na úroveň vody," vysvětlil Jaroslav Huňáček. Atraktivní věcí v Pavilonu plazů bude i visutý most.

V australské expozici budou doma kasuáři přilboví - vedle žiraf další příklad nového tvora, který přijde do jihlavské zoo. Pavilon ale bude zahrnovat například i spoustu termitišť, farmu bělošského starousedlíka, vrak auta nebo větrné čerpadlo. V Pavilonu afrických primátů nebudou doma jenom opice. Do zoo se opět vrátí dikobraz. "Asie" bude mít charakter rozpadlého laoského chrámu. Houpat na liánách se tam budou moci nejen opice, ale i návštěvníci. Samozřejmě odděleně.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Novou střechu má mít stadion v Jihlavě za rok, do hry se vrací nová hala

Bezproblémový provoz Horáckého zimního stadionu v Jihlavě vyžaduje další...

Zastupitelé Jihlavy odsouhlasili koncepci oprav Horáckého zimního stadionu. Vypracovala ji společnost Invin. Podle ní...

Ledečsko o přímé autobusy do Brodu nepřijde, uhájilo čtyři spoje denně

Hlavní část nového dopravního terminálu už využívají cestující. Autobusy...

Obyvatelé Ledečska by ani v budoucnu neměli přijít o přímé autobusové spoje do Havlíčkova Brodu. Jezdit by měly dva...

Brod kupuje pozemky za miliony. Chce větší křižovatku i nová parkoviště

Bývalý statek na křižovatce ulic Masarykova a Ledečská kupuje město. To by v...

Havlíčkův Brod koupí od restituentky rozsáhlý soubor pěti pozemků. Za celkovou výměru čtyř hektarů zaplatí přes 23...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz